Schody 3D

Tylko spytam czy się to Wam podoba:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:StepsModellerDemoX3.jpg

A nie można spytać w wątku poswięconym tematyce 3D? http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=513123#p513123
Proszę moderatora o posprzątanie.

A schody bardzo ładne :slight_smile:

Tam nikt nie zagląda prawie.
:confused: Na tym forum jest szansa się przebić z tematem.

Nie sądzę. Gdy napiszesz nowy post, cały wątek idzie do góry. A żeby nie czytać całości wątku, pomocny jest link “nowe posty” umieszczony przy danym wątku.


Zdaję sobie sprawę, że najłatwiej jest kliknąć “nowy wątek”, ale proponuję włożyć trochę wysiłku i nie mnożyć śmieciowych wątków ponad miarę.

O, super!

A czy to jest gotowe do realnego mapowania schodków szerszych niż dłuższych i w dziwnym kształcie (np. te pod Salą Kongresową: http://www.openstreetmap.org/way/259918256)?

To nie jest jeszcze w obróbce, ale jest planowane :slight_smile:

W JOSM, z którego jest zrzut (o ile się nie mylę) widać całe mnóstwo linii. Obszar schodów OK, ale czy będzie konieczne wprowadzenie każdego ze stopni z osobna (zielone linie na screenie)?

Marku, czy możesz napisać coś więcej o (proponowanym?) sposobie opisywania schodów w OSM, bo na podstawie samego obrazka to można co najwyżej napisać: “fajne”, ale nic więcej… Jeśli jednak trzeba osobno rysować każdy stopień jako jedną linię, to jestem przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Modelowanie schodów zostało opisane tu:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Marek_kleciak/Stairs_modelling

Nie ma chyba obawy - wersja podstawowa to po prostu linia jak do tej pory, ale za to jeśli trzeba, to można dużo dokładniej. Do tej pory nie było na to sposobu, najwyżej obrysować granicę obszaru (jak w moim przykładzie).

Wygląda to bardzo fajnie i na dobrze przemyślane. Podoba mi się.

Moim zdaniem nie wszystko 3D to jeden worek: schody to inny obiekt niż dotychczasowe budynki 3D, więc osobny wątek jest uzasadniony. Poza tym w efekcie sklejania trudno potem znaleźć - próbowałem czasem w takich zbiorczych i nie było to dla mnie wygodne ani sensowne.

Od tego jest moderator, żeby wątek podzielić jeśli wyniknie taka potrzeba. Marek mógł napisać post o schodach w wątku, który zalinkowałem, a jeśli wynikłaby jakaś dyskusja - można byłoby podzielić.

Nie sądzę, żeby namnożenie wątków o każdej drobnostce rozwiązało ten problem.

Odwrotnie przecież też można zrobić, jeśli zajdzie potrzeba (choć mogę się mylić, bo dopiero poznaję narzędzia administracyjne na FluxBB). Nie dajmy się zwariować - ludzie mają swoje wyczucie co wrzucać do zbiorczych, a co osobno, i nie ma na to ścisłej formułki, a ja raczej odczuwam nadmiar tasiemców niż nadmiar drobnicy.

Nie trzeba. Definiujemy linię, ilość stopni ich szerokość oraz wysokość calkowitą schodów. Do tego jeszcze czy są to stopnie masywne czy pojedyńcze.
Nie wprowadzam tego jeszcze do użycia ponieważ musi być jeszcze opanowany mechanizm robienia podestów.
Te zielone linie to tylko pomocnicza wizualizacja: będziesz mógł np zobaczyć, czy przy zadanych parametrach schody nie przechodzą na wylot przez ścianę budynku. Nie trzeba będzie szacować na oko położenia osi środkowej schodów.

Fajnie opisane - ale drobna uwaga - mój angielski jest strasznie słaby. Marku a nie można było tego od razu też walnąć in Polish?

Jasne że można.
Powoli się za to zabrałem i zapraszam anglojęzycznych kolegów do współedycji tej stronki:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Marek_kleciak/modelowanie_schod%C3%B3w

Ale… przydał by się ktoś taki jak kolega Kendzi: Do zaimplementowania jest to żmudna robota ale efekty byłyby takie same jak w przypadku budynków.
Do tej pory wkurzają mnie te rzadkie przypadki gdzie musiałem robić building=yes żeby tylko schody się zrenderowały. Np. w przypadku katedry w Sienie gdzie bez schodów nie da się zrobić ładnie budynku.