Stacje i przystanki kolejowe

Zastanawiam się, czym się różni stacja kolejowa od przystanku kolejowego. Definicje wprawdzie jakieś są:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway%3Dstation
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway%3Dhalt

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_kolejowa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przystanek_osobowy

ale mi chodzi o “diagnozę różnicową” :wink: , czyli po czym je rozróżniać w praktyce? Czy np. wystarczy więcej torów i rozjazdy, żeby to nie był przystanek tylko stacja?

Przy okazji: dawno się nie zajmowałem koleją, a tu pojawił się na wiki tag building=train_station, dzięki czemu nie mnożą się niebieskie kropki z nazwą. Moim zdaniem to żelazny - nomen omen =} - kandydat na budynek specjalny (czyli tak, jak obecnie są oznaczane budynki typu place_of_worship).

Na moje oko stacja różni się od przystanku tym, że posiada budynek dworca, ewentualnie inne elementy infrastruktury, natomiast przystanek to będą gołe perony.

No właśnie, te definicje są dość barokowe i trudno zgadnąć, a jak zwykle są przypadki brzegowe, gdzie tory wskazują na przystanek, ale jest budynek/budka z biletami że niby stacja… Przykłady (przywołuję pomocnicze definicje z Wikipedii, bo tam działają geeki kolejowe i spodziewałem się prawidłowej klasyfikacji):

:slight_smile:

Jeśli będzie budynek dworca, to będziemy mieli już dworzec, czyż nie? :wink:

Wydaje mi się, że tak. Zawsze można poszukać jakichś wykazów PLK.

Tutaj mamy to tak:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenRailwayMap/Tagging#Stations_.2F_Stops

Można w konkretnych przypadkach odnosić się do stron prowadzonych przez osoby związane z koleją, np. znany wielu semaforek, przykładowo tutaj: http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php/Linia_kolejowa_nr_1_Warszawa_Centralna_-_Katowice jest wprost opisane, stacja czy przystanek. Przypuszczam, że te dane są oparte na jakichś oficjalnych danych kolejowych. Nawet jeśli nie stosować ich wprost, to jest to jakaś wskazówka.

Jest jeszcze http://bazakolejowa.pl - gdzie można sprawdzić status stacji lub przystanku (na zakładce Historia).

My tu kombinujemy skąd wziąć, a tymczasem przyszedł Ventlan i po prostu skorzystał z danych operatora :slight_smile: :

http://mapa.plk-sa.pl/

Kluczowe rozróżnienie jest w pierwszym paragrafie hasła “Stacja kolejowa” na Wikipedii. Nie wiem na ile by to odpowiadało Twojej metodologii pracy, ale można po prostu zajrzeć do artykułu poświęconego danej linii kolejowej, np. Linia kolejowa nr 8 i rozwinąć “Przebieg” pod infoboksem. Duża kropka = stacja, mała kropka = przystanek.

w 2 poscie dobrze zostało wyjasnione że powinny być na stacji molziwości zakupu biletu a na przystanku nie.

I wystarczy wysiadać na każdej “stacji” i sprawdzać możliwość zakupu biletu.

Szkoda, że nie ma to poparcia w wiki. No i co w przypadku np. biletomatu? Przystanek staje się automatycznie stacją?

Wydaje mi się, że to jest dość ezoteryczne rozróżnienie, więc cieszę się, że ktoś dotarł do źródła - PKP też może się mylić, ale to jest jednak dobry początek. Mnie to interesuje w sposób ograniczony (głównie w kontekście renderowania przystanków/stacji komunikacji publicznej w Warszawie), więc tym lepiej, że znalazł się chętny i nie muszę na razie wnikać. Z czasem może się doprecyzuje czym dokładnie się różnią i ktoś to w terenie poprawi, ale na razie to mi wystarczy.

A co do poparcia w wiki - akurat na liście tagging trwa dyskusja na temat “ważności” przegłosowanych schematów na wiki i Frederik Ramm słusznie zwrócił uwagę, żeby się tak nie fiksować na tym punkcie:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2015-March/023024.html

Wiki to ma być pomoc, a nie podręcznik jedynie słusznego tagowania, ale w tym wypadku - jak widać - nie pomaga za bardzo w odróżnianiu, więc wolę póki co spójne, pewne podejście (oznaczenie jak w źródle) niż zgadywanie ogólnej zasady.

@kocio +1

To też właśnie napisałem w poprzednim moim poście :wink:

Mały kalambur dla ekspertów :slight_smile: Co w sytuacji jak jest dworzec kolejowy a nie ma torów? Jest to stacja czy nie? :wink:

np.
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/2670,brzozow-dworzec-kolejowy.html

Jeśli można tam kupić bilet na pociąg, to jest. (Czyli jest to dworzec, bo wszędzie (albo prawie) można kupić bilet na pociąg - przez internet :wink: ).

Mocno naciągany wniosek :wink: Z tego wynika, że w domu też mam dworzec.

Bez żartów proszę, możliwość zakupu biletu nie ma żadnego związku z tym, czy mamy do czynienia ze stacją czy przystankiem!

Taki budynek, jak dworzec w Brzozowie, można ewentualnie oznaczyć jako building=train_station. Osobiście bym tego nie zrobił, ale jeśli wyznajecie teorię, że wartości building=* odnoszą się do formy budynku, a nie jego aktualnej funkcji, to byłoby to jak najbardziej odpowiednie.

Stacja po mojemu musi mieć rozjazdy i dodatkowe tory. Jak są tylko perony i nie ma możliwości zmiany toru to jest przystanek. Według mnie Bystrzyca Kłodzka Miasto to jest przystanek mimo że ma dworzec. Natomiast Bystrzyca Kłodzka Przedmieście to stacja, bo ma dodatkowe tory i pociągi mogą się na niej minąć (układ jest jednotorowy).

A może ktoś mi wyjasnić po co w ogóle nam rozróżnienie na przystanek i dworzec? Bo jak dla mnie, to wystarczy jedno.

  • To czy są rozjazdy czy nie, wynika z narysowanej geometrii torów
  • To czy można kupić bilet czy nie, wynika z okolicznego POI
  • To czy jest budynek stacji, wynika z okolicznej geometrii budynku