Słup z krzyżem (lubelskie) - co to właściwie jest?

Nie umiem zidentyfikować, jaki to jest rodzaj obiektu, i jak to oznaczyć. Ani to krzyż przydrożny, ani to kapliczka.

Słup stoi na rozstaju https://www.openstreetmap.org/node/9943296144 i nie wiem co to właściwie jest. Wysokie toto na jakieś cztery metry, inskrypcji nie ma, jest tylko widoczny poniżej ozdobny krzyż.

Google zgaduje, że “biskupi słup graniczny” i rzeczywiście kilka podobnych obiektów można pod tym hasłem znaleźć.
Inna hipoteza, to pamiątka po jakiejś zarazie albo czymś.

Może ktoś się zna, albo umie się dokopać do historii tego słupa?

Obrazki:historic=ruins ruins=memorial ?

Ojtam zaraz ruins, trochę ukruszone, ale zasadniczo całe. Chyba że miało tablice, ale odpadły…
Na razie dałem historic=memorial i widzę, że inne “biskupie słupy graniczne” też tak są oznaczone (albo i monument :wink: ).
Ale chciałbym jakoś dojść co to właściwie jest.

https://www.google.com/search?q=biskupie+s%C5%82upy+graniczne&rlz=1C1KNTJ_plPL993PL993&oq=biskupie+s%C5%82upy+graniczne&aqs=chrome…69i57.464j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

W jaki sposób zgaduje?

Nie widzę na razie powodów, żeby określać to jako pomnik. Raczej obstawiałbym, że na szczycie tego, co zostało, był kiedyś metalowy krzyż. Może nawet ten, który widać na zdjęciach. Za słabo widać, jak on jest przymocowany, ani z czego wynika jego przekrzywienie, ale wygląda nietypowo, jak element wtórny. W szczególności, dlaczego na tle litego cementu miałby oryginalnie być ażurowy krzyż?

Google Lens. Pstrykasz, a Google zgaduje, co jest na obrazku.

Wszystko to jest mo0żliwe, tylko ten ażurowy krzyż nie wygląda, jakby kiedyś stał.

Szukam pomysłów, jak sprawdzić co to właściwie jest.

A, w ten sposób. Wykluczyć takiej opcji zupełnie nie mogę, ale dostępne przykłady nie pochodzą z tego regionu, a przede wszystkim wydają się parę wieków starsze. Tamte są kamienne, a to wygląda na cement.

A teraz nie stoi? Dopiero zauważyłem jakiś drut czy sznurek? Zaczynam się też dopatrywać śladu jakiejś inskrypcji pisanej kursywą na ścianie, do której przymocowany jest aktualnie ten krzyż.

W rejestrze i ewidencjach zabytków nic nie znalazłem, chociaż krzyży i kapliczek na terenie tej gminy nie brakuje, jednak nic w Węgliskach. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego też nic, planu miejscowego nie ma.

Najbliżej jakichś informacji jesteśmy tu:
https://www.janowskakolebka.pl/images/Janowskie%20Korzenie%201-15/9%20JK.pdf

Nasz obiekt jest niemal na pewno wspomniany w tekście Figury, krzyże i kapliczki przydrożne w powiecie janowskim, tylko nie wiem, czy jako obelisk kamienny w Węgliskach (prędzej), czy jako krzyż w Węgliskach, pod którym leży zwieńczenie krzemieńskie (czy może obie wzmianki dotyczą tego samego obiektu?). Wspomniane, szeroko dyskutowane w artykule krzyże krzemieńskie, to właśnie ażurowe, metalowe krzyże o stylistyce zbliżonej do tego na Twoim zdjęciu. Według artykułu wieńczyły one krzyże i kapliczki, co wydawałoby się potwierdzać hipotezę, że ten właśnie czy podobny krzyż mógł znajdować się pierwotnie na szczycie obiektu. Na tej podstawie oznaczyłbym ten obiekt jednak jako wayside_cross.

Byłem tam w 2018 roku, przesyłam zdjęcie jakie wtedy zrobiłem:

https://pppstalowawola-my.sharepoint.com/:i:/g/personal/kzdun_pppstalowawola_onmicrosoft_com/EUCRgnBoF0pEtgEJiH1U49sBVofVKhhFIF_Ka99FJDEHoA?e=Y4XwtU

Wysyłam link do oryginału, będzie może lepsza jakość.
Na bocznej ścianie widziałem napisy w języku rosyjskim w złym stanie, nie byłem w stanie ich odczytać i rok 1914. Podejrzewam że to jakieś upamiętnienie bitwy kraśnickiej która się toczyła na tym terenie w 1914 r. Próbowałem coś się dowiedzieć - pisałem do muzeum w Kraśniku i Janowie Lubelskim, konsekwentnie olali. Trochę to dziwne, bo rosjanie raczej po prostu wrzucali ciała do najbliższego okopu i zasypywali bez prób zakładania żadnego cmentarza.
Spróbuję wrócić do tematu, może znajdę kontakt do Tomasza Sudoła - jest historykiem który wydał kilka książek o działaniach I WŚ w okolicach Rudnik n.Sanem - Kraśnik.

Ładne okolice zwiedzasz :slight_smile: Byłeś na mogile żołnierzy armii napoleońskiej - jest tuż za ostatnimi domami Adrzejowa?

A wiesz, Ze Ty masz rację, a ja ślepy jestem?

Ten krzyżyk jednak ma ślady, że kiedyś stał, a za nim są ślady inskrypcji, których nie widziałem, bo szukałem wszędzie dookoła, tylko nie za krzyżem.

Nie wiem, czy dam radę tam jeszcze podskoczyć i obejrzeć/opstrykać dokładniej. Na pewno nie z psem w każdym razie… :wink:

Przede wszystkim widać, że ten krzyż przyczepili do słupa stosunkowo niedawno, wcześniej pewnie leżał obok, albo był gdzie indziej.

Inskrypcja jest lepiej widoczna, ale nie daję rady zgadnąć, co tam widać, ani nawet czy to rzeczywiście po rosyjsku.

Dzięki Wam obu :slight_smile:

Ja tu co roku przyjeżdżam, bazę wypadową w Wierzchowiskach mam

A pokażesz gdzie konkretnie ? Po Andrzejowie się szwendałem głównie samochodem lub rowerem i nie pamiętam, żebym na taką mogiłę trafił. Choć możliwe, że widziałem, ale nie pamiętam, lub nie kojarzę że to mogiła była. W każdym razie chętnie bym zobaczył.

EDIT: Zlokalizowałem, zawracałem tam

Przeszukałem zasoby zdjęć - poniżej link do uzupełnienia - jest też zdjęcie, gdzie inskrypcja jest lepiej widoczna. Pamiętam, że stałem tam dłuższą chwilę i napis mi wyglądał właśnie na rosyjski.

https://pppstalowawola-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/kzdun_pppstalowawola_onmicrosoft_com/EpAodnuO8KxKpNaxCLz4XfwBJjZaIVt4fzwJ3OsPieV4xw?e=IvMeuY

Wrzuciłem też zdjęcie mogiły o której pisałem i pomnik na miejscu bitwy pod Batorzem z dość rzadko u nas widywanym węgierskim kopijnikiem

Łoo, dzięki!
Noęc to jest krzyż kamienny opisany w artykule, który Rogoyski wrzucił, z inskrypcją (tyle co widać):
“…tumocur(?) / …zef / …kowski /… lipca / 1914”

Na tym obrazku widać po przybliżeniu: https://is.gd/FcJKBu (link skrócony).

Czyli napis nie rosyjski, a zwyczajnie koślawy :slight_smile:

Czy mogę Twoją fotę wrzucić na imgura i użyć do image=*?

Oczywiście, możesz.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa chodzi o Józefa.
Mogę Wam polecić trik z powodzeniem stosowany przez genealogów do fotografowania trudnych do odczytania inskrypcji: owinąć folią aluminiową i wygładzić (np. dociskając gąbką). Folia aluminiowa bardziej kierunkowo odbija światło, więc jak odpowiednio przylegnie, to napis staje się lepiej widoczny.
Więcej o metodzie:
https://organizeyourfamilyhistory.com/reading-hard-read-gravestones/
http://www.ncgenweb.us/newhanover/cem1.html

Który, niewykluczone, że ufundował (pierwsze słowo) :slight_smile: