statyczne mapki w formacie png

Cześć,
Chciałbym wygenerować sobie statyczne mapy pokazujących pewne obszary. Rozumiem, że mogę to zrobić na stronie na stronie osm.org, kilkając “share” i eksportując zaznaczony obszar do pliku.

Przy czym moim zdaniem styl mapy na stronie osm jest dość mało atrakcyjny. Z tego co rozumiem, mogę zainstalować sobie swój serwer map i renderować mapę po swojemu i chyba chciałbym coś takiego zrobić. Mam w związku z tym pytania:

  1. Czy istnieje gdzieś lista ładnych stylów, z których można wygenerować mapy?
  2. Podoba mi się wygląd mapy prezentowany na stronie: http://maps.skobbler.com/ , czy da się taką mapę jakoś sobie zainstalować?
  3. Zakładam, że instalowanie serwera z mapą to jedno, a druga rzecz to mechanizm eksportu do statycznych plików. Czy istnieje do tego jakiś program?

No więc po kolei:
Repozytoria stylów leżą najczęściej na GitHubie (o ile są upublicznione). Pomocna lista: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/List_of_CartoCSS_projects. Instrukcje postawienia map wiszą w opisie projektów.

Jakieś mapy statyczne od reki są dostępne, ale oficjalnego api osm.org, z tego co wiem, nie ma. Link: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Static_map_images
Jeśli nie chcesz się bawić to wszystko jest w komplecie po zakupieniu konta w Mapboksie (jest też darmowe, z ograniczoną liczbą wyświetleń): https://www.mapbox.com/blog/mapbox-static-api/

Ok, dzięki. Chyba Mapboks oferuje to czego chcę, więc z nim popróbuje.

Co do braku API na osm.org to zdaje się można eksperymentować tym narzędziem do eksportu urlami w postaci:
http://render.openstreetmap.org/cgi-bin/export?bbox=19.453941822052002,51.721153053287864,19.46410632133484,51.72490146675547&scale=2800&format=png

“styl mapy na stronie osm jest dość mało atrakcyjny.” - jeśli masz jakieś konkretne uwagi co można poprawić to można je zgłaszać na https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues (przed zgłoszeniem warto sprawdzić czy problem nie jest już czasem znany).

Zgadza się, z tym, że bywały okresy, że render padł przeciążony i nie było go przez dłuższy czas, co może być problematyczne. Nie wiem, czy ostatnie updaty sprzętu pomogły.

Po prostu w moim odczuciu ten styl jest brzydki. To chyba mało konkretna uwaga :wink: Może to kwestia przyzwyczajenia, ale preferuję bardziej stonowane kolory na mapie i mniej (mi) niepotrzebnych szczegółów. W sumie z konkretów trochę mnie dziwi renderowanie chodników na czerwono i przy dużym oddaleniu, ale może to ma jakieś uzasadnienie.

W ogóle moim zdaniem złym rozwiązaniem jest używanie tego samego stylu i adresu internetowego OSM dla ludzi którzy szukają czegoś na mapie i ludzi, którzy mapę tworzą. Ci pierwsi powinni dostawać mapę ładną, z prostym interfejsem i ze szczegółami widocznymi dopiero przy największym zoomie. A tym drugim to powinno się wszystko pokazywać obojętnie jak.

Szukałem ostatnio alternatywej metody pokazywania chodników - i nie niestety nie udało mi się (problem polega na tym iż ten styl pokazuje niemal wszystko - nowe pomysły kończyły się kolizjami z innymi pokazywanymi obiektami).

Co do oddalenia - to już jest kompromis, w niektórych miejscach ma sens pokazywac je wcześniej (np chodnik przez las czy pola - http://www.openstreetmap.org/#map=14/53.2134/-1.7983 ). Co ciekawe kiedyś było dużo gorzej - https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/668#issuecomment-47392587