Sieć drogowa w Polsce

?ycie b?dzie jeszcze ?atwiejsze, je?li oznaczenia b?d? spójne i przewidywalne. Obecnie z oznaczaniem dróg tylko przez „ref” jest masakra, szczególnie tam, gdzie wiele numerowanych dróg idzie razem (np. jeden kawa?ek 4/88 w Gliwicach ma w ró?nych miejscach: ref=“4 88”, ref=“4;88”, ref=“4,88”, czy jako? tak…

Z tego co ja wiem i widz? to ekspresówki i autostrady uzupe?niaj?, a nie zast?puj? drogi krajowe. W ko?cu w np. w Gliwicach mamy i A4 i 4 (chocia? to drugie jest te? oznaczone jako 88). Chyba nawet administracja pa?stwowa nie mo?e si? do ko?ca zdecydowa? (mam wra?enie, ?e na drogach numerki si? zmienia?y wte i wewte).

Dla nas wystarczy tylko ID, ale programy rysuj?ce map? mog? to robi? sensowniej, gdy b?d? mog?y rozró?nia? relacje lokalne od krajowych. Wtedy mog? po prostu nie wy?wietla? mniej wa?nych dróg w mniejszych zbli?eniach. OpenCycleMap ju? tak robi (oczywi?cie dla tras rowerowych), nie wiem jak reszta.

DK1 i A1 nie id? t? sam? drog?. W szczególno?ci cz??? DK1, która teraz jest S1 przebiega spory kawa?ek na wschód od budowanej A1. „Star? DK1” mog? jeszcze przenumerowa?, ale i tak zostanie A1 i S1.

Wed?ug mnie relacje powinny odpowiada? przebiegowi numerowanych tras, tak jak one s? oznaczane w terenie, czy w dokumentach. Par? dziur w relacjach dla autostrad nie zaszkodzi. W ko?cu to odpowiada rzeczywisto?ci :slight_smile: No i te numery, je?li nawet jeszcze nie s?, b?d? rysowane na mapach w miejscu obecnych “ref”. Bo “ref” si? bardzo ?le w rzeczywisto?ci sprawdza i powinno odej?? w niebyt.

Dlatego uwa?am, ?e ekspresówkom i autostradom jak najbardziej nale?? si? relacje. Warto dodawa? je tym bardziej, ?e jest to prostsze ni? z pozosta?ymi drogami (drogi nie przemieszane ze sob? i miejskimi ulicami). Nie widz? tylko potrzeby ustalania im osobnych warto?ci „network”

Te? mi si? tak wydaje, nawiasem mówi?c to strasznie d?ugo te tabliczki zmieniaj?, bo z tego pami?tam odk?d skonczyli odcinek A4 w Gliwicach DK4 mia?a znikn?? z miasta i lecie? autostrad?.

Wydaje mi si? ?e rendering map (nie ‘cyklistycznych’) b?dzie nadal opiera? si? na rozró?nieniu highway=* a nie relacjach, jest to prostsze do wykonania i efekt jest dobry (stopniowanie szczegó?owo?ci mapy).
Zreszt? w naszym przypadku proponowany przez Ciebie schemat dla network=national, jest równowa?ny z oznaczeniem drogi highway=primary lub wi?kszym, w w tym z kolei ja nie widz? sensu - podobnie network=regional - highway=secondary. A relacja z network=international to cz??? tego co mamy ju? w network=e-road.
Po co zmienia? renderowanie na oparte na relacjach skoro w zupe?no?ci wystarczy do tego tagowanie dróg.

Zapyta?em na wiki czy network=international/national b?dzie mia?o szersze zastosowanie w przysz?o?ci…

DK4 oznaczone jako DK88 nie jest ju? DK4 tylko DK88 :wink:
Na wikipedii jest napisane, ?e DK4 przez Gliwice prowadzi obwodnic? A4, wi?c nie mo?e jednocze?nie prowadzi? tak jak pokazuje to google.

Co do A1 i biegn?cej obok DK1 to… zg?upia?em :smiley:

Edit: Jednak nie zgupia?em i moja teoria si? sprawdza;)
Zgodnie z tym http://www.gddkia.gov.pl/viewattach.php/id/7b70d8893c9796502ee06c59b77e253e dokumentem, od 1 stycznia 2009 DK1 na odcinku Rusocin-Nowe Marzy (~Gda?sk-Grudzi?dz) ma teraz numerek DK91, a DK1 biegnie autostrad? A1.
Po prostu nie ma jeszcze aktualizacji na google, wikipedii i na drodze pewno te? :laughing:

A to fajnie, ?e to si? wyja?ni?o (je?li si? wyja?ni?o, bo wci?? mam pewne w?tpliwo?ci). B?dzie mo?na zrobi? porz?dek z tymi refami na DK88 w Gliwicach.

Oj, to jest bardziej zamieszane… Np. do drogi DK1 wlicza si? teraz odcinek S1, który nie le?y w przebiegu DK1… i jak takie co? opisa? w OSM?

No i co b?dzie, gdy oddadz? kawa?ki A1 pod Gliwicami? To jest spory kawa?ek od obecnego przebiegu DK1 i S1…

My?l?, ?e robienie osobnych relacji dla autostrad, ekspresówek i dróg krajowych jednak pozwoli nam nad tym troch? lepiej zapanowa?. ?atwiej b?dzie cokolwiek zmieni?, je?li b?d? to niezale?ne obiekty w bazie. A elementy oficjalnie wspólne b?d? po prostu w dwóch relacjach (np. A# i #). Gdy jaki? minister znowu co? pomiesza, to si? jedno przestawi gdzie indziej :wink:

Cytat z pdfa wy?ej: … oddania do u?ytkowania nowo wybudowanych odcinków dróg krajowych klasy A i S.

Wynika z niego, ?e A i S s? drogami krajowymi, tylko o innej klasie. Czyli ka?da ekspresówka i autostrada w swoim przebiegu pokrywa si? z jak?? drog? krajow?.
Ale nie ma co kruszy? kopii o drogi, które dopiero maj? powsta? a ich numeracja w niektórych miejscach jest tymczasowa i z roku na rok si? zmienia :wink: Je?li na jakim? etapie rzeczywi?cie s? potrzebne relacje na A i S, to mo?na je spokojnie za?o?y?, a docelowo i tak pokryj? si? one z przebiegiem DK i b?d? nadmiarowe.

Po?wi?ci?em si? :wink: i przeczyta?em troch? “prawa”

Ustawa z dn. 21 marca 1985 (tekst jednolity link) o drogach publicznych. Pojawia si? tam takie stwierdzenie:

Czyli musz? si? sam wyprowadzi? z b??du. W Polsce autostrady i ekspresówki stanowi? jedynie klas? dróg a nie ich kategori?.
Wi?c samo stworzenie relacji dla dróg krajowych powinno wystarczy?, ale oczywi?cie zgadzam si? z poprzednikiem i w miejscach gdzie stworzenie relacji dla A lub S b?dzie pomocne - to jak najbardziej. Najwy?ej po 2012 :wink: usuniemy zb?dne wpisy.

No i teraz w zasadzie je?li chodzi o tagowanie, to schemat

 network=national
 operator=Rzeczpospolita Polska

nie wydaje si? by? z?y i je?li wi?kszo?ci nie podoba si? obecny pl:national to najlepsza pora na zmian? - póki tych relacji jest ‘-na?cie’

Jako warto?? operator bardziej widzia?bym GDDKiA.

PS Za 1.5 relacji sko?cze wszystkie krajówki w Zachodniopomorskim :slight_smile:

Tylko operator to powinien by? oczywi?cie odpowiedni oddzia? GDDKiA lub Starostwo/Gmina

To mo?e lepiej operatora wpisywa? do dróg zamiast do relacji?

W?a?nie nanosz? na map? 900 km ?lad z ostatniego wypadu do Bia?egostoku i nasuwa mi si? pytanie, jak tagowa? drogi wojewódzkie.
Widz? ?e w danych importowanych z UMP (okolice Zamo?cia) pojawiaj? si? jako reg_ref.

Czy nie powinno to by? ref, jednak te drogi s? numerowane unikalnie w obr?bie ca?ego kraju a nie regionalnie?

Ja stawiam na ref. Np w ca?ej Polsce jest tylko jedna droga nr 156 http://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_wojew%C3%B3dzka_nr_156. Przebiega nawet przez dwa województwa, wi?c jest interregionalna :wink:

Numeracja dróg jest jedna dla ca?ego kraju, poszczególne województwa, czy powiaty maj? swój zakres numerków, wi?c nic si? nie b?dzie k?óci?. Wi?c numery dróg krajowych, wojewódzki, czy nawet gminnych (jakby kto? znalaz?) wpisujemy w tym samym polu ref. Je?li t? sam? ulic? biegnie kilka ró?nych “numerowanych dróg”, to IMHO najlepiej w ref wpisa? tylko najwa?niejsze (krajowe), oddzielone spacj? (przynajmniej w JOSM potem naj?atwiej ca?? drog? znale??). A przebieg ka?dego “numerka” powinien by? opisany w odpowiedniej relacji.

Oficjalnym separatorem numerów dróg jest ?rednik:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Faq#What_shall_I_do_for_roads_that_have_multiple_values_for_a_tag.3F

Ok, zapamiętam. Dzięki

W takim razie trzeba zmodyfikować ustawienia skryptu importującego dane z UMP, on nadaje reg_ref - wpisy ręczne są robione raczej poprawnie (przynajmniej nie spotkałem błednych po drodze)…

Ale to dla ref, bo dla name u?ywany jest ’ , '…

Tylko teraz nie mog? znale?? strony na której to wyczyta?em, ale s?dz?c po mapie raczej tak jest.

Natomiast kwestia druga, tagowanie nazw autostrad i dróg ekspresowych, obecnie widz? ?e mamy albo ‘A #’, albo ‘A#’ - mo?e ustalimy standard dla Polski. U s?siadów mamy ‘A #’, we Francji wi?kszo?? jest raczej na ‘A#’…

Na stronie gddkia wszędzie widzę A#, bez spacji.

Skoro ju? o tym mowa, w mojej okolicy drogi powiatowe to B#, a gminne to B # (albo na odwrót). Póki co, wpisywa?em tak, jak by?o w ?ródle - mo?e ta spacja ma znaczenie.
Je?li nie, przychyla?bym si? do braku spacji - zawsze to kilka pikseli zysku :slight_smile:

Gotowe :slight_smile:

Czyli w pl w ogole nie mamy miec reg_ref (nie wiem czy to ze numerki sie nie powtarzaja to jest dobre kryterium… moze jednak powinna byc roznica zeby przy renderowaniu bylo mozna jedne pokazywac na czerwonym tle a drugie na zoltym - na talk-es@osm ostatnio glownie mowa o renderowaniu lokalnie przyjetych symboli drog i kolorow, tak jak ma google)