Cześć. Wczoraj Kraków uchwalił pierwszą w Polsce Strefę Czystego Transportu. Wchodzi w życie dopiero od lipca 2024r.
Zastanawiałem się jak można oznaczyć dość skomplikowane zasady.
Relacja boundary=low_emission_zone powinna mieć taki sam przebieg jak granice miasta - to wiem. A dodatkowe tagi?
Przepisy mówią tak (Do miasta będą mogły wjeżdżać przepisy spełniające minimalną normę):
diesel
benzyna/LPG
Pojazdy zarejestrowane po raz ostatni przed 1 marca 2023 r.
Euro 2
Euro 1
Pojazdy zarejestrowane po 1 marca 2023 r.
Euro 5
Euro 3
Tagi oznaczające strefę powinny chyba wyglądać mniej więcej tak jak w tabelce poniżej, ale co z oznaczaniem daty ostatniej rejestracji pojazdu? Nie znalazłem żadnego przykładu. Lepiej w takiej sytuacji zaznaczać to co bardziej powszechne? To co ostrzejsze?
boundary
low_emission_zone
motor_vehicle:conditional
no @ (fuel=diesel AND emissions<euro_2; fuel=petrol AND emissions<euro_1; fuel=lpg AND emissions<euro_1)
name
Strefa Czystego Transportu - Kraków
short_name
SCT Kraków
start_date
2024-07-01
type
boundary
Na samo zaznaczanie relacji jest chyba jeszcze za wcześnie, chyba że jako proposed:boundary=low_emission_zone + start_date=*. Nie umiem też znaleźć pełnej treści w BIPie, może jeszcze po prostu za wcześnie.
Granice obszaru SCT stanowią granice administracyjne miasta Krakowa.
Dokładna lokalizacja wjazdu do i wyjazdu z SCT na układzie drogowo - ulicznym będzie
uregulowana projektem organizacji ruchu, w zależności od uwarunkowań geometrycznych oraz
możliwości lokalizacji oznakowania, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i efektywności ruchu
drogowego. źródło
Maksymalny zakres obszaru niskiej emisji Krakowa z pewnością będzie ograniczony jego ramą komunikacyjną dla aut tranzytowych, a jeśli nie to na zjazdach z drogi tranzytowej będą stosowne znaki informacyjne i kamery.
Na razie nie wiadomo jak w szczegółach będzie wyglądała strefa, aczkolwiek nie śledzę tematu. Kto wie, czy zakaz wjazdu do strefy nie będzie ograniczony czasowo np. 8-20, lub związany z aktualnym stanem jakości powietrza itd.
Czy SCT to oficjalny skrot czy OSM utworzony ad hoc? Zgodnie z regułami powinno być SCzT. Jeśli oficjalny, to trudno, stosujmy go, ale jeśli nie, to używajmy zgodnego z zasadami języka polskiego.
Maksymalny zasięg będzie ograniczony granicami administracyjnymi, ale autostrady i ekspresówki będą wyłączone ze strefy. Strefa będzie calodobowa, nie przewiduje się wyjątków dla dostawców.
Aktualizacja - sąd uchylił uchwałę Rady Miasta wprowadzającą SCT w Krakowie, z dokładnie z tego powodu o którym rozmawialiśmy.
Sąd zwrócił uwagę m.in., że „znaki drogowe powinny jedynie odzwierciedlać ustalone w uchwale granice, a nie je kreować” – nie można w ten sposób doprecyzowywać, korygować czy modyfikować ich zasięgu. Ta zasada powinna być brana pod uwagę już podczas planowania strefy: granice muszą być określone tak, „by dokładnie tam, gdzie strefa ma się zaczynać, mogły znaleźć się znaki”.
O, u nas to za trudne. Znaki w Polsce są stawiane z taką swobodą, a nierzadko i kreatywnym podejściem, że nie raz nie wiadomo “co artysta miał na myśli”, ale że mu nie coś nie wyszło to jest jasne.
podepnę sie pod temat.
W jaki sposób można oznaczać takie strwfy jak SCT w OSM, tak aby na ekranie nawigacji pojawiało się ostrzeżenie, czy są to segmenty dróg, czy może być to obszar. Chodzi mi o wprowadzenie pewnych zmian na drogach wojewódzkich krajowych i powiatowych
Trochę pojeździłem w terenie i zmapowałem dokładnie szczegółowe granice, tj. wyłączyłem z SCT wszelkiego rodzaju obiekty, do których można dojechać, nie wjeżdżając za znak D-54. Jeśli jeszcze coś przeoczyłem, to dajcie znać.