Rozszerzony schemat tagowania pasów jezdni

Wczoraj odbyło się u mnie na wsi (pod Erlangen we Frankonii,Niemcy) spotkanie robocze dotyczące rozszerzenia istniejących schematów tagowania pasów jezdni.
Było nas 9 osób. Jeden z istotnych elementów prowadzonej dyskusji to ten proposal, nigdzie jeszcze nie publikowany:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/split

Mnie się nie podoba idea rozdzielania linii w miejscu, gdzie krawędzie asfaltu się rozdzielają. IMO linie powinny być rysowane (co najmniej) po przedłużeniu osi poszczególnych nitek.
Wasz przykład:

Moje widzimisię:

Zgadzam się, przekażę autorowi. Jest to z wielu powodów słuszne.

Do tej pory przyjmowaliśmy zdaje się, że linie rozdzielamy w ostatnim miejscu, w którym można zmienić pas. W praktyce przeważnie przed ostatecznym rozdzieleniem dróg linia przerywana zmienia się w ciągłą - z tego co pamiętam Marku sugerowałeś wtedy, że rozdzielenie dróg w takim właśnie miejscu (koniec przerywanej/początek ciągłej linii) jest przydatne dla programów nawigacyjnych, aby odpowiednio wcześnie podały komunikat o zmianie pasa/skręcie. Czy w tej kwestii coś się zmieniło, czy może ten proposal obejmuje coś innego nowego, czego nie zauważyłem oglądając tylko obrazki (na żadnym z nich nie ma linii ciągłych…)?

Dlaczego na powyższych obrazkach sugeruje się rysowanie linii nie w osi jezdni? Miałoby to sens jeśli pas do lewoskrętu jest krótki i dopiero się pojawił, po czym znika wraz z odchodzącą drogą. Natomiast jeżeli droga ma trzy pasy “od dawna” i lewy pas znika, to chyba powinno być tak:

Zdaję sobie sprawę, że zygzak głównej drogi jest niepotrzebny i nawigacje będą w tej sytuacji mówić skręć lekko w prawo jeśli mamy jechać prosto. Jak więc w takiej sytuacji poprowadzić linie drogi głównej?
Sytuacja będzie jeszcze dziwniejsza gdy będziemy próbowali rozdzielać drogi w miejscu pojawiania się linii ciągłej - jak pisze Domiss. Rysujemy wtedy tak?

A pod jakim kątem robimy te rozwidlenia? Od dawna mam takie wątpliwości i to jest główny powód, dla którego nie edytuję pasów jezdni. Każda zmiana ilości pasów albo musi popsuć geometrię drogi albo zmusi do rysowania dróg nie w osi jezdni.
Chętnie zobaczę jakąś ostateczną wykładnię.

Tak, to prawda.
Zerknij jeszcze tutaj: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Imagic/Status_of_lanes_specification_20150117

Dochodzi tam fragment o dozwolonych i niedozwolonych zmianach pasów, co rozwiązuje ten problem: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Imagic/Status_of_lanes_specification_20150117#Allowed_and_forbidden_lane_changes_with_change.3D.2A

Specyfikacja jest w formie roboczej, jednak chcemy napisać plugIn pod JOSM który by to obsługiwał jak również postarać się zmodyfikować, brrrr, iD, żeby to obsługiwał.

Zwróćcie uwagę na ten obrazek: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Kreuzung_mit_Radspur.jpg

Autor proponuje tam następujący schemat taggingu w którym istnieje podział na vehicle:lanes i bicycle:lanes
lanes=3
oneway=yes
turn:lanes=left|through|through|right
vehicle:lanes=yes|yes|no|yes
bicycle:lanes=yes|no|designated|yes

A dlaczego nie tak jak tutaj? Rozwiązuje to oba problemy z osią.

Wrocław jest w podobny sposób otagowany. Gdzie różnica?

Nie widze Twojego szkicu…

Edit: Dotevo, możesz szerzej opisać co masz na myśli?
Pozdrowienia,
Marek

  1. Chodzi mi o ten przykład widoczny na zrzucie ekranu gdzie droga się rozdziela na dwie (jedna na Rzym). Domyślam się, że ten fragment prostopadły jest inaczej otagowany, aby nawigacji nie wprowadzać w błąd ostrym skrętem.
  2. Większość wrocławskich dróg jest zmapowanych wg tej strony http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Lanes i stylu do JOSM. Jakie są zmiany w takim razie?

  1. Nie ma zmian kasujących istniejące postanowienia.
    Chodzi o uzupełnienia do istniejącego schematu np. poprzez informację od którego momentu nie można już zmieniać pasów jezdni bądź np. który z kilku lewych pasów przed kompleksowym skrzyżowaniem jest prawidłowy.
    Np. tutaj: https://www.openstreetmap.org/#map=17/53.55523/10.04147
    jadąc z ulicy Sievekingsdamm na ulicę Grevenweg musimy Na Sievekingsdamm być na skrajnie lewym pasie już spory kawalek przed skrzyżowaniem tej ulicy z Hammer Landstrasse inaczej nie skręcimy w Grevenweg.

  2. Po poprawce która sugerował słusznie Zbigniew, tego problemu nie będzie. Nic się nie zmieni w tym fragmencie mapy.