Szlaki miejskie, górskie

Ja osobiście staram się robić tak jak jest nakazane. Czyli relacje są od niefizycznych dróg. Troche jest denerwujące jak potem widzę highway=“path” name=“zielony, czarny”. To jest czytelne tylko dla polaków, a dodatkowo jak idzie ulicą,która ma już nazwę to co zrobić?

Myślę,że trzeba przyjąć najlepsze rozwiązanie i śmieci powinno się usuwać. Beskid Mały jest zrobiony lepiej niż w UMP, ale paru szlaków nadal brakuje.

Jest standard, są to relacje. Starałem się to spisać na wiki wyciągając ostatnie tendencję w mapowaniu szlaków.
Kiedyś były tagi marked_trail_red, marked_trail_blue itd, ale jest od pewnego czasu uznawany za przestarzały, natomiast import z UMP skąd wciąż jest wiele szlaków odbywał się w okresie przed tym okresem i stąd śmieci.
Ja mapując szlaki w mazowieckim starałem się wszelkie tego typu tagi usuwać.

Czesc tego burdelu jest spowodowana importem z UMP, osoby robiace importy z UMP czesto zakladaly, ze dane ktore wychodza z konwertera jako plik .osm sa od razu zgodne ze standardami OSM. Szlaki w ump sa rysowane obok drogi zeby wyswietlaly sie poprawnie na odbiornikach garmina (z wyjatkiem UMP-Poznan, ale nie wazne) i nie dalo sie tego automatycznie skonwertowac. Wielokaty z dziurami sa (zwykle) rysowane jedna ciagla linia, rzeki maja przypadkowy kierunek (w OSM zgodny zgodny z kierunkiem pradu rzeki) itp. Tagi marked_trail_red chyba nie byly wtedy udokumentowane na wiki, ale nie znalazlem wtedy innego tagu wiec skopiowalem, ten ktorego uzywali w imporcie w Czechach. Oczywsicie nalezy to poprawic zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route#Walking_routes_.28also_hiking_and_pilgrimage.29

Relacje bardzo ładnie działają w oryginalnej bazie - ale po imporcie do PostGIS z użyciem osm2pgsql to już jest gorzej. Mianowicie każda jest importowana jako osobna linia, co rzecz jasna nie ułatwia zadania. Ma ktoś może pomysł, jak można przenieść tag z kolorem szlaku z relacji do dróg przed załadowaniem danych do bazy PostGIS?

Ja bym sprobowal pythonem, ale moze da sie szybciej i latwiej po zaladowaniu do postgisa?

Nie mam akurat zadnej bazy z danymi z osm2pgsql, zeby to wyprobowac, ale mam baze postgisowa zaladowana z osmosis. Wyprobowalem nastepujace zapytanie:

SELECT member_id, array_agg(v) FROM relation_members NATURAL JOIN (SELECT relation_id, v FROM relation_tags WHERE k = ‘colour’ ORDER BY v) AS routes GROUP BY member_id;

W pierwszej kolumnie dostaje identyfikator drogi a w drugiej posortowana liste kolorow szlakow czy tras autobusowych do ktorych nalezy segment:

osm=# SELECT ...;

 member_id |     array_agg     
-----------+-------------------
  30440075 | {#090,#090,#00C}
  30446493 | {#A0A000}
  33178035 | {orange}
  42351108 | {#090}
  32790995 | {#a76534}
  38213443 | {orange}
  27941094 | {orange}
  30446938 | {#008000}
  30448065 | {#A0A000}
  28937835 | {#090}
...

EDIT: z tego co widze wsytarczyloby dodac kolumne “kolory” do tabelki planet_osm_line zapytaniem w stylu ALTER TABLE planet_osm_line ADD COLUMN kolory text USING … czy jakos tak. Zamiast k = ‘colour’ mozna uzyc k LIKE ‘marked_trail_.*’

W schemacie osmosis raczej należałoby wykonać INSERT do tabeli way_tags. Tylko jak sformułować zapytanie, by oprócz numeru drogi do kolumny way_id oraz kolorów szlaków do kolumny v wstawić jeszcze “kolory” do kolumny k?

Tak, chodzilo mi o robienie tego samego w schemacie osm2pgsql, gdzie wystarczy dodatkowa kolumna.

Jesli chodzi o ten INSERT to cos w stylu INSERT member_id AS id, ‘kolory’ AS k, coś(array_agg(v)) AS v …

Mam problem z relacjami.

Szlak “Marii Konopnickiej” pieszy, z możliwością przejazu rowerem, niebieski (34 km)
Czy dodać go w relacjach jako pieszy, czy rowerowy?

Jeśli jest pieszy (pasek biały, niebieski, biały bez piktogramu roweru) to w route wpisałbym hiking, i dodatkowo bicycle=yes dla określenia możliwości przejazdu rowerem.

Ja osobiście nie zaznaczał bym faktu, że szlakiem pieszym mozna jechać na rowerze w relacji. Tego typu rzeczy powinny jednak być w way.

Dokładnie tak. Większość szlaków pieszych można przejechać rowerem. Ważne jest tutaj to, aby droga, która należy do relacji miała odpowiedni tag. Polecam nie tagować ścieżek w lesie, w górach i na łąkach jako footway, ale jako path (niestety wciąż się z tym spotykam). Footway powinno być zarezerwowane tylko do alejek parkowych lub ciągów pieszych wzdłuż dróg, które są najczęściej utwardzone.

Chyba nie napisałem najważniejszego, dlaczego chciałem żeby ten szlak był w relacji. Bo ten szlak wiedzie drogami powiatowymi i gminnymi i nie ma jakiejś osobnej wyznaczonej ścieżki.

PTTK ogłosiło interesujacy przetarg związany za śladami GPSwszystkich szlaków(wodnych, pieszych, rowerowych …) http://www.pttk.pl/zycie/przetargi/szlaki_gps/ogloszenie_o%20zamowieniu_2011.pdf proponuje zakręcić się wokół tego tematu.

…i jak w każdym szanującym się przetargu mamy sekcję “Wiedza i doświadczenie”. Stowarzyszenie OSM odpada więc na starcie.
A zatem będzie to wyglądało tak: jakaś duża firma kartograficzna zrobi sobie - za pieniądze PTTK i ich sprzętem - kompletną bazę danych o szlakach, dając w zamian mapy które i tak ma już w szufladzie. Ale nie mój cyrk, nie moje małpy - i tak od dawna nie płacę im składek.

Wiedza i doswiadczenie Stowarzyszenia jest suma wiedzy jego poszczególnych czlonków zas OSM Polska ma rade naukowa na co nalezy zwrócic uwage.
Najpierw nalezy zglosic udzial, jako ze nawet fakt brania udzialu w przetargach sie liczy gdyby co.

Ło jej, wynikiem mają być mapy 1:50k w formacie bmp. Co za żenua i dwudziesty wiek.
A dyskwalifikujące dla OSM, UMP i TRAIL razem wziętych jest wymaganie:

doświadczenie: co najmniej dwie usługi odpowiadające swoim rodzajem przedmiotowi […] Wartość brutto jednej usługi musi wynosić co najmniej 18 300,00 PLN.

To prawda niestety.
W sumie zaangazowanie z naszej strony to przede wszystkim akcja promujaca istnienie projektów takich jak OSM i UMP.
Byc moze dotrze to do pracowników zarzadu PTTK.
Bardziej prawdopodobne jest niestety zlecenie dla przyjaciól i znajomych królika zas zenada byloby gdyby tego typu dane pojawily sie for free w UMP i OSM :slight_smile:

Coś dla miłośników INSPIRE, w szczególności punktu, że dane powinny być zbierane tylko raz :smiley:
http://www.cotg.pttk.pl/tresc.php?typ=w&doc_id=1580&jednostka_id=&od=0
Warunki niestety identyczne, jak poprzednio.

I kolejny raz odgrzewam kotleta.
Zamierzam na dniach ruszyć z nowym projektem, tym razem nastawionym na większą interaktywność niż zwykła mapa kafelkowana. Chcę tym razem użyć innych narzędzi, w szczególności wrzucić mapnika do śmietnika, i najchętniej również osm2pgsql. Dobrym kandydatem do zastosowania jest nowy konwerter Imposm, umożliwiający stworzenie bazy danych w “szytym na miarę” schemacie i tym samym pozbycie się wielu tasiemcowych zapytań oraz monstrualnej liczby kolumn. Jest z nim tylko jeden problem: prawie w ogóle nie chce obsługiwać relacji. Jedyne, co importuje, to multipolygons.
Edit:
Jakoś sobie poradziłem. Jakby ktoś był zainteresowany wykorzystaniem przerobionego imposma, to jest mój fork na bitbucket.org pod nazwą imposm-routes.