Strefy taryfowe autobusów - relacje do załatania (14933136, 14919857, 14919793)

Strefy autobusowe są oznaczone tylko:

public_transport=fare_zone
type=public_transport

Może warto dodać też boundary, by były lepiej widoczne. Teraz wyglądają jak linie bez znaczników i nieuważni edytujący je usuwają.

Do połatania są poniższe relacje, trzeba przywrócić usunięte linie, można je znaleźć tymi skryptami:

Strefa taryfowa B - [ relacja | overpass ]

[diff:"2023-01-01T00:00:00Z"];
rel(14933136);
out geom meta;

Strefa taryfowa D - [ relacja | overpass ]

[diff:"2023-01-01T00:00:00Z"];
rel(14919857);
out geom meta;

Strefa taryfowa A - [ relacja | overpass ]

[diff:"2023-01-01T00:00:00Z"];
rel(14919793);
out geom meta;

A skąd wiadomo, czy granica przebiega w danym miejscu, a nie 50 metrów dalej?

Tak naprawdę pewność mamy tylko że jedne przystanki są w tej strefie, a drugie w innej…

3 Likes

Raczej podobnie jak z innymi granicami, na pewno nie są idealne, prawdopodobnie oparte na materiałach przewoźnika, więc metry nie robią różnicy.

Ale temat nie jest o drobnych przesunięciach, tylko omyłkowych usunięciach fragmentów tych granic, przez co mają spore dziury.

Jeśli te granice nie są w ogóle użyteczne to trzeba je usunąć w całości, a jeśli są użyteczne to trzeba przywrócić usunięte fragmenty, by były kompletne.

Strefy ZTM są określone tu: ztm.poznan.pl/pl/cennik/strefy-biletowe/ czyli są według granic miejscowości, dlatego wiele fragmentów stref należy równocześnie do relacji granic gmin, więc ich dokładność jest taka sama.

A, to wtedy ma to sens. W Warszawie podają od którego przystanku jest druga strefa i koniec. Dlatego właściwym podejściem do oznaczania stref wydaje mi się oznaczanie przystanków tagiem, lub zbieranie ich w relację, bo to można chyba zrobić zawsze dla ustalonych stref, niezależnie od tego, w jaki sposób są wyznaczone.

Przerobić granice na dopiski na przystankach by się dało, ale to by trochę zajęło i później przy aktualizacjach trzeba by pilnować czy nowe przystanki je mają. Skoro przewoźnik podaje wg miejscowości i tak już było naniesione, to bym tak zostawił.

Nie wygląda by ktoś był chętny załatać, a kiepsko by taka duża relacja była zepsuta, więc dzisiaj załatałem i za razem scaliłem z granicami miejscowości, więc teraz wszystkie linie są w edytorze kolorowe, powinny zachować ciągłość dłużej. Zarys około taki jaki był, do ewentualnego dokładnego przejrzenia czy każda miejscowość jest objęta.

1 Like