source:<value>=*

Rysowalem sobie obrysy budynków w Elblagu.
Source to rzecz jasna bing.
Potem jednak trzeba przypisac do budynku dane adresowe których source=Urząd Miasta Elbląg
Moze opisywac to drugie source jako:
source:addr=Urząd Miasta Elbląg?

Co Wy na to?

No tak jak pisałem Ci w wiadomości na osm, ładnie to można zrobić z wykorzystaniem building_tools.
Ustawiam sobie we właściwościach tej wtyczki (Edycja->Ustaw wielkość budynków-:

W rejonie gdzie chcę "zbudować budynki, kasuję source z węzłów i tworzę budynki (klawisz ‘b’ i go!)
Jeszcze trzeba ustawić:

(use address nodes under buildings)

To jest jasne, chodzilo mi o syntaks obydwu source, np. moze byc jeszcze:
source:use=Jakis Tam Urzad Miasta Czy Gminy
source:outline=Bing
source:entrance=knowledge itd…

Predzej czy pózniej to rozróznienie sie nam przyda a nie wiem, czy mymy ustalona na to regule. Mysle ze jeszcze nie, ale prosze korygujcie mnie, jesli tak…

Ja tez uzywam source:addr w Wwie i okolicach. source:outline brzmi okay chociaz slyszalem o uzyciu source:path do tego celu.

Z braku lepszego wątku napiszę tutaj…

Mam dwie prośby:

  1. Do rysujących - gdy rysujecie obrys budynku i przenosicie na niego dane adresowe z węzła, zamieniajcie proszę source=<coś tam> na source:addr=<coś tam>. Chodzi o to, że dane adresowe pochodzą najczęściej z EMUiA, ale obrys już nie, więc wypadałoby doprecyzować, która część pochodzi skąd.

Przykład:
Pojedynczy węzeł z adresem:

addr:city=Chojnice
addr:street=Spokojna
addr:housenumber=3
addr:postcode=89-600
source=UM Chojnice

Po przeniesieniu adresu na obrys:

building=yes
addr:city=Chojnice
addr:street=Spokojna
addr:housenumber=3
addr:postcode=89-600
source:addr=UM Chojnice
source:geometry=Bing
  1. Do importujących - gdy importujecie dane adresowe w postaci zbioru węzłów zamiast source=<coś tam> dawajcie od razu na te dane source:addr=<coś tam>. Dzięki temu ktoś rysujący w późniejszym czasie obrysy nie będzie musiał pamiętać tego, o czym mowa w punkcie 1. i zmieniać tagu source=, a informacja dot. pochodzenia danych będzie bardziej zgodna z rzeczywistością.

A nie dałoby się masowo popoprawiać tych znaczników? W Warszawie mam mnóstwo punktów z gołymi adresami i uźródłowieniem typu “source=mapa.um.warszawa.pl”. Ponieważ są punktowe, to łatwo zgadnąć, że powinno być właśnie source:addr i jak przenoszę te dane do obrysu budynku, to muszę się dodatkowo bez sensu namachać myszką. Czy może ktoś to przelecieć botem? Przykładowy punkt ma autora oznaczonego jako “balrog-kun-imports”.

Da się. Może wieczorem to zrobię, jeśli Andrzej nie ma nic przeciwko.

U nas nie ma botów. Zawsze za zmianą stoi człowiek :wink:

Super, dzięki!

Tym bardziej dzięki! Choć wydaje mi się naturalne, że skoro to de facto baza danych, a zmiany rozległe czasem są potrzebne, to przydałyby się jakieś choćby półautomaty. Hm, naprawdę nikt nie korzysta np. ze skryptów do JOSM-a?

nikt :wink:

A po co jakieś skrypty? Wystarczy wyszukiwarka w JOSM i (czasami) znajomość wyrażeń regularnych :wink: