Tagowanie pomników

Nawet najlepsze tagowanie pomników nie zastąpi zdjęcia. Po za tym ktoś bardziej obeznany dzięki fotce może błędne tagowanie poprawić lub uszczegółowić powiedzmy o materiał z którego pomnik został wykonany. Na uwagę zasługują takie portale jak “Polska na fotografii” lub “Fotopolska” Zachęcam do korzystania z ich baz danych podczas edycji. Są to portale bliźniaczo do siebie podobne gdyż jeden wydzielił się kiedyś z drugiego i teraz ich zasoby nieco się różnią oraz wzajemnie uzupełniają. Obie te strony ze zdjęciami korzystają z podkładu mapowego OSM i warto tam zajrzeć i dowiedzieć się jakę są ciekawe pomniki w okolicy. Warto też podlinkować artykuły z tych portali do obiektów na mapie tym bardziej że nawigacje mobilne które sprawdziłem Maps.me i Ogranic maps obie pokazują już nie tylko oficjalny znacznik Website ale też ten nieoficjalny URL. No i jeszcze taki mały wyjątek od znacznika URL nie wiem czy dobrze dedukuję. Istnieje świetna strona o wieżach ciśnień w Polsce https://wiezecisnien.eu/ Raczej linkuję tą stronę do napotkanych prze ze mnie wież jako oficjalne Website chyba że konkretna wieża jest zagospodarowana co się rzadko zdarza przykładowo jako restauracja i posiada własną stronę WWW.
Posiadam też spory zasób własnych zdjęć które przypisuję do mapy bo tylko takie mapowanie sprawia mi frajdę i mam tylko taką nadzieję że kiedyś nawigacje mobilne zaczną również zauważać w trybie online znacznik “Image” Wtedy dopiero to co robię będzie miało jakikolwiek sens bowiem przypisanie fotki bezpośrednio do konkretnego obiektu jest jednoznaczne a nie tak dezorientujące jak Street View Co pragnę pokazać na tym przykładzie:
Użyjcie Googlowego Street View tutaj : https://goo.gl/maps/7B2tKMbRMBYsnxWk9
A następnie zajrzyjcie tutaj: http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=51.18031&lon=4.41335&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF

Korzystam korzystam :smiley:
Niedawno dzięki polska.org.pl znalazłem brakujący pomnik we Wrocławiu: https://www.osm.org/node/9054310708
A tutaj pozostałe 84 pomniki ze zdjęciami: LINK

Bardzo dobra robota a jeśli zastanawiasz się czy twój wysiłek w jakimś stopniu wpływa na użyteczność map w czasach gdy ludzie z ekranów komputerów przenieśli się na małe ekraniki telefonów to sprawdź moją odpowiedź w wątku o mapowaniu filmami. Przeglądając twój link natrafiłem na takie ciekawostki jak to https://www.openstreetmap.org/node/2817509996. Czy nie lepiej zamiast tego samego linkować raz jako Image a drugi raz jako URL podać drugi link do nieoficjalnej strony z liczbą porządkową URL:0 oraz kolejne cyfry. Nie jest to mój wymysł tylko metoda podpatrzona u mapetów na zachodzie Europy. Wcześniej też kombinowałem jak koń pod górkę gdy próbowałem podać kilka linków uciekając się do tagu Description ewentualnie Source. Czasem też nie znajdywałem pomysłu jak dodać własne aktualniejsze zdjęcie nie popełniając zbrodni kasowania komuś jego pracy gdyż jakieś zdjęcie już tam było przypisane. Podobnie kombinowałem z numerami telefonów wpisując kilka po przecinku tak jak w tym miejscu. https://www.openstreetmap.org/way/218854321
I praktyka zweryfikowała to jako tagowanie błędne :frowning: Gdy spróbujesz tam zadzwonić bezpośrednio z aplikacji mobilnej to dowiesz się dlaczego.
Maps.me którego używam zadzwoni na dwa numery jednocześnie Połączenie zostanie odebrane i natychmiast przerwane a w słuchawce usłyszysz wybierany drugi numer. Zostawiam to na razie jako przykład i przestrogę jak nie należy dodawać numerów telefonów do mapy. Choć średnio-bystry użytkownik telefonu zorientuje się że zanim naciśnie zieloną słuchawkę to jeden z numerów pierwszy bądź drugi musi wymazać przed zadzwonieniem. Wracając do tematu. Do figury świętego dopisałbym jeszcze dodatkowo ten link https://polska-org.pl/510132,Wroclaw,Figura_sw_Jana_Nepomucena_Wroclaw_pl_Nankiera.html zamiast dwukrotnie linkować Fotopolskę. Zresztą zrobisz jak sam uznasz że będzie lepiej. OSM pomimo ścisłych reguł którymi należy się kierować w wielu przypadkach pozwala na pewną dowolność interpretacji i różne style mapowania w różnych krajach. Pozdrawiam !

Wydaje mi się, że najbardziej naturalne dla języka polskiego jest jednak w takich przypadkach traktowanie słowa ‘Pomnik’ jako swoistą część nazwy własnej i nie wydaje mi się to redundantnym powtarzaniem cechy. Podobnie jak np. powiemy ‘Statua Wolności’ a nie statua ‘Wolności’. Kolejny przykład to takie instytucje, jak np. Teatr Wielki, Opera Królewska, itp. Stosowanie dopełniacza z pominięciem słowa ‘Pomnik’ (Ofiar II Wojny Światowej) wydaje się akceptowalne, choć mi osobiście wyraźnie czegoś jednak brakuje w takiej nazwie.
Podobna sytuacja występuje np. przy nazywaniu mostów, gdzie zwykle damy w name ‘Most Niepodległości’ a nie ‘Niepodległości’. pomimo, że w np. w oficjalnej uchwale miasta nadającej nazwę mostowi, będzie tylko nazwa ‘Niepodległości’. Mogłoby to czasami budzić konsternację czy chodzi o nazwę mostu czy ulicy. Przydawka celownikowa typu ‘Ofiarom…’ jest chyba najmniej naturalną formą językową dla nazwy własnej i z tego względu raczej jej bym unikał - sprawia wrażenie tzw. wyrażenia eliptycznego, czyli jakby brakowało tu słowa, np. ‘… poświęcony Ofiarom…’, a to już by zahaczało o nazwę opisową, lub też o formę dedykacji, która raczej nadawałaby się do tagu inscription.
Jeżeli pomnik nie ma swojej oficjalnej nazwy i naprawdę trudno mu ją przypisać w taki sposób, by nie stała się to nazwa opisowa (np. https://www.openstreetmap.org/node/846078434 to po prostu zamiast name daję w description i/lub inscrition komu/czemu jest poświęcony i to dość elegancko i jednoznacznie załatwia sprawę bez żadnych ‘akrobacji językowych’ w name.

Kolejne numery rozdzielone średnikiem powinny być wybierane poprawnie przez telefon.

Odpowiadać po nieobecności: rzecz jest bardziej zniuansowana niż sądziłem, zwłaszcza odpowiedź RJP wchodzi w dywagacje, czy w danym przypadku słowo pomnik jest częścią nazwy czy nie, np. Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie kontra Pomnik “Poległym i Pomordowanym Na Wschodzie”. Niemniej konstrukcje z dopełniaczem oba źródła przedstawiają jako podstawową, najczęstszą. Zjawisko rozpowszechnienia się konstrukcji dla plus dopełniacz oczywiście istnieje, ale chyba nie o to akurat w tej sytuacji chodzi.
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/pomnik-kogo-czy-komu;10613.html
https://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=725:polegym-i-pomordowanym-na-wschodzie&catid=44&Itemid=208

Trochę nie w punkt, bo nie mówimy tu o mowie tylko o napisach na mapach. Dobrą praktyką kartograficzną jest, by treść mapy oddawać przy pomocy symboli, a do tekstu uciekać się tylko tam, gdzie nie ma innej możliwości. Zatem przy symbolu oznaczającym teatr często widzimy tylko słowo Narodowy czy Polski, bo treść niesiona przez słowo Teatr jest już obecna (celowo pomijam przykład Teatru Wielkiego, bo jeśli chodzi o Warszawę, to jest to w zasadzie nazwa budynku, a nie teatru). Tu można zobaczyć, że na klasycznym planie miasta PPWK przy kinach i teatrach słowo opisujące “gatunek” miejsca jest pominięte. Co ciekawe jednak słowo pomnik akurat zawsze występuje.

Tu się zgadzam, podobnie postępuję z tablicami Tchorka, gdzie inskrypcja Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny jest zbyt opisowa na *name=**.

To prawda, ale - jak piszesz - tylko, gdy nie budzi to wątpliwości. Wg mnie przy pomnikach mamy trochę do czynienia właśnie z taką sytuacją, że w wielu przypadkach (brak formalnej nazwy pomnika a jedynie przedmiot upamiętnienia) nie ma innej możliwości niż uzupełnić opis, żeby zachować czytelność. I dzieje się tak, moim zdaniem, z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że tag historic=memorial jest bardzo pojemny - uwzględnia nie tylko pomniki, ale także m.in. tablice pamiątkowe, krzyże, głazy, tabliczki wmurowane w podłoże, itp - czyli nie zawsze to, co rozumiemy jako typowy pomnik. Dlatego - w przeciwieństwie np. do muzeów, hoteli, teatrów, itp. - pierwszy rzut oka na mapę nie zawsze daje jasność z jaką “klasą obiektu” mamy do czynienia w danym przypadku, dopiero dodatkowe tagi nieco rozjaśniają sytuację. Druga sprawa, to swoista “niezręczność językowa” w tym, jakie znaczenie w naszym języku mają słowa monument i memorial, co, jak wynika z pobieżnej analizy istniejącego stanu, powoduje spore zamieszanie i często podobne obiekty są tagowane albo jako monument, albo memorial. Chyba pojęciem bliższym nam znaczeniowo dla funkcji pomnika jest właśnie monument, zaś to, co OSM definiuje jako monument, u nas nazwalibyśmy raczej budowlą (niekoniecznie budynkiem) historyczną.

Też mam ten plan :slight_smile: - wydania z 1962 i 1986 - zajrzałem w nie z ciekawości i faktycznie w obu konsekwentnie słowo pomnik jest stosowane zawsze jako element nazwy. W przypadku kin, teatrów, itp. sprawa jest prosta i nie budzi wątpliwości, bo wszystkie zwykle mają nazwę własną. W przypadku pomników, jak wiemy, bywa różnie. Co ciekawe również muzea wyłamują się z tego schematu - podobnie jak w przypadku pomników, sama nazwa dopełniaczowa “Techniki” wydawałaby się niekompletna. Podobnie w tym planie jest ze słowem Kościół/Katedra (tylko w tym starszym wydaniu, w nowszym przy kościołach przeważnie w ogóle nie ma nazw), z tym, że tu raczej w celu wyraźnego odróżnienia kościoła od kaplicy, katedry, czy bazyliki. Wygląda więc na to, że tu gdzie pominięcie “gatunku” mogłoby budzić wątpliwości lub sprawiać wrażenie elipsy językowej, jest zapisana pełna nazwa wraz z kategorią obiektu, pomimo stosowania tam znacznie węższej definicji pomnika/memorialu niż ma to miejsce w OSM.

Nie wiem dlaczego coś co jest nazwą powszechnie stosowaną i nigdy w oderwaniu od słowa Pomnik, figura lub kolumna. Np. Kolumna Zygmunta miało by mieć popsutą nazwę jak w Orwellowskiej nowomowie skrótowej w imię jakiś nie do końca dobrze sformułowanych zasad które też tworzą omylni ludzie. Oto wynik wyszukiwania takiej durnej nazwy bez pierwszego członu opisowego: https://www.openstreetmap.org/search?query=zygmunta#map=19/51.70802/19.51518 Niech ten przykład będzie kolejnym argumentem za tym aby nie być nadgorliwym w usuwaniu nazw opisowych takich przykładowo jak Pomnik przyrody. Choć sam nigdy takiej nazwy nie użyłem to widzę że jej powszechność ma wpływ na użyteczność naszej mapy i nie jest to pozbawione sensu wręcz należało by automatycznie zaimplementować nazwę Pomnik przyrody do wszystkich obiektów oznaczonych tagiem Natural monument aby można je było łatwo znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Zresztą nasz konkurent Mapy Google nie ma problemu z frazą Pomnik przyrody w nazwie. Zwykły użytkownik mapy lub aplikacji chcąc odszukać Pomniki przyrody w swej okolicy co miałby wpisywać w pole wyszukiwania jeśli nazwa opisowa zostanie zdjęta? Nie każdy jest tak obcykany żeby wyszukiwać na Overpas turbo.

Muszę sprostować ten przykład, bo jest po prostu zły. Słowo kolumna nie jest nazwą kategorii odpowiadającą historic=memorial ani historic=monument, a zatem akurat powinno jak najbardziej być częścią name. Używając twojego przykładu jako kontrprzykładu chciałbym za to pokazać, że wyszukiwarka na openstreetmap.org rozpoznaje właśnie w zapytaniu słowa oznaczające kategorie obiektów i wyszukiwanie Zygmunta monument daje dokładnie ten wynik, o który Ci chodzi, i nic więcej, ponieważ słowo monument posłużyło do ograniczenia wyników do historic=monument.

Nie chcesz odróżniać bazy danych, którą jest openstreetmap, od konkretnego serwisu i konkretnej wyszukiwarki, która korzysta z tych danych. Wiec nie - jeśli już, to należałoby nauczyć wyszukiwarkę rozpoznawać słowa pomnik przyrody w zapytaniach i przypasowywać je do odpowiedniego tagu lub kombinacji tagów, tak jak to działa dla monument w języku angielskim.

Właśnie jedną z rzeczy, które OSM Carto ma w lepszym stanie niż Google, są napisy na mapie. Dzięki temu, że nie pozwalamy przypadkowym osobom dodawać dowolnych opisów do ich miejsc, także nie za pieniądze, nie ma geokodowanych importów z jakichś katalogów przedsiębiorstw, a większość mapy podlega jako takiemu przeglądowi, nie znajdziesz na OSM za dużo nazw pisanych dla wyróżnienia w całości wielkimi literami, nazw zawierających przedmiot działalności (np. TanieSianie.pl Warszawa - Nasiona Marihuany) albo slogan (ORZO people-music-nature) albo durnych POI-ów typu porzucony wrak samochodu.

Przykład jest bardzo dobry gdyż istnieje inny tag określający kolumny artwork_type=column o na przykład taka kolumna https://polska-org.pl/525947,Prudnik,Kolumna_Maryjna.html

Natomiast wpisywanie kombinacji “Zygmunta monument” wybacz ale nie jest ani mądre ani gramatyczne a tym bardziej domyślne dla przeciętnego użytkownika.

Jednak muszę przyznać ci racę co do tego że bazę danych przywykłem traktować jako mapę użytkową. Faktycznie aplikacja mobilna znajduje Kolumnę Zygmunta po wpisaniu jedynie samego “Zygmunta”. i nie jest to super zaawansowany OSMand tylko inna aplikacja.

No ale postanowiłem przetestować jak odnalezione zostaną przez aplikacje pomniki przyrody w mojej okolicy nawet te które sam dodawałem i to nie działa zresztą sam zobacz : https://photos.app.goo.gl/UhHuMH75EjCuDwJq8

Nazwa Pomnik Przyrody wyskakuje automatycznie w aplikacji OSMand po wpisaniu słowa “natural” jednak nic nie znajduje . Nawet jeśli szukamy drzew z denotacją natural_monument to też jest fiasko.

Po to chyba robimy mapę aby była ona użyteczna a nie rozumiana jedynie w wąskim gronie mapetów i to tych bardziej wtajemniczonych.

Wiele typów obiektów nie jest rozróżniane i ludzie kombinują z nazwami opisowymi aby po samej nazwie wiadome było to co jest na mapie. Podobnie robiłem gdy mapowałem ogromny teren poniemieckiej fabryki amunicji i przy niektórych obiektach opisowo wpisywałem (Fundament) (gruzowisko) (zachowana piwnica) ale z tego co wiem to już moje opisowe nazwy zostały skorygowane i przeniesione do opisu.
Nie twierdzę że niesłusznie tyle że większość aplikacji mobilnych pola Descryption wcale nie pokazuje.
Niszcząc zamysł twórcy który jedynie chciał dobrze innych informować o tym co zastaną w miejscu oznaczonym jako “ruiny budynku” tak samo niezależnie czy to będzie kilkupiętrowy gmach do eksploracji czy tylko fundament z kawałkiem piwnicy.

Pozdrawiam.

To jest największy problem OSM - przeciętny użytkownik nie wie jak wyświetlić naszą pracę, np. wszystkie apteki w danym mieście albo restauracje oferujące jedzenie na wynos.
A na stronie głównej OSM nie ma nigdzie informacji że “to co tu widzicie, to nie wszystko, reszta jest ukryta, trzeba sobie znaleźć”. Niestety.

Jestem nadal naiwnym optymistą i mam nadzieję że to ulegnie zmianie tylko potrzeba maperów praktyków na co dzień korzystających z owoców własnej pracy w rożnych aplikacjach mających wgląd na to jak to działa w praktyce.
Nie jest też żadnym wstydem podpatrywać rozwiązania u konkurencji. Chyba że to konkurencja dysponująca gigantycznym budżetem prędzej wchłonie cały projekt OSM niż ten zdąży wyjść do ludzi.
A kto wie czy teraz w zarządzie OSM nie pracują wtyczki wielkich korporacji tylko po to aby OSM zbyt mocno nie wychyliło się ze swej niszy i nie zagroziło interesom gigantów.

PS. Tagowanie numerów telefonu następujących po sobie zmieniłem z przecinka na średnik sprawdzę jak będzie działać w aplikacji po tej zmianie. Pozdrawiam!

No i gdyby ten tag dodano, to analogicznie mogłoby działać zapytanie Zygmunta column.

Jak to? W języku angielskim to jest właściwa gramatycznie składnia, zresztą kolejność wyrazów nie ma tu żadnego znaczenia przy wyszukiwaniu. A gdyby ktoś zrobił gdzieś polskojęzyczną wyszukiwarkę, to z pewnością uwzględniłby w niej polskie nazwy kategorii obiektów i ewentualnie składnie języka polskiego, jeśli w ogóle byłoby to potrzebne.

Nominatim posiada już taki katalog do tłumaczenia zapytań z języka polskiego, tylko wymaga ciągłego uzupełniania i poprawiania:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases/PL

Czasokres importu tych fraz niestety nie jest zbyt częsty, więc na efekty zmian chwilę trzeba poczekać.

Sam jesteś takim maperem :slight_smile: Znasz OpenPOIMap, Osmanda, Maps.me i inne. Ale maperzy sobie poradzą, chodzi o bardziej o użytkowników-nieedytorów. Strona osm.org mimo 6 map tematycznych nie pokazuje wszystkich możliwości OSM, takich jak m.in. te wspomniane wcześniej apteki.
OSM jest bardzo rozproszone, a na stronie głównej brakuje linków do tych stron i aplikacji. A ty jakie rozwiązanie widzisz? Do czego brakuje tych maperów praktyków? Bo aplikacji opartych na OSM powstało już wiele do różnych celów.

Dzięki, chodziło mi po głowie, że już coś takiego widziałem, ale nie byłem pewny, gdzie. Czy to jest właściwy katalog czy treść przekopiowana z kodu źródłowego Nominatima? Inaczej mówiąc, czy na tym wiki należy to edytować?

Akurat oczekiwanie, że użytkownik wpisze mniejszy pomnik jest dość słabe, ciekawe, czy da się tam przypisać jedną frazę do więcej niż jednej pary klucz-wartość, aby pomnik wiązał się zarówno z historic=monument, jak i historic=memorial.

Chodzi mi głównie o to że nasze mapy to w większości aplikacje działające w trybie offline posiadające też funkcję wyszukiwania i będące książką telefoniczną Offline. Kto mapuje a w codziennym życiu nie korzysta z OSM ten nie wie jak ważne jest przy dodawaniu jakiegoś POI podanie podstawowych danych kontaktowych, poświęcenie chwili na wyszukanie w necie numeru telefonu i przypisaniu go do obiektu . Dzięki temu powstaje nie tylko mapa ale też książkę telefoniczną działającą bez Internetu.
Co prawda Internet teraz jest powszechny ale ja często podróżuję poza Europę i wtedy posiadając taką mapę z funkcją dzwonienia mogę zadzwonić do każdego obiektu z mapy i zapytać o co co zechcę będąc poza Internetem. Nawet gdy Internet mam to preferuję aplikacje bazujące na OSM. W Katarze korzystałem z Moovit do komunikacji świetnie to działa zaznaczasz tylko palcem na mapie gdzie chcesz dojechać a aplikacja pokazuje ci mapkę i pobliskie przystanki z różnymi opcjami połączeń, przesiadek itd. Zjeździłem całą Dohę najgęściej jak VIP mając calusieńki autobus tylko do własnej dyspozycji z miłym kierowcą który pod drzwi hotelu mnie podwoził linie autobusowe zostały tam rozbudowane niedawno na euro 2020 które tam miało się też odbywać. A że państwo bogate to autobusy puściutkie jeżdżą i na tyle często że absolutnie nie musiałem wypożyczać samochodu. A oto efekty mojego pobytu w stolicy Kataru http://openpoimap.org/?map=various&zoom=14&lat=25.31062&lon=51.51743&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF W Polsce natomiast genialną aplikacją do komunikacji jest E-podróżnik I oto mi chodziło z tymi maperami praktykami tylko ten kto na co dzień korzysta z aplikacji bazujących na OSM najlepiej będzie zorientowany w tym jak jego mapowanie przekłada się na praktykę.

A aplikacji na bazie OSM jest tak dużo że aż sam się nie spodziewałem Zerknij tutaj : https://wiki.openstreetmap.org/wiki/List_of_OSM-based_services Pozdrawiam!

Wracając do mojego pytania:

Znalazłem w internecie miejski wykaz poznańskich pomników, kapliczek, rzeźb itp., i po przeanalizowaniu tej solidnej próbki proponuję następujący schemat nazewnictwa:

Usuwamy przedrostki pomnik, kapliczka, głaz itp. jeśli obiekt dotyczy:

  • jednej osoby/postaci/obiektu (przykładowe nazwy: Adam Mickiewicz; Św. Michał Archanioł; NMP Niepokalanego Poczęcia; Stary Marych; Dąb Jana Pawła II)

  • organizacji o nazwie własnej (przykładowe nazwy: Polskie Towarzystwo Turystyczne; 57. Pułk…)

  • wydarzenia (przykładowe nazwy: 25. rocznica Wydarzeń Czerwcowych; Akcja Bollwerk; Wizyta Ignacego Paderewskiego w Hotelu Bazar; Modlitwa Jana Pawła II; Pierwszy w Poznaniu pochód pierwszomajowy)

  • istnienia w przeszłości określonego miejsca (przykładowe nazwy: Lager Glowna; Cmentarz choleryczny)

Zostawiamy przedrostki pomnik, kapliczka, głaz itp. jeśli obiekt dotyczy:

  • grupy osób (przykładowe nazwy: Pomnik ofiar…; Pomnik zasłużonych…; Pomnik Cytadelowców; Pomnik saperów)

  • jeśli obiekt przedstawia co innego niż upamiętnia (przykładowe nazwy: Pomnik Augusta Gaula [ponieważ w rzeczywistości ma on kształt lwa, a nie sylwetki A. Gaula, co mogłoby być mylące]; Ławka Klemensa Mikuły)

  • w innych przypadkach, kiedy pominięcie przedrostka sprawiłoby, że nazwa mogłaby być myląca (przykładowe nazwy: Pomnik Nieznanego Żołnierza; Otwarty pomnik Kazimierza Nowaka)

Myślę, że taki orientacyjny schemat pozwoli oszczędzić na mapie trochę miejsca, bo tam gdzie nie jest to potrzebne informacja o typie obiektu nie będzie powielona w jego nazwie, a jednocześnie nie będą powstawać takie dziwadełka w stylu przytoczonego wyżej przykładu ikonki teatru z lakonicznym podpisem “Polski”.

PS.1:Zachęcam do wpisywania inskrypcji z pomników do tagu inscription=* (zamiast name=), a także uzupełniania informacji o ich autorach (artist_name=) oraz czasie odsłonięcia (start_date=*)
PS.2: Przypominam, że rzeźby postaci historycznych tagujemy jako pomniki, natomiast rzeźby postaci fikcyjnych, religijnych itp. jako dzieła sztuki.

Jednej rzeczy mi tu zdecydowanie brakuje: jak mamy jakąś powszechnie stosowaną nazwę typu “Głaz papieski” czy “Dąb Jana Pawła II” to ona ląduje w tagu name.

To jakiś trochę dziwny pomysł (ale nie tagowalem tego dużo). Serio mamy na to osobne tagi? Jakie?

(jak tak naprawdę mamy to jest to proszenie się o dyskusje czy postać XYZ jest historyczna czy nie)