Tagowanie siłowni zewnętrznej stworzonej pod kątem uprawiania kalisteniki

Jak najlepiej tagować siłownię zewnętrzną wybudowaną dla miłośników kalisteniki?
Przykłady:




Jedna z tablic stojąca przed tego typu obiektem.

Padają trzy nazwy streetworkaut, kalistenika, parkour

Dla mnie to samo leisure=fitness_station z opcjonalnym sport=fitness by starczyło. Ale jak chcesz odróżniać jakoś taką siłownię do kalisteniki od zwykłej siłowni plenerowej, to dodaj sport=calisthenics.

Parkour to trochę co innego, żadne z wklejonych zdjęć nie przedstawia parku/toru do parkouru.

2 Likes

Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym, że by tego typu obiekty, ze względu na swoją wszechstronną użyteczność były łatwe do zlokalizowania.
Zastanawiam się, czy do tego typu obiektów nie byłoby warto dodawać tagu fitness_station=street_workout_park (nazwa znaleziona na stronie producenta Street Workout, sprzęt do kalisteniki, drążki, producent - 1Move) w celu odróżnienia od siłowni zewnętrznych (Siłownie zewnętrzne, urządzenia fitness, producent - 1Move).

Czemu nie wystarczy rozróżnienie poprzez sport=calisthenics?

Nazwa street workout, a tym bardziej street workout park, nie wydaje się żadnym standardowym określeniem, raczej jest czymś, co sobie ten producent wymyślił, więc na tej podstawie nie polecałbym.

Sam tag fitness_station=* wydaje się zresztą w największym stopniu być używanym do oznaczania pojedynczych urządzeń w takiej siłowni. W ramach zestawu przyrządów do kalisteniki możemy więc oznaczyć parallel_bars, horizontal_bars albo rings, i w związku z tym nie wprowadzałbym dla fitness_station wartości, która definiuje raczej profil całego zestawu urządzeń.

1 Like

Producent tej nazwy raczej nie wymyślił z tego, co widzę pojawia się na innych stronach i ściśle definiuje określony typ konstrukcji wykorzystywanych nie do fitness (aktywność fitness kojarzy i się raczej z tańcem, aerobikiem, czymś nie wymagającym siły ani zręcznoci), tylko rekreacji siłowej i ogólno-rozwojowej np. https://www.colmex.eu/ How to Start Exercising At A Street Workout Park? - GymBeam Blog

Albo mapa workout pleygrounds 🗺Map of the +18,000 Calisthenics Parks available on Earth - Street Workout List korzystająca z danych OSM.Mapa
Jak widać obiekty tego typu są przeznaczone przede wszystkim dla młodzieży i osób dorosłych.

Jest nawet kids workaut Kids Workout Equipment | Kenguru Pro jako element placów zabaw

Oczywiście mogę być w błędzie, jednak mim zdaniem temat jest głęboki i warto byłoby go lepiej zdefiniować.

Nie zgodziłbym się. Zwykła siłownia pod dachem w OSM to właśnie leisure=fitness_centre. Strona wiki dotycząca siłowni plenerowych zaleca dodawanie sport=fitness do leisure=fitness_station.

Faktem jest, że Wikipedia jednak jakoś tam utożsamia pojęcie street workout z kalisteniką. Niemniej wg taginfo calisthenics ma 52 użycia, a street_workout 8 dla tagu sport, więc pozostaję przy opinii, że calisthenics jest lepszym wyborem.

1 Like

Jak oznaczyć obecność opon w siłowni zewnętrznej wykorzystywanych w treningu?

Jeśli to są opony do podnoszenia czy przerzucania jak w crossficie, to chyba wcale. To rekwizyt ruchomy.

̶O̶c̶z̶y̶w̶i̶ś̶c̶i̶e̶ Wydaje mi się, że do przerzucania (taka opona waży około 70 kg), ewentualnie jako à la stopień dla niższych osób. W tym przypadku jest to stały, wielosezonowy element wyposażenia siłowni zewnętrznej. Podobnie jak inne stałe elementy siłowni widoczne na zdjęciu.
Tag leisure=fitness_station obejmuje swoim zasięgiem obszar siłowni, więc informacja powinna być dodana do obszaru. Nie chodzi o samodzielny obiekt.

1 Like

W wielu miejscowościach powstają obszary rekreacyjne dla dorosłych nowego (dla mnie) typu, Klatka Combo OCR & Ninja. W celu oznaczenia tego typu obszarów stworzyłem nową wartość fitness_station=ocr_gear

W Zielonej Górze działa pierwsza taka klatka wielofunkcyjna. Do czego służy? Czy będą kolejne? Zobacz zdjęcia i wideo | Gazeta Lubuska na filmie radny miasta Zielona Góra Rafał Kasza demonstruje zastosowanie takiej klatki.

Mam pytanie, czy tagowanie dla tego typu obszarów w postaci leisure=fitness_station + fitness_station=ocr_gear jest wystarczające?

OK, to przepraszam. Jako dodatek do fitness_station może być.

Jest jeszcze do rozważenia sport=obstacle_course.

1 Like

Dziękuję serdecznie za konkretne odpowiedzi. Odnośnie do opon muszę zebrać więcej informacji i się zastanowić, czy faktycznie warto dodawać info o ich obecności, a jeśli tak to jaki tag, żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień.