<s>Propozycja automatycznej edycji - dodawanie maxspeed</s>

StreetComplete jest bardzo wygodne do zbierania danych o ograniczeniach prędkości.

Niestety, zamiast

source:maxspeed=PL:urban
maxspeed=50
maxspeed:conditional=60 @ (23:00-05:00)

wstawiane jest samo

source:maxspeed=PL:urban

Autor StreetComplete odmówił poprawienia aplikacji: https://github.com/westnordost/StreetComplete/issues/353#issuecomment-311899082

JOSM zgłasza problem jako “missing tag - source:maxspeed without ^maxspeed:? (1)”
przykładem jest https://www.openstreetmap.org/way/204896370

Proponowałbym by do wszystkich dróg z source:maxspeed=PL:urban, bez tagów maxspeed i maxspeed:conditional dodać (a później na bieżąco dodawać) brakujące

maxspeed=50
maxspeed:conditional=60 @ (23:00-05:00)

Na ten moment takich dróg jest koło tysiąca - http://overpass-turbo.eu/s/s9e (przy okazji, widać gdzie SC jest używane)

Kiedy Tobias ma sporo racji. Wstawianie limitów, niewynikających ze znaku to:

  1. Denormalizacja bazy - wpisujemy dane, które są wyciągalne w inny sposób, są to nadmiarowe tagi, czyli dane niepotrzebnie obciążające bazę.

  2. Problem z administrowaniem tym - w razie jakiejkolwiek zmiany przepisów zostajemy z mnóstwem fałszywych danych - i kto to obrobi? Zauważ, że moze się zdarzyć tak, że przyjdzie taki rowers2, stwierdzi ze lista tagów jest za długa, więc wypieprzy “zbędny tag maxspeed:source” i nawet automatem potem tego nie odszukasz, nie ryzykując, że poprawisz w niewłaściwych miejscach.

Ja bym tu raczej szedł w kierunku przepychania highway:class jako standardu - wtedy i dane będą w bazie, i będą łatwo wyciągalne, łatwo administrowalne i nie będą występować w nadmiarze. Nie wiem, czy szalona_entropia działa w tym kierunku...

Na jakiej podstawie dodawane jest source:maxspeed=PL:urban skoro nie ma ani maxspeed ani maxspeed:conditional które również należało by dodać? Source:cośtam dość logicznie jest nadmiarowe jeśli nie mamy samego tagu cośtam.

Teoretycznie można by dodać maxspeed:conditional=60 @ (23:00-05:00) wszędzie tam gdzie ustawione jest maxspeed=50, ale nie wiem jak w sytuacjach gdy takie ograniczenie obowiązuje poza terenem zabudowanym co przynajmniej teoretycznie może się zdarzyć np. na jakimś łuku drogi.

“Na jakiej podstawie dodawane jest source:maxspeed=PL:urban” - StretComplete pyta się użytkownika jaki jest znak ograniczenia prędkości, gdy odpowie że go nie ma to ustala czy jest on w mieście.

Inny - większy problem - kiedy w ramach obszaru zabudowanego mamy strefy 50. A znam takich sporo. Więc wg mnie odpada.

Ciekawe jak się ma obszar zabudowany do landuse=residential. W teorii chyba chodziło o to samo, ale w praktyce nie jest to to samo.

Co do source:maxspeed to to jest informacja skąd wiemy że na tej ulicy maxspeed ma taką wartość. To jest nowa informacja, różna od maxspeed. Dodatkowo maxspeed jest bardziej uniwersalnym tagiem sprawdzanym przez większą ilość aplikacji.

Także jestem na za.

W/g Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Obszar_zabudowany obszarem zabudowanym jest obszar zabudowany znajdujący się przy drodze, gdzie możemy spotkać pieszego, rowerzystę np: zabudowa industrial(przemysłowa), farmyard(wiejska), residential(mieszkalna, albo miejska?), a także commericial, retail itd:.

Obszar zabudowany z punktu widzenia przepisów ruchu drogowego jest to obszar oznaczony znakami D-42 i D-43.

W wielu przypadkach pola pomiedzy miejscowościami są obszarem zabudowanym (bo nie ma sensu co 100 metrów znak stawiać).

landuse=industrial/commercial/itp też może być obszarem zabudowanym.

Jak jest landuse=residential bez D-42 i D-43 to nie jest to obszar zabudowany jeśli chodzi o ograniczenie prędkości (ale to się raczej nie zdaża).


W temacie głównym - z powodu wątpliwości edycji na razie nie będzie. Najpierw ustalmy jak to powinno być tagowane, potem ma sens myśleć o automatyzacji.