Tag `distance` na relacji route=road

https://www.openstreetmap.org/relation/2238775/history/658 ma tag distance=326, co ma znaczyć, że autostrada A1 ma długość 326 km (Key:distance - OpenStreetMap Wiki).

Ta informacja została dodana w 2012 r. w Changeset: 14307828 | OpenStreetMap i od tamtego czasu nie była aktualizowana ani poprawiana.

Według polskiej Wikipedii A1 ma 584 km długości (źródło w Wikipedii nie podane), wg. angielskiej Wikipedii jest to około 566 km (źródło też nie podane).

Moje pytania:

  • Czy tag distance=* na route=road ma w ogóle sens? Czy ktoś używa tej informacji, a jeśli tak, dlaczego nie zauważono tego błędu? Czy da się upewnić, że informacja jest poprawna?
  • Co mogłoby być wiarygodnym źródłem tej informacji?
  • Czy pozostałe relacje route=road w Polsce mają poprawne tagi distance=*?

26% route=road w Polsce ma tag distance
https://taginfo.geofabrik.de/europe:poland/tags/route=road#combinations

Zobacz Pl:Key:distance - OpenStreetMap Wiki
Źródłem informacji powinny być słupki kilometrażowe. Pewnie dałoby się porównać z długością geometrii, ale nie jest to banalne

Cześć

Sens ma, można w ten sposób znaleźć w Overpassie np. wszystkie drogi dłuższe niż 500km dość prostym zapytaniem. Czy ktoś używa - nie wiem, skoro tak długo błąd wisiał, to pewnie nic ważnego na tym nie polega.

Dane zarządcy drogi - np. tutaj Zarząd Dróg Wojewódzkich na podkarpaciu: https://nowa.pzdw.pl/assets/media/ewidencja-drog-31122023.pdf

Nie ma żadnej automatycznej aktualizacji tych danych ani prostej metody na sprawdzenie. Dane urzędowe tez nie sa zebrane w jednym miejscu, więc ciężko automatycznie porównać.

Można przejrzeć takim Overpassem:

Kod Overpass
[out:csv(name, ref, wikipedia, distance)];
{{geocodeArea:Poland}}->.searchArea;
rel[route=road][distance](area.searchArea);
out body;
2 Likes

Dzięki. Dane zarządcy drogi wydają mi się lepszą opcją niż słupki, bo w przypadku luk słupki chyba mają kilometraż planowany, a w distance chyba nie o to chodzi.

Szybko sprawdzając, nieaktualny distance mają miedzy innymi: A1, A2, A4, S8, S19, 1, 2, 4, 12, 19, 91. Większość dróg ekspresowych nie ma tagu distance, może to i lepiej.

Wygląda na to, że raczej nikt się tym nie interesuje, aktualizuje, sprawdza?

Niestety, wygląda to tak jakby nikt się tym nie przejmował, ale możnasamemu śmiało poprawić :smiley:

Wiele dróg ma też wpisane długości w projekcie Wikidata:

https://w.wiki/AeDM