Tagowanie województw

Chciałbym przeprowadzić małą zmianę w tagach województw dotyczącą kodów literowych. Obecnie w tagu ref znajdują się dawne kody ISO 3166-2, które są oficjalnie nieużywane od 2018 r. Uważam, że te powinny zostać usunięte lub przeniesione do innego tagu jak np. old:ISO3166-2. Zamiast tego proponuję wprowadzić do ref litery, które są wykorzystywane na końcu dróg powiatowych i gminnych oraz na tablicach rejestracyjnych. (małopolskie - ref=K, lubuskie - ref=F, itp.)

Do tego chciałbym ujednolicić tag do oznaczania kodów tablic rejestracyjnych, który na relacjach województw ma nazwę license_plate_code, a na relacjach powiatów vehicle_plate_code. Myślę też, że przydałoby się utworzenie strony na wiki o tym tagu.

Na koniec mam jeszcze pytanie, jak powinny wyglądać tagi loc_name i short_name na relacjach województw i czy obecnie są one użyte poprawnie?

2 Likes

W tej chwili tagi wyglądają tak (Overpass):

license_plate_code loc_name name ref short_name
Z Zachodniopomorskie województwo zachodniopomorskie ZP zachodniopomorskie
T województwo świętokrzyskie SK świętokrzyskie
L lubelskie województwo lubelskie LU lubelskie
W;A Mazowsze województwo mazowieckie MA mazowieckie
R;Y Podkarpacie województwo podkarpackie PK podkarpackie
F Lubuskie województwo lubuskie LB Lubuskie
P;M województwo wielkopolskie WP wielkopolskie
G;X Pomorze województwo pomorskie PM pomorskie
C Kujawsko-pomorskie województwo kujawsko-pomorskie KP kujawsko-pomorskie
N Warmia i Mazury województwo warmińsko-mazurskie WM warmińsko-mazurskie
D;V Dolnośląskie województwo dolnośląskie DS dolnośląskie
E łódzkie województwo łódzkie LD łódzkie
K;J Małopolska województwo małopolskie MP małopolskie
O Opolskie województwo opolskie OP opolskie
B Podlasie województwo podlaskie PD podlaskie
S;I Śląsk województwo śląskie SL śląskie

Z tego co pisze Wikipedia kody województwo od 2018 zostały zastąpione przez liczby - na pewno warto by dodać ref:ISO3166-2=* z aktualnymi wartościami.
Jeżeli numery dróg wojewódzkich są tworzone z wykorzystaniem liter o których piszesz, to faktycznie jest to argument za tym żeby dać je do tagu ref=*. Obecne skróty w ref=* są od razu zrozumiałe, trochę szkoda je zmieniać, ale nie ma chyba dla nich żadnego uzasadnienia, przeniesienie ich do old_ref:ISO3166-2=* to rzeczywiście dobry pomysł.
Przy okazji można by wywalić loc_name dublujące short_name.

Ujednolicenie license_plate_code i vehicle_plate_code to bardzo dobry pomysł, mogę utworzyć stronę na Wiki, jeżeli dojdziemy do porozumienia która pisownia jest lepsza, license_plate_code=* jest szerzej używany, więc wydaje mi się że do niego można zrównać.

2 Likes

ref
Najbliżej do refa jest kodom z TERYT. Są one już w teryt:terc wpisane. Mogą być w formie z “PL-” na początku lub bez.
A jeśli nie, to uważam, ze województwa nie powinny mieć tagu ref w ogóle.

Wg wiki tagiem do tego używanym jest właśnie tag ISO_3166-2.Country code - OpenStreetMap Wiki

short_name wygląda ok, tylko powinno być tam ‘lubuskie’

loc_name - dziwny wybór tagu. Bardziej pasuje reg_name czy wręcz alt_name.
Jest tu poplątanie nazw województw z nazwami krain. Albo należałoby się ograniczyć tylko do faktycznie uzywanych alternatywnych nazw województw, albo dopisać brakujące - np. Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Wielkopolska, Pomorze Zachodnie, Kujawy, Kaszuby…

2 Likes

Ja bym to loc_name wywalił. Nazwy krain historycznych a nazwy województw to co innego i one się nie pokrywają (np. Częstochowa jest w Małopolsce, a stolicą Śląska jest Wrocław).

2 Likes

Daje się jednak zauważyć używanie nazw krain do określania współczesnych województw - gdy ich nazwa jest zbieżna z nazwą województw, jak Śląsk, Małopolska, Wielkopolska. A takie nieformalne nazwy najlepiej jest umieszczać właśnie w loc_name.

Moim zdaniem te litery powinny się znaleźć w tagu ref, bo właśnie drogi powiatowe i gminne używają je jako identyfikator województwa. Drogi nie mają numerów 1234-02 tylko 1234D.

Rzeczywiście nazwy dawnych krain geograficznych są używane do określenia odpowiednich terenów, jednak nie wiem, czy można to uznać za potoczną nazwę województwa, określenie samej krainy, czy za niepoprawne użycie tego określenia. Najbardziej denerwuje mnie określenie województwa śląskiego “Śląskiem”, kiedy w rzeczywistości jest to pół Górny Śląsk i pół Małopolska, a stolicą Śląska jest Wrocław. Trzeba rozróżnić nazwę potoczną od nieprawidłowego użycia.

“Warmia i Mazury” to w ogóle nazwa dotycząca dwóch krain geograficznych, dobrze że nikt nie wpisał “Kujawy i Pomorze”

To, że jakiś urząd sobie bierze litery z tablic rejestracyjnych nie oznacza wcale, że tą są powszechnie przyjęte identyfikatory województw i należy je umieścić w ref.

1 Like

Niech będzie, rzeczywiście to oznaczenie nie jest używane poza rejestracjami i drogami. Nadal jednak myślę, że litera powinna się gdzieś znaleźć w jakimś tagu np. road_ref.

Ja proponuję zmianę nazwy tego tagu, żeby była w bliżej brytyjskiego angielskiego. Wikipedia mówi, że nazwa to number plate lub vehicle registration plate, co bym skrócił do vehicle plate. Jeżeli chodzi o code to też jest niepoprawnie, ponieważ to nie jest kod tylko sam wyróżnik, wg wikipedii z angielskiego indicator. Ja bym nadał tagowi nazwę vehicle_plate_indicator. Do tego można przedyskutować tag z resztą społeczności OSM i stworzyć propozycję na wiki.

Jeszcze Straż Pożarna używa tych liter w numeracji swoich pojazdów :smile:
Tak więc zapisanie jej w jakimś tagu może być przydatne.

A może po prostu usunąć tag ref jako zbędny?

Nie mieszałbym z literkami spójnymi z licence_plate, bo o ile jestem w stanie zapamiętać D dla dolnośląskiego, to już V jest mało intuicyjne :slight_smile: (tak jak T dla świętokrzyskiego); już raczej przepisałbym (za marafem) wartość z teryt:terc, gdyż w całej administracji tego się używa do mapowania…

Pozdrawiam,
Grzesiek

No widzisz, gdzieś jest to używane. Skoro jest to takim małym odwołaniem do województwa, to powinno mieć tag w stylu alt_ref, jednak myślę, że nie ma sensu powielać teryt:terc w ref, bo poza terytem i ISO te kody nie są nigdzie używane.

Nie będzie tu mieszania, bo litery do dróg powiatowych i gminnych nie kończą się jak tablice rejestracyjne i nie będą wprowadzały drugich liter. D;V zostaje wyłącznie w tagu z rejestracjami.

btw świętokrzyskie ma T, bo litera przypomina krzyż

Really?

Może należałoby się zastanowić do czego tag ref w przypadku województw jest potrzebny? O ile w ogóle? Do czego chciałbyś referować?

Pozdrawiam,
Grzesiek

1 Like

Też uważam, że tag ref jest zbędny w przypadku województw. Nie jest nigdzie napisane, że musi być, więc go na siłę nie utrzymujmy.

To już prędzej loc_ref, by zaznaczyć, że to nie jest nic oficjalnego.

Może być. Aktualnie używany tag vehicle_plate_code jest i tak nieudokumentowany.

Założyłem wątek na tagging

ale wiecie, że obecnie nie ma już obowiązku zmiany tablic na zgodny z lokalnym powiatem, po kupnie samochodu z innego? więc można jeździć na ‘obcych’ blachach. Trochę czasu musi minąć, ale za niedługo jak się wszystko pomiesza to litery na rejstracji nic nie będą znaczyły.

2 Likes

Nie ma obowiązku zmiany, ale urzędy wydają tablice z właściwym prefiksem

1 Like