Tagowanie infrastruktury rowerowej (trasy MTB, interpretacja dodatkowych parametrów)

Cześć,

jestem jedną z osób, które dłubią przy QECIO (QECIO 2.0: Quantifying Europe’s Cycling Infrastructure using OpenStreetMap). Mam problem z paroma osobliwościami, które zaburzają mi wyniki dla Polski. Niestety, nie za bardzo mogę wrzucić przykłady, bo jako nowy na forum mam limit 3 linków. Ale chodzi mi o:

  1. Tagowanie tras MTB jako highway=cycleway albo bicycle=designated.

Wydaje mi się, że highway=cycleway i/lub bicycle=designated powinno być zarezerwowane dla infrastruktury oznakowanej w terenie znakami drogowymi C-13 (lub pokrewnymi). Trasy oznakowane znakami R-* lub maziankami na drzewach to relacje. W tych przypadkach powinno być highway=path, ewentualnie także bicycle=yes i/lub relacja z trasą MTB. Dobrze myślę?

  1. Tagowanie/interpretowanie szerokości (a także innych parametrów, takich jak surface czy smoothness) w przypadkach kiedy droga dla rowerów jest tylko częścią highway. W szczególności jeśli ten sam highway reprezentuje infrastrukturę pieszą i rowerową (np. foot=designated + bicycle=designated + segregated=yes i podobne kombinacje).

Czasem szerokość wydaje się odnosić tylko do części rowerowej, a czasem do części pieszej i rowerowej łącznie. Na State of the Map EU ktoś mi tłumaczył, że prawidłowo powinno być to tagowane przez footway:width i cycleway:width. Zgadzacie się? Czy jest jakaś strona na wiki, która to tłumaczy? Jakaś akcja czyszczenia?

  1. Trzeci problem mam z klasyfikacją dróg, ale to w osobnym wątku wrzucę, bo to nie tylko rowerowe.

Pozdrawiam,

ogólnie się zgadzam że to wadliwe mapowanie pod render

ale dodam że trafiają się trasy MTB znakowane jako droga dla rowerów lub ciąg pieszo rowerowy

może to jedyny przypadek w Polsce ale Way: ‪Kwietniowe Doły‬ (‪232175898‬) | OpenStreetMap tak ma

ktoś w Polsce taguje szerokość bez mapowania DDR jako osobnej lini?

W takim przypadku trudno, jest jak jest. Ale te przykłady, które do mnie trafiły (Warszawa, Kraków, Solec Kujawski) wg miejscowych były tylko maziane na drzewach (a czasem nawet i to nie).

Tak: overpass turbo

Przy czym

a) w niektórych przypadkach to jest highway=cycleway + foot=designated i też nie wiadomo do czego się width odnosi.

b) w przypadku cycleway=lane nie ma innej możliwości oznaczenia szerokości.

a to do poprawy

Są tez miejsca z dziwnym oznakowaniem w terenie - np.


Źródło

Nie mogę teraz znaleźć, ale sam chyba kiedyś podobnie otagowałem drogę dla rowerów z tabliczką “dopuszczony ruch pieszych”, albo coś w tym rodzaju.

IMHO w takim przypadku pasuje highway=cycleway + foot=yes. Podobnie to ze zdjęcia to highway=footway + bicycle=yes.

To rozwiązanie wzorowane na niemieckim i Niemcy mają to rozpisane:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Bicycle/Radverkehrsanlagen_kartieren

Jak dla mnie to jest foot=designated bicycle=yes

Na pewno nie foot=yes bo mamy wprost wyznaczenie (designated) znakiem drogowym,

bicycle=designated to nie jest bo nie jest to ani CPR ani DDR, nie ma też obowiązku korzystania z tego można drogą jechać.