primijetio sam da je mnogo naših granica naselja tagirano sa place=city, place=town, place=village i place=isolated_dwelling. Tag place=village i drugi se u Hrvatskoj koristi kao točka u centru određenog naselja sa imenom i drugim korisnim tagovima. Ponekad se place=village ucrtava kao površina oko naselja, gdje se obuhvati samo naseljeni dio, makar se to kod nas ne prakticira. Isto tako je opisano i u wikiju.
Ali ovdje se taj tag koristi kao dodatni tag na administrativnim granicama, što mislim da je krivo. Ako netko pokuša u Hrvatskoj prebrojiti koliko ima sela i gradova, dobit će krivi broj jer ih duplo upisujemo. Znam da se to može lagano zaobići, ali radi se o principu da želimo imati podatke koji su usklađeni sa OpenStreetMap standardima, kako izrađivači karata ne bi morali znati kako se u Hrvatskoj nešto specifično kartira.
Evo overpass upita koji pokazuje o kojim se naseljima radi:
Čini mi se da je puno tih tagova dodao korisnik @Aranc, pa bi bilo dobro da se javi sa razlogom zašto bi ti tagovi trebali biti na relacijama. Možda to pomaže kod Nominatima ili sličnih servisa, pa da vidimo zajedno kako ćemo to riješiti.
Rumunjska sve admin_level=8 tagira sa place=municipality isto kao Slovenija, a admin_level=4 sa place=county, tag sličan gornjima
Srbija slično kao i Hrvatska, stavlja place=city na admin_level=7, valjda na one općine koje imaju status grada
Austrija, Francuska ne stavljaju place=* tagove
Italija, Poljska, Švicarska, Njemačka, Britanija na par iznimki imaju admin_level=6,7 i 8 sa tagovima place=county, place=region i place=town, ali većinom nemaju te tagove. Čini se da poneki nadobudni maper to stavi, ali nije pravilo
place=region, place=municipality i place=county ne štete, jer nisu tagovi koji dupliciraju već korištene tagove. Po meni su suvišni i ne daju neku informaciju. Ali tagove place=city, place=village, place=isolated_dwelling i slične bih izbrisao jer rade zbrku u podacima.
Ja ne vidim nijedan razlog da se ovo radi, ispitaću ko je to stavio i zašto (i ukloniti, verovatno). place=city je naselje sa preko 50.000 stanovnika (otprilike), i taj tag treba da stoji na čvoru. To što mu se (poveliko) administrativno područje zove “gradom” nema nikakve veze sa značenjem taga place=city
Stavljao sam place=village, place=town i place=city na relacije jer je pretraga nominatima prije koju godinu izbacivala, na primjer: “Administrative boundary Kladje”. Kako vidim da je to sad popravljeno, predlažem masovni edit svih relacija u HR gdje se uklanjaju navedeni place tagovi.
Ipak pretražite na glavnoj stranici OSM nenaseljeno mjesto Dubci kod Zadvarja, pa će vam tu izbaciti dva rezultata, jer na relaciji nije upisan tag place=*.
Ali sada malo gledam, i nije mi jasno kada Nominatim izbaci Selo, a kada izbaci Granica sela. Ako potražiš Dubci, nađe Granica sela. Bast vrati Selo. Baška voda vrati i Selo koje cilja na točku sa place=village, i nađe Granica naselja koje cilja granicu. A svi su admin_level=8. Totalno mi je nejasno što to Nominatim vraća.
Ma Nominatim vraća što mu se svidi. U Srbiji za pola naselja vraća čvor a za pola istoimenu relaciju (atar naselja). Onomad su tako nasumice nestajali čitavi hrvatski gradovi pa se opet pojavljivali. Nikakvo inverzno pravilo nisam uspio da dokučim šta ga to zbunjuje.
Ja znam da Nominatim dosta koristi wikidata=* ili wikipedia=* tagove. Ali ne znam da li samo spoji elemente koji imaju istu wikidatu, ili skida podatke sa wikidate, i sa njima nešto radi.
Hm, ako odeš na Nominatim Demo i onda klikneš na details, ispiše neki debug koji bi možda mogao pomoći da se shvati od kuda izvlači podatke. (a tamo ima i link debug output koji možda da još više informacija.