Ja osobiście staram się robić tak jak jest nakazane. Czyli relacje są od niefizycznych dróg. Troche jest denerwujące jak potem widzę highway=“path” name=“zielony, czarny”. To jest czytelne tylko dla polaków, a dodatkowo jak idzie ulicą,która ma już nazwę to co zrobić?
Myślę,że trzeba przyjąć najlepsze rozwiązanie i śmieci powinno się usuwać. Beskid Mały jest zrobiony lepiej niż w UMP, ale paru szlaków nadal brakuje.
Jest standard, są to relacje. Starałem się to spisać na wiki wyciągając ostatnie tendencję w mapowaniu szlaków.
Kiedyś były tagi marked_trail_red, marked_trail_blue itd, ale jest od pewnego czasu uznawany za przestarzały, natomiast import z UMP skąd wciąż jest wiele szlaków odbywał się w okresie przed tym okresem i stąd śmieci.
Ja mapując szlaki w mazowieckim starałem się wszelkie tego typu tagi usuwać.
Czesc tego burdelu jest spowodowana importem z UMP, osoby robiace importy z UMP czesto zakladaly, ze dane ktore wychodza z konwertera jako plik .osm sa od razu zgodne ze standardami OSM. Szlaki w ump sa rysowane obok drogi zeby wyswietlaly sie poprawnie na odbiornikach garmina (z wyjatkiem UMP-Poznan, ale nie wazne) i nie dalo sie tego automatycznie skonwertowac. Wielokaty z dziurami sa (zwykle) rysowane jedna ciagla linia, rzeki maja przypadkowy kierunek (w OSM zgodny zgodny z kierunkiem pradu rzeki) itp. Tagi marked_trail_red chyba nie byly wtedy udokumentowane na wiki, ale nie znalazlem wtedy innego tagu wiec skopiowalem, ten ktorego uzywali w imporcie w Czechach. Oczywsicie nalezy to poprawic zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route#Walking_routes_.28also_hiking_and_pilgrimage.29
Relacje bardzo ładnie działają w oryginalnej bazie - ale po imporcie do PostGIS z użyciem osm2pgsql to już jest gorzej. Mianowicie każda jest importowana jako osobna linia, co rzecz jasna nie ułatwia zadania. Ma ktoś może pomysł, jak można przenieść tag z kolorem szlaku z relacji do dróg przed załadowaniem danych do bazy PostGIS?
Ja bym sprobowal pythonem, ale moze da sie szybciej i latwiej po zaladowaniu do postgisa?
Nie mam akurat zadnej bazy z danymi z osm2pgsql, zeby to wyprobowac, ale mam baze postgisowa zaladowana z osmosis. Wyprobowalem nastepujace zapytanie:
SELECT member_id, array_agg(v) FROM relation_members NATURAL JOIN (SELECT relation_id, v FROM relation_tags WHERE k = ‘colour’ ORDER BY v) AS routes GROUP BY member_id;
W pierwszej kolumnie dostaje identyfikator drogi a w drugiej posortowana liste kolorow szlakow czy tras autobusowych do ktorych nalezy segment:
EDIT: z tego co widze wsytarczyloby dodac kolumne “kolory” do tabelki planet_osm_line zapytaniem w stylu ALTER TABLE planet_osm_line ADD COLUMN kolory text USING … czy jakos tak. Zamiast k = ‘colour’ mozna uzyc k LIKE ‘marked_trail_.*’
W schemacie osmosis raczej należałoby wykonać INSERT do tabeli way_tags. Tylko jak sformułować zapytanie, by oprócz numeru drogi do kolumny way_id oraz kolorów szlaków do kolumny v wstawić jeszcze “kolory” do kolumny k?
Jeśli jest pieszy (pasek biały, niebieski, biały bez piktogramu roweru) to w route wpisałbym hiking, i dodatkowo bicycle=yes dla określenia możliwości przejazdu rowerem.
Dokładnie tak. Większość szlaków pieszych można przejechać rowerem. Ważne jest tutaj to, aby droga, która należy do relacji miała odpowiedni tag. Polecam nie tagować ścieżek w lesie, w górach i na łąkach jako footway, ale jako path (niestety wciąż się z tym spotykam). Footway powinno być zarezerwowane tylko do alejek parkowych lub ciągów pieszych wzdłuż dróg, które są najczęściej utwardzone.
Chyba nie napisałem najważniejszego, dlaczego chciałem żeby ten szlak był w relacji. Bo ten szlak wiedzie drogami powiatowymi i gminnymi i nie ma jakiejś osobnej wyznaczonej ścieżki.
…i jak w każdym szanującym się przetargu mamy sekcję “Wiedza i doświadczenie”. Stowarzyszenie OSM odpada więc na starcie.
A zatem będzie to wyglądało tak: jakaś duża firma kartograficzna zrobi sobie - za pieniądze PTTK i ich sprzętem - kompletną bazę danych o szlakach, dając w zamian mapy które i tak ma już w szufladzie. Ale nie mój cyrk, nie moje małpy - i tak od dawna nie płacę im składek.
Wiedza i doswiadczenie Stowarzyszenia jest suma wiedzy jego poszczególnych czlonków zas OSM Polska ma rade naukowa na co nalezy zwrócic uwage.
Najpierw nalezy zglosic udzial, jako ze nawet fakt brania udzialu w przetargach sie liczy gdyby co.
Ło jej, wynikiem mają być mapy 1:50k w formacie bmp. Co za żenua i dwudziesty wiek.
A dyskwalifikujące dla OSM, UMP i TRAIL razem wziętych jest wymaganie:
doświadczenie: co najmniej dwie usługi odpowiadające swoim rodzajem przedmiotowi […] Wartość brutto jednej usługi musi wynosić co najmniej 18 300,00 PLN.
To prawda niestety.
W sumie zaangazowanie z naszej strony to przede wszystkim akcja promujaca istnienie projektów takich jak OSM i UMP.
Byc moze dotrze to do pracowników zarzadu PTTK.
Bardziej prawdopodobne jest niestety zlecenie dla przyjaciól i znajomych królika zas zenada byloby gdyby tego typu dane pojawily sie for free w UMP i OSM
I kolejny raz odgrzewam kotleta.
Zamierzam na dniach ruszyć z nowym projektem, tym razem nastawionym na większą interaktywność niż zwykła mapa kafelkowana. Chcę tym razem użyć innych narzędzi, w szczególności wrzucić mapnika do śmietnika, i najchętniej również osm2pgsql. Dobrym kandydatem do zastosowania jest nowy konwerter Imposm, umożliwiający stworzenie bazy danych w “szytym na miarę” schemacie i tym samym pozbycie się wielu tasiemcowych zapytań oraz monstrualnej liczby kolumn. Jest z nim tylko jeden problem: prawie w ogóle nie chce obsługiwać relacji. Jedyne, co importuje, to multipolygons.
Edit:
Jakoś sobie poradziłem. Jakby ktoś był zainteresowany wykorzystaniem przerobionego imposma, to jest mój fork na bitbucket.org pod nazwą imposm-routes.