surface

Widzę, że przychodzą nowi i zaczynają rewolucje w oparciu o to co przeczytali i jak to zrozumieli na wiki, zamiast się rozejrzeć jak było tagowane po sąsiedzku.
Przykładowo typowe polne drogi tagują surface=dirt zamiast ground, (ew.unpaved,earth,mud,grass).
Ja to rozumiem tak, że jak droga jest bardziej żółta niż pole, bo nie ma na niej próchnicy to wcale nie znaczy, że to należy tagować jak luźny piasek, bo przez takie tagowanie nawigacja rowerowa może omijać takie drogi.

W miastach szczególnie kiedyś bogatych jak np. Wrocław wyremontowany za “bajońskie sumy” z kontrybucji po wojnie z Francją, kostka granitowa jest wypolerowana jak lustro i żadna nowa technologia nie dorównuje trwałością i równością.

Na wioskach drogi wykładano kostką gorszej jakości tzn nie polerowano górnej płaszczyzny a i kostki nie były jednakowe.Dlatego tam gdzie kostka jest niezbyt równa tagujemy surface=sett
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Granite_Setts.jpg

Ale w miastach gdzie kostka ma jednakową wielkość tagujemy surface=paving_stones niezależnie czy kostka jest z granitu czy z betonu czyli polbruk, bauma itp.

Dotyczy to również innowacyjnych miast jak Rzeszów :wink: http://twinn.pl/?idd=2&poz=&rok=2017&page=0&id=1616&idd=8&poz=ml1

Oui. Choć ostatnio się zastanawiałem, czy nie powinno być rozróżnienia dla kostki betonowej fazowanej i niefazowanej (odwróconej po prostu do góry nogami, no, tym co kostka ma od spodu). Przyjemność w jeździe zdecydowanie inna.

A do mapowania “surface” zachęcam, choć sam długi czas ten tag omijałem szerokim łukiem…

G.