Tagowanie pod render overpassa

Przy przeglądaniu braków na mapie za pomocą overpassa zachodzi potrzeba dodania tagów, że dane obiekty jakie overpass wyrzucił są już przeglądnięte.
Chodzi o to aby przy następnej kwerendzie te obiekty odfiltrować.
Zastosowań może być wiele np. aby aktualizować dane dawno temu wprowadzone.
Można by tak aktualizować POI czyli np. polikwidowane knajpy.
Można by zaznaczyć czy np. godziny otwarcia są młodsze niż rok.Można by sprawdzać czy np nazwy szkól są poprawne szczególnie, że zaraz szkoły będą łączone.

Można by zaznaczyć, które adresy są wydane na zapas (dla działek) tzn. nie zbudowano jeszcze budynku.

Można by sprawdzać zgodność z jakimiś pewnymi uznanymi źródłami np. nazwy rzek i strumieni. Ktoś chciałby sprawdzać z PRNIG a ktoś inny z topo-rastrem geoportalu.
Mamy coraz kompetentniejsze dane i niebawem coraz więcej osób będzie sprawdzać kompletność czy zgodność i warto aby w przypadku gdy tą samą metodą dane będzie sprawdzać kilku maperów, aby używali tego samego znacznika, że dane są już zweryfikowane.

Aby był porządek powinniśmy zrobić na wiki spis źródeł i rozmaitych skrótów, bo dziś każdy maper nazywa źródło jak chce np. Urbanatlas.

Do każdego źródła można by dodać adres zaś nazwa źródła powinna być niepowtarzalna i oprócz np. nazwy łatwej do zapamiętania (tzw (przyjaznej) może zawierać ref ujednoznaczniający, bo pewne źródła jak geoportal czy geoportal:orto z czasem ewoluują do wielu podkładów w tym o różnym czasie aktualizacji.
Czyli jeśli ktoś podaje źródło “UM Klapkowice” to powinien podać na wiki link do źródła
Jeśli ktoś podaje “orto” to powinien podać w nazwie przyjaznej czy to orto geoportalu czy miasta, oraz datę zdjęć aby było wiadomo że nie ma sensu robić poprawek ze starego orto geoportalu jeśli obszar był wrysowany z nowszego orto miasta.

Pewne dane muszą być gwarantowane i powinny być często sprawdzane, a nawet weryfikowane w terenie.
Przykładowo stacje benzynowe, szpitale i przychodnie, apteki.
Przydałoby się aby tag aktualizacji np. rocznej nadawał się do wyrenderowania w jakiejś aplikacji tak aby podczas podróży było widać stare dane tak aby przejeżdżając zwrócić uwagę czy się nie zdezaktualizowały.

Jeszcze lepiej gdyby to się dało zintegrować z wyświetlaniem open_hours ale nie wiem, które aplikacje na dziś udostępniają OH. Zawsze można odpalić edytor Vespucci.

Tu pytanie jaki tag najlepiej nadaje się i rokuje render?
Czy maper weryfikujący w domu stare dane ma nanosić jakieś fixme, bo one mają szanse się wizualizować?
Dotevo miał system segregowania danych o knajpach według dat, ale chyba pobierał dane o dacie dodania OH więc nie wiem czy to jest do wykorzystania i czy wiarygodna byłaby data modyfikacji jednego z typowych tagów.

Może nie da się wymyślić uniwersalnych kluczy dla rozmaitych danych i trzeba aby dla każdej kategorii nadać najbardziej do niej dopasowane np. O_H:verify:2017 = ( i tu paleta wartości) czyli osobiście , aktualna strona www, popularne źródła jak Panorama Firm itp.

Spis takich par tagów powinien trafić na wiki aby osoby weryfikujące te same dane i o te same źródła, nadawały tę samą parę tagów.
Nie wiem jak ustalić hierarchię źródeł,bo wiadomo że “osobiście” ma największą wagę. Może wszystkie metody zmieściłyby się w wartości po średnikach. Może ustalimy listę wg. wiarygodności.

Tagi muszą być zatwierdzone aby komuś nie przyszło do głowy ich usuwać.
Dla większości danych okres roczny byłby wystarczający.Nie wiem jak by wyglądała kwerenda aby wyszukać dane starsze niż rok ale da się eliminować z wyniku tagi zawierające 2016, 2015 itd.
Są jednak dane o żywocie krótszym jak rok, np. remonty dróg czy budowy budynków i warto by przewidzieć tag, który overpass umie znaleźć.

Czyli przykładowo mamy informację że np.Mapbox czy geoportal dla jakiegoś powiatu ma nowe fotki to wyszukujemy obiekty co do których przewidziano, że niebawem będzie można poprawić geometrię np. budynki wrysowane z warstw BDOT na podstawie pozwoleń na budowę, przesunięcia wałów rzecznych gdzie ISOK_CIEŃ przestanie być aktualny, drogi wrysowane jako tracki gdy już wiadomo, że szykuje się budowa.Wszelkie informacje prasowe, że jakiś szpital jest w likwidacji czy jakiś obiekt wystawiony jest do sprzedaży co może skończyć się rozbiórką lub zmianą dzierżawcy (POI).

Podobne tagi dodane do nazw miejscowości pozwoliłyby wskazać co było np. w gminie sprawdzone np. wszystkie budynki , obiekty naturalne rozpoznawalne z orto lub lidara.

Posiadanie zatwierdzonych tagów pozwoliłoby pobrać je hurtem overpassem i w formie nakładki zastosować z typową aplikacją jak OSMand czy Locus. Myślę że tu koledzy informatycy przygotowaliby poradnik jak szybko taką nakładkę wygenerować lub stowarzyszenie codziennie taki plik by udostępniało gdyby jego stworzenie nie byłoby banalnie proste.

Wiki proponuje wykorzystywać opisy w description do wyskakujących okien, więc nie wiem czy należałoby takich znaczników tam nie umieszczać lub wręcz odwrotnie ułatwiłoby to ich weryfikację gdy aplikacje zaczną wyskakujące okienka serwować.

Zatem potrzebni nam są tu koledzy znający ograniczenia overpassa, bo on nie chce wszystkiego szukać a i często uznaje, że albo obszar za duży, albo plik, albo tag nie z tych rozpoznawalnych.

P.S.
Brakuje mi na forum informacji jak pobierać overpassem dane jakie się nie renderują i czy eksportować je do xml, json, gpx, kml itd. aby nie klnąc, że “OSM” renderuje co chce a nie to czego maper używa w podróży.
Przecież nie ma potrzeby kompilować sobie całej mapy gdy ktoś potrzebuje tylko świeże dane jakie dodał wczoraj a OsmAnd zaktualizuje je za miesiąc lub wcale.

Ty bądź jak Cezar, poćwicz lapidarność stylu…

  1. Nie bardzo rozumiem po co chcesz “dane jakie się nie renderują”. Overpass operuje na danych, nie na renderze, więc wszystkie wprowadzone dane da się znaleźć. I trochę metadanych do tego. Cokolwiek chcesz zmienić - znajdziesz, czy się renderuje, czy nie.

  2. “Tagi do przeglądania” to słuszna koncepcja, tylko trzeba się zastanowić, kto i jak to będzie przeglądać. A zwykle to wygląda tak, że ktoś robi jakieś narzędzie do przeglądania (choćby to miała być tylko kwerenda Overpassa) i zasadniczo może sobie wymyślić tagi dla tego narzędzia, jakie chce. Byle było widać, że to tagi specyficzne dla narzędzia i byle nie kolidowały ze standardowymi tagami.

  3. “Standardowe tagi do przeglądania” przeznaczone dla ludzi do ręcznego przeglądania nie mają sensu, bo w żaden sposób nie zapewnisz, że przeglądający będą tak samo interpretować “przeglądanie”. Czyli nie panując nad tym, kto jak tagu używa i co właściwie przegląda, nie masz pożytku z tagu. Wróć do punktu 2.