Tagowanie pomników

Artyzm pomnika zawiera się już w tagu historic=memorial, bo każdy pomnik z definicji jest jakąś formą rzeźbiarstwa. Założenie, że do tych ładniejszych powinniśmy dodawać też tourism=artwork byłoby o tyle problematyczne, że różni mapowicze mają różne poczucie piękna i estetyki.

Rozróżnienie zaproponowane przez @Maro21 jest natomiast jasne - sprawdzamy po prostu czy poza urozmaiceniem przestrzeni celem danego obiektu jest także upamiętnienie kogoś/czegoś czy nie.

I tak tu nie będzie systematyki, jak do czegoś w Polsce dojdziemy i utrzymamy to gdzie indziej będzie inaczej.

Tu bym nawet nie próbował się bawić w jakieś regułki na to.

Nie łudzę się, że po wprowadzeniu tego na Wiki tak to będzie wyglądało w OSM, ale wychodzę z założenia, że jeśli ułatwi to robotę choćby jednej osobie to warto, i jest to krok w lepszą stronę niż taka “oficjalna anarchia” :wink:

Temat rzeźb postaci religijnych możnaby nieco uporządkować np. za pomocą czegoś w rodzaju memorial=religous - skoro jest osobna grupa dla pomników wojennych niezależna od formy pomnika, to czemu by nie dla religijnych? Z kolei w w odniesieniu do obiektów tourism=artwork TagInfo można znaleźć bardzo nieśmiałe próby zastosowania artwork_subject=religous.

Mi ułatwi, więc jedna osoba już jest :wink:

Klucz memorial=* odnosi się do formy pomnika (popiersie, tablica, itp.), a nie jego tematu, więc w celu zaznaczenia jego religijnego charakteru zdecydowanie bardziej pasowałby klucz religion=*

Ogólnie tak, ale - tak jak napisałem wcześniej - war_memorial wyłamuje się z tego schematu.

No, może i tak. Ale, pomijając szczegóły, zgadzamy się chyba co do tego, że przydałaby się możliwość rozróżnienia tej grupy wśród pomników/rzeźb, więc warto by wypracować jakiś ogólny schemat tagowania w tym zakresie.

Istnienie memorial=war_memorial postrzegam jako błąd, bo prowadzi do sprzeczności jeśli pomnik wojenny ma kształt np. obelisku. Wprowadzenie kolejnego tego typu tagu byłoby powieleniem tego błędu i zwiększeniem chaosu.

Chciałbym uporządkować / ujednolicić na terenie PL otagowanie ławek pomnikowych. Dotyczyłoby to ławek, które mają jakąś nazwę własną. Pomijając sporadyczne przypadki, jakichś dziwnych nazw opisowych (część z nich wyczyściłem, ale te mniej oczywiste zostały jeszcze do weryfikacji), są to właśnie ławki pomnikowe, które mają coś/kogoś upamiętniać. W chwili obecnej nie ma na ten temat żadnych wytycznych, ani nawet wzmianki na wiki, a sposób ich opisu jest dość swobodny i niejednorodny.
W kontekście niegdyś prowadzonych dyskusji odnośnie dedykowanej ikony dla tego typu obiektów (https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/3088 oraz https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/3527) logiczną kombinacją podstawowych tagów wydaje się być amenity=bench + historic=memorial. W związku z tym chciałbym do każdej ławki z nazwą/opisem sugerującym, że jest to ławka pomnikowa, zastosować poniższy zestaw obowiązkowych tagów:

amenity=bench

  • historic=memorial

  • memorial=bench (tego wprawdzie, w w/w. dyskusjach nie przewidziano, ale ławki pomnikowe na tyle wyróżniają się spośród innych pomników, że chyba warto wprowadzić dla nich dedykowany tag uzupełniajacy

  • ewentualnie tourism=attraction - choć nie jestem w pełni przekonany, czy to konieczne.

  • name=* - tutaj, w odróżnieniu od tego, co zostało ustalone dla innych pomników, zawsze w nazwie jest “Ławka”, “Ławeczka”, itp. a nie jedynie przedmiot upamiętnienia (dlatego, żeby odróżnić je od innych memorials, ale też dlatego, że zwykle właśnie taka jest nazwa własna tych obiektów).

  • fakultatywnie oczywiście wszystkie te cechy, które da się oznaczyć zarówno dla ławki, jak i dla pomnika (artist, backrest, seats, material, subject:wikidata, itd.)

Mam też wątpliwości, czy jest jakiś sens, by - analogicznie do rozróżnienia historic=memorial od tourism=artwork - odróżniać tu ławki upamiętniające postaci historyczne od tych, które po prostu mają wyrzeźbioną jakąś postać nieidentyfikowalną historycznie, tj. honorują raczej jakąś grupę społeczną a nie konkretną osobę/wydarzenie (np. Ławka Wędkarza, Ławka Bluesmena, Ławka Studentów, itp.). W tym drugim przypadku można by zastosować poniższy zestaw tagów:

amenity=bench

tylko pytanie, czy warto je tak rozdzielać?

Ponieważ, jakby nie było, jest to w jakimś stopniu masowa edycja (choć wcale nie jest tych obiektów tak wiele, no i oczywiście jest to ręczna robota), to chętnie wysłucham Waszych uwag, spostrzeżeń, sugestii, przed jej przeprowadzeniem.

Jeśli na ławce znajduje się rzeźba postaci, to nie mamy jednak do czynienia z memorial=statue względnie artwork=statue? Rzeźba siedząca to też rzeźba.

Popieram całość poza dodawaniem tourism=attraction. Wszystkie historic=memorial to są w zasadzie atrakcje turystyczne.

Tak jak z pozostałymi rzeźbami - jeśli niczego ani nikogo nie upamiętnia, to nie jest historic=memorial. Ale takich ławek, które nie są pomnikiem, a tylko instalacją artystyczną pewnie nie ma dużo, o ile w ogóle istnieją.

Musisz też rozszerzyć swoje zapytanie / poszukiwania ławek, bo np. tej ławki ci nie znajdzie https://www.openstreetmap.org/node/3701753792 (ona oczywiście powinna mieć historic=memorial, a nie artwork). Więc szukaj też po wpisaniu “ławka” lub “ławeczka”.

Przy okazji utworzyłem Pl:Tag:memorial=bench i Tag:memorial=bench

Teraz widzę, że takich ławek-pomników jest mnóstwo na świecie, więc oczywiście przydałby się jednolity ustalony sposób tagowania.

To prawda, ale:

  1. zgodnie z tym, co napisałem wcześniej - jest to na tyle odmienna (i coraz częściej spotykana) grupa od klasycznie rozumianych pomników, że ich odróżnienie odrębnym tagiem wydaje się uzasadnione
  2. jak widać choćby po przykładach, które przygotował maro21 na wiki (BTW. Dzięki za jej utworzenie!) posągi nie zawsze występują
  3. jako memorial/artwork należy tu traktować całą instalację artystyczną, czyli ławkę + posąg, a nie sam posąg. Przypuszczam, że we wszystkich tego typu obiektach siedzisko jest projektowane jako integralna część dzieła (i często samo w sobie jest dziełem - np. tu jest świetny przykład), a nie jako przypadkowa ławka, na której ustawiono memorial=statue. Dlatego uważam, że tagi również powinny odzwierciedlać takie podejście, czyli traktować, te obiekty jako całość.

Ale na marginesie tej uwagi myślę, że warto uzupełnić (jako preferowana opcja) powyższy schemat o jawne uzupełnienie informacji, czy posąg jest czy go nie ma: statue=yes/no.
To z kolei dość ładnie rozwiązuje drugoplanowy problem, z którego w międzyczasie zdałem sobie sprawę, tj. różny materiał rzeźby i siedziska. Można to wtedy załatwić poprzez odpowiednio: statue:material=* oraz *bench:material=**. Zamiast tego pierwszego rozważałem też artwork:material (bo większa ilość użyć), ale jeśli traktować obiekt jako całość (czyli artwork = statue + bench), to byłoby to trochę niespójne.

No właśnie. Utwierdzasz mnie w przekonaniu, że nie jest to konieczne.

Dzięki za podpowiedź. Faktycznie nie pomyślałem, żeby szukać ławek wśród obiektów, które nie są otagowane jako ławki :). To właściwie potwierdza tylko, że…

Ja daję po średniku: material=bronze;wood

Znalazłem taką kategorię https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:%C5%81aweczki_pomnikowe_w_Polsce
i widać, że sporo jest takich ławek w Polsce i obecnie ciężko byłoby je znaleźć, skoro jest tyle sposobów tagowania, a pewnie też nie każda ławka ma artykuł w Wikipedii, więc to pewnie nie wszystkie.

Pomysł z statue:material=* oraz bench:material=* bardziej mi się podoba.

Ja konstukcje z celownikiem też zawsze uważałem jako konstrukcję z pominiętym “w hołdzie …”, “dedykujemy …” lub “poświęcony …”.

Czyli z podanych linków wynika, że rusycyzmem byłaby tylko konstrukcja “pomnik + celownik”.

Nie jest, bo połączyłeś polski dopełniacz z angielskim słowem:). Poprawnie byłoby “Zygmunt’s Column” lub “Sigismund’s Column”.