Tagowanie opłat za autostrady.

Jak w temacie. Dzięki tym informacjom można by określić koszt wycieczki po Polsce i/lub europie. Pewnie trzeba by to zrobić jako relacje do istniejących dróg (od wjazdu na płatną autostradę do wyjazdu, we wszystkich możliwych konfiguracjach + typy pojazdów).
Tylko czy istnieje coś TAG’owo gotowego czy trzeba to wymyślić ?

Drogi zazwyczaj mają cenę za kilometr, więc chyba nie ma sensu dodawać ceny pomiędzy bramkami. Bardziej to widzę jako cena za kilometr w relacji drogi.
np. fee:car=0.1zł Można coś dodać aby wiadomo było, że cena jest za km.

Masz racje … zazwyczaj. Odstępstwem od reguły jest chyba nasze drogie A4 z Katowic do Krakowa gdzie czegoś takiego nie ma (opłata jest na wjeździe i wyjeździe, chyba że nie jedziesz do końca wówczas opłata jest tylko na wjeździe (przynajmniej tak wynika z ich strony bo ja zawsze jechałem dotąd tylko całym odcinkiem)).
Masz pomysł jak to obejść :slight_smile: ?

Oznaczyć jako płatne odcinki (lub węzły, jeśli można) znajdujące się “na wjeździe i wyjeździe”?
Ewentualnie wspomóc się tagiem fee:distance=point (czy też: fee:car:distance, fee:distance:car). (Inne wartości: 1km (i to przyjąć domyślnie), 500 (w sensie metrów), 1mi (w sensie mil)…)

Skoro tak jest to w grę wchodzą tylko relacje. Tagowanie tego typu danych na way jest ciężkie, nawet nie wiadomo czy każdy odcinek ma mieć te tagi czy tylko wybrany. Pytanie czy ogarniemy relacje? Moja propozycja to spinanie odcinków i wpisywanie jaka jest cena pomiędzy nimi tak aby aplikacja nawigacyjna mogła sobie zsumować cenę z wszystkich relacji przez jakie przejeżdżała.
Czyli najprostszy przypadek to spinanie dróg pomiędzy węzłami z odpowiednim fee:TYP=CENA

Jeśli automat ma liczyć opłatę od wjazdu na płatny odcinek do wyjazdu, to w przypadku “normalnej” autostrady tagowanie powinno być przypięte do drogi (czy relacji).
W przypadku kasowania na każdej bramce konkretnej kwoty tagowanie będzie przypięte do bramki i wtedy wyjeżdzając zjazdem między bramkami liczymy tylko opłatę za przejechaną bramkę
( wtedy fee:TYP=KWOTA ).
Zupełnie osobny problem to uzależnienie ceny od rodzaju pojazdu, ilości osi lub wagi.
Program do nawigacji pownien wiedzieć ile waży pojazd, czy jedziemy z przyczepą itd. Trochę zagmatwane się to robi…

+1

Czego miałby dotyczyć typ? Sposobu płatności czy typu pojazdu?

Typu pojazdu. Od rodzajów płatności jest http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:payment

Jeśli przyjmiemy że taryfikacja za km implikuje tagowanie relacji drogi a taryfikacja za wjazd/wyjazd tagowanie punktu/bramki, to faktycznie wystarczy podział na typy pojazdów (ale dla każdej autostrady ten podział będzie inny ).

Chodziło o to, czy opłata za określony dystans, czy za przejechanie bramek - nie doczytałem.
I na przyszłość: bramki tagować jako building=yes (albo roof?) i na drodze barrier=lift_gate czy jakieś inne wskazania?