Szlaki pieszo-rowerowe - prośba o pomoc przy uzupełnieniu tagów

Na podstawie strony gminnej http://www.lubenia.pl/index.php?action=pages_1&action_id=180 wyrysowałem 4 szlaki tam się znajdujące.

Żółta trasa pieszo-rowerowa w gminie Lubenia: http://www.openstreetmap.org/relation/4117101
Niebieska trasa pieszo-rowerowa w gminie Lubenia: http://www.openstreetmap.org/relation/4119834
Zielona trasa pieszo-rowerowa w gminie Lubenia: http://www.openstreetmap.org/relation/4119841
Brązowa trasa rowerowa w gminie Lubenia: http://www.openstreetmap.org/relation/4119818

Ponieważ jednak się nie renderują się na mapie jasne jest, że coś zrobiłem źle. Otóż przestudiowałem m.in. poniższe strony i kilka wątków na forum tak nadal mam kilka wątpliwości co do brakujących tagów.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cycle_routes
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:osmc:symbol
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Szlaki
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=21065

 1. Na stronie gminy trasy te są wskazane jako ścieżki rowerowe niemniej na ogromnej mapie w centrum gminy ścieżki te są wskazane w trzech przypadkach poza brązowym jako pieszo-rowerowe. Czy tym samym tag network może dla tych 3 tras być jednocześnie lcn i lwn jednocześnie? Jeśli nie to który tag powinienem wybrać?
 2. Strzeliłem, że opiekunem tras jest gmina, ale może jest to PTTK albo jeszcze ktoś inny? Jest jakiś sensowny spis gdzie by to można sprawdzić?
 3. Istnieje tag “lcn_ref=number”. Czy taki numer trasy istnieje dla każdej z tras w tym tych lokalnych?
 4. Czy żeby szlak był określony poprawnie to musi mieć numer inaczej powinien być jedynie jako “lcn=proposed”?
 5. Znalazłem również, że powinienem uzupełnić dla szlaku odpowiedni kolor. Te kolory wymienione na stronie http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Szlaki to tylko przykłady czy jak wpisze “brown” to dalej będzie źle gdyż takiego nie ma do wyboru :wink:
 6. W jednym z wątków na forum znalazłem, że ponoć setki razy było mówione, że szlak lokalny ma do 50 km. Tej informacji na wiki nie znalazłem. Brakuje jej czy to raczej nie jest parametr jakim się kierować? Bez tego muszę powiedzieć miałem problem z określeniem czy trasa jest tak naprawdę lokalna czy regionalna.
 7. Symbol szlaku to jakiś kosmos. Czy dla żółtego paska pomiędzy dwoma białymi powinienem użyć “osmc:symbol=white_stripe:yellow_bar:white_stripe” czy jeszcze jakoś inaczej?

PS Przebieg trasy brązowej w okolicach lasu może być nieprawidłowy. Zrobiłem go tak bardziej na “czuja”. Zjeździłem się tam rowerem, ale muszę przyznać nie zwracałem wtedy uwagi na przebieg trasy i czy idzie ona główną drogą asfaltową czy przez las.

Jak nie, jak tak:
http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/relation/4117101

Ale rzeczywiście, skoro trasa jest żółta, to możesz dać jeszcze tag colour, możesz też dodać tag network (dla tak krótkiej trasy raczej network=lcn). Wiem, że to może się wydawać dziwne, aby tagów dla szlaku rowerowego szukać na wiki dla szlaków pieszych, ale zajrzyj tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:route%3Dhiking#Tags_of_the_relation

 1. Mylisz route=hiking/route=bicycle z lcn/rcn? Jeśli tak, to ważne jest to, jak są oznakowane w terenie - znakiem roweru, czy znakami dla szlaków pieszych? (jeśli nie są oznakowane wcale, to ja takich nie zaznaczam, niezależnie od tego jak pięknie są opisane na stronach www - ale to jest moje podejście)
 2. Można sprawdzić, czy PTTK też się tym szlakiem chwali. Czasem operator jest wypisany na tabliczkach kierunkowych (tych z odległością/czasem do celu) z boku.
 3. Nie każda trasa ma numer. Nawet jeśli ma, możemy go nie znać - wtedy nie podajemy.
 4. Nie musi mieć numeru. Proposed, jeśli nie jest wyznakowany (ale jak pisałem wyżej ja się na niewyznakowanych nie wyznaję :wink: ).
 5. Zdaje się, że bezpieczniej jest podać “dziwne” kolory w notacji HTMLowej, patrz link do wiki dla relacji route=hiking
 6. Przyjęliśmy zdaje się zasadę, że jeśli jest w jednej gminie, to jest to szlak lokalny. Jeśli jest na styku dwóch gmin i jest krótki, to też powinien być lokalny (a że krótki to pojęcie względne - jakby co pytaj o konkretny szlak :wink: ).
 7. Dla typowego szlaku żółtego pieszego: yellow:white:yellow_bar

PS. Dodaj notkę do relacji szlaku, że tam może być nieprawidłowo, ewentualnie nawet fixme. Może akurat ktoś będzie wiedział i poprawi.

Myślałem tu bardziej o braku wyświetlania na http://www.openstreetmap.org/#map=15/49.9304/21.9451&layers=C Zapewne po prostu rzadziej ten widok się odświeża. Tak swoją drogą fajna strona która zapodałeś. Dodałem do linków. Podoba mnie się również określenie długości trasy oficjalne i na mapie. Tak swoją drogą mój ślad GPS z tej trasy ma 6.66km :slight_smile:

 1. Fakt pomyliłem route z network. Znaków rowerów nie zauważyłem albo może nie zwróciłem po prostu na nie uwagi. IMHO jeśli gmina oznacza je jako pieszo-rowerowe to pewnie lepiej jednak zaznaczyć rowerowe gdyż każdą trasę rowerową da się pokonać pieszo a odwrotnie już niekoniecznie no chyba że zasadą jest że rowerowa tylko wówczas jak wypatrzymy znak roweru.
 2. na stronie PTTK znalazłem jedną trasę na całym Podkarpaciu…
  3-4 myślę, że mogę spokojnie olać. Niech uzupełnią je mądrzejsi w mowie i piśmie czytaj Ci co wiedza skąd te dane uzyskać :wink:
 3. OK
 4. Moim następnym w planie jest http://mapa-turystyczna.pl/route/zsx4 Idzie przez kilka gmin o ile się jednak nie mylę to w ramach jednego powiatu i liczy sobie 43km. Jak dla mnie mógł by spokojnie być już uznany za regional
 5. Mogło by się to jakoś prościej oznaczać. Kilka miesięcy się bawię w OSM i dla mnie to zagadka a co dopiero dla kogoś kto się dopiero zaczyna tym bawić…

PS Jak w przyszły weekend będzie pogoda to sam poprawię :wink:

A bo to trzeba patrzeć na stronie oddziału :stuck_out_tongue:
http://www.pttk.rzeszow.pl/pag9.html

I tu jeszcze lista oddziałów na Podkarpaciu:
http://www.oddzialy.pttk.pl/index.php?woj=9&mie=