Tag religion dla szkół

Co oznacza tag religion=* dla polskich szkół (amenity=school) i kiedy i czy powinien być dodawany?

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=713265#p713265

Tam też więcej pytań niż odpowiedzi…
A właśnie to chciałem ustalić.

Czy powinny go mieć tylko szkoły typu

  • Chrześcijańska Szkoła Podstawowa “Arka”,
  • Zespół Szkół Urszulańskich,
  • I Katolickie Liceum Ogólnokształcące,
  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące Jezuitów?

Czy takie szkoły nie prowadzą “normalnych” lekcji, tyle że prowadzą je osoby duchowne?

O ile tego typu szkoły mają czasami wpisane religion=christian, to co w takim razie znaczy ten tag wpisany dla zwykłych szkół? Pomyłka?

Czy to o tych szkołach mowa? https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkolnictwo_katolickie_w_Polsce

Czy szkoły z tagiem religion to szkoły wyznaniowe?
Czy takim szkołom nie lepiej dodać operator:type=religious?
https://taginfo.openstreetmap.org/tags/operator%3Atype=religious
W przeciwieństwie do “zwykłych” szkół prowadzonych przez gminę (operator:type=public).

Sądząc po samych nazwach, tak.

Prowadzą normalne lekcje i wcale nie muszą ich prowadzić osoby duchowne. Wciąż jednak są to szkoły określone wyznaniowo, więc tag religion jest uzasadniony.

Jakieś przykłady? Jakie to są zwykłe szkoły? Bo tak, to ciężko się odnieść. Publiczne szkoły, które prowadzą lekcje jakiejś lub jakichś religii jako jeden z przedmiotów (chyba nie ma takich, co by nie prowadziły, choć to teoretycznie możliwe), nie powinny z tego tytułu być określane przy użyciu tego tagu.

Nie chcę posługiwać się terminem szkoły wyznaniowe, ale oba powyższe artykuły mówią o tym samym. I takie szkoły z pewnością kwalifikują się do opisania tagiem religion.

operator:type to trochę, co innego. Raczej nie widzę szans, by szkoła prowadzona przez instytucję religijną (kompetentną władzę kościelną albo kościelną osobę prawną publiczną w artykule na Wikipedii) nie kwalifikowała się do otagowania *religion=**. Szkołą określoną wyznaniowo może jednak być też, jak sądzę, szkoła prowadzona przez osoby prywatne lub towarzystwo oświatowe (tzw. szkoła społeczna). We wspomnianym artykule Wikipedii o szkołach katolickich ujęte to jest w sformułowaniu lub która została uznana za taką (tj. katolicką) przez władzę kościelną w pisemnym dokumencie. Przy czym z punktu widzenia OSM żaden glejt od danego kościoła nie wydaje się istotny, liczy się program nauczania i (w naszych warunkach nawet bardziej) wychowania.

Tutaj przykładowo statut szkoły katolickiej prowadzonej przez stowarzyszenie.

Zwykłe, publiczne, prowadzone przez gminę. Znalazłem przez overpass i te z tagiem religion=christian wyglądały jakby ktoś to niesłusznie dodał.

Ten termin wziąłem z Wiki: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:religion#Confessional_schools.2C_kindergartens.2C_social_facilities
"Confessional schools amenity=school, kindergartens amenity=kindergarten, social facilities amenity=social_facility get the tags religion= + denomination=. "

Jak wyżej, myślę, że te prowadzone przez gminę nie powinny mieć tagu religion. Ale jest też możliwe prowadzenie szkół czy przedszkoli publicznych przez podmioty niepubliczne. Wśród nich są jednostki jednoznacznie katolickie, np. ta szkoła.

OK, po prostu nie ma tu nigdzie definicji, a nie mam czasu się zastanawiać, czy szkoła wyznaniowa to taka, co wychowuje zgodnie z zasadami religii, ale uczy wszystkiego, czy może taka, która uczy tylko religii.

Pewnie ta pierwsza. Szkoła katolicka to szczególny przypadek szkoły wyznaniowej, czyli szkoła katolicka to szkoła wyznaniowa katolicka.

Ok, to już wyjaśniłeś, że tag religion dla szkół w polskiej rzeczywistości się przydaje i że nie jest to to samo co operator:type=religious.
Jak w takim razie wyjaśnić mapującym, kiedy dodawać tag religion=* do amenity=school?