Source map of Poland

Hello does anybody from where creators of OSM’s polish part took source map? I have a problem with correct numberation of properties in my neighborhood. This problem exists in OSM and Apple and Google as well. I assume all 3 maps take their data from one source. Does anybody know what is that source?

Thank you in advance for help.

Cześć, dane w wielu miejscach są importowane z gminnej ewidencji, często prowadzonej na w iMPA lub EMUiA.
Podaj miejsce, to zobaczymy co to za problem i się go poprawi.
BTW mamy swoje polskie forum, przewiń główną stronę niżej :wink:

Od razu też rozwieję wszelkie wątpliwości. OSM to nie jest jakaś nie wiadomo jaka instytucja. To ludzie tacy jak ty, nie ma jakiegoś scentralizowanego procesu tworzenia map. Tutaj po prostu parę “power userów” zajmuje się tematem adresów i importuje/aktualizuje je na podstawie gminnych ewidencji. Jakkolwiek są czasem błędy, to lepsze to niż kazać ludziom zbierać miliony adresów :smiley: Jak zdarzy się jakiś błąd, ktoś go w końcu wychwyci, w mieście szybciej, na wsi i w miasteczku wolniej :wink:

Jeśli jesteś z mniejszej miejscowości, która jest trochę zaniedbana w OSM, tym lepiej - możesz nanieść swoją lokalną wiedzę, np. o sklepach, drogach czy innych rzeczach. Kto pyta nie błądzi, zawsze znajdzie się ktoś kto Ci pomoże zacząć.

RicoElectrico, dzięki za odpowiedź. Masz na myśli te 2 linki?:

https://emuia.gugik.gov.pl/
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/

Rozumiem, że masz do nich dostęp edytorski? Bo w tym drugim linku widzę błąd w adresacji. Do pierwszego trzeba się zalogować, po weryfikacji jakiejś… :confused:

Wiesz, chciałbym to zrobić “odgórnie” bo dzięki temu będę miał przełożenie również na Google’a i Apple’a. :wink:

Pudło, bo nie mam i nawet ci którzy importują adresy do OSM nie mają. Szczerze nie jestem do końca pewien jak działa EMUiA. To co zalinkowałeś to część dla urzędników gminnych, wydawało mi się że gminy muszą też udostępnić część dla obywatela, ale może się mylę :stuck_out_tongue: Dane z EMUiA można pobrać i tak z CODGIK na podstronie “darmowe dane”.

Nie mam pojęcia, czy Google i Apple w ogóle synchronizują adresację po imporcie, czy dane żyją własnym życiem (ew. poprawiane po zgłoszeniach użytkowników). Może się okazać, że tyle zachodu o nic. No ale w geoportal.gov.pl istnieje możliwość zgłoszenia błędu.

Tu masz listę opartych na iMPA ewidencji. http://www.punktyadresowe.pl/

Możesz zalinkować konkretne miejsce na OSM gdzie jest błąd i powiedzieć jak powinno być? Poprawi się u nas od ręki, bo to w końcu siła OSM. Widzisz błąd, poprawiasz. Tak jak w Wikipedii, każdy może edytować.

I’m relying on a mechanical translation, so I may have misunderstood

However, every OSM user has editorial access, so if you know an address that is wrong either from personal knowledge (source=local_knowledge) or because you just went out and looked (source=survey), you should correct it yourself. Please do specify the source. Please do not copy lists from elsewhere.

In some countries, the government may publish the locations of addresses under terms that are compatible with their use in OSM. That is not common, but I will have to assume, for the moment, that the source mentioned in this thread can be legally used in OSM. In the United Kingdom, there is no such source, although there is one that includes the addresses of businesses that handle food. In general, in the UK, the only way that residential addresses get added to OSM, is if ordinary users go to the street and actually record them. (NB it is NOT legal to capture addresses from Google StreetView. You will have to walk the street, or at least film it yourself.)

@hadw: The way we import addresses in Poland is well established. There’s nothing surprising here.

Here’s a TL;DR for you: The user asked why Google, Apple and OSM have the same error in address data. He asked what is the source. I replied this is taken from data each municipality has to serve in their geoportal. He misunderstood that I have edit rights to EMUiA, one of services that is used for this task by municipal officials besides iMPA. I asked for a particular place, because that’s how we can get things fixed at the original source (noting that Apple and Google probably won’t sync their address data anyway).

Other than that, the data can be bulk downloaded at http://www.codgik.gov.pl/index.php/darmowe-dane/prg.html but we do it on municipality level, due to low quality at some places which rules out nation-wide import.

@dromader59 kolega nie zrozumiał o co chodzi, więc możesz olać jego post, choć ma rację, że nie można kopiować od Apple’a i Google’a ze względów licencyjnych… oraz że możesz adresy poprawić/zebrać sam :stuck_out_tongue:

@RicoElectrico, dzięki :slight_smile: