Pytanie prawne.

Witam.
Ostatnio potkałem się z pytaniem na które nie mogłem udzielić odpowiedzi.

Jeśli dana osoba przygotowuje sobie mapę do wydruku w MapOSMatic, ale następnie ją przerabia, tzn zmienia kolory, grubości linii i dodaje własne elementy na mapie to czy musi podawać informację o OpenStreetMap?

Generalnie widzę to tak że dana osoba korzysta w tym wypadku tylko z bazy danych OSM i gdyby nie MapOSMatic to sprawa byłaby jasna.
Na upartego można każdemu powiedzieć, że skoro korzysta z naszych danych to musi podać informację o źródle, ale skoro dane są mocno zmodyfikowane to w niektórych przypadkach lepiej żeby informacji nie było.

Czekam na masze opinie.

Pozdrawiam Tomas Domagalski

Warto zapoznać się z aktualną sytuacją licencyjną projektu OSM.

Jak pewnie wiesz sytuacja aktualna to licencja CC-BY-SA,
która wymaga podania źródła danych zawsze.

Po zmianie na ODBL tak nie będzie, ale wtedy nie wiadomo co z
całym projektem się stanie…

Dzięki za info.

Tak, z CC-By-SA wynika ze dziela pochodne powinny zawierac informacje o zrodle i licencji, i byc dostepne na tej samej licencji, wiec to samo tyczy sie ich dziel pochodnych – np. czegos co powstaje na bazie mapki maposmatic. (Chodzi przede wszystkim o to, zeby te dodatkowe elementy ktore osoba sobie dodaje na tej mapie, mogly byc przez nas wykorzystane.)

No niestety, jak chce się zrobić użytek z dozwolonego użytku bazy danych (oczywiście jeśli obszar jest odpowiednio mały) to trzeba się wysilić i zrobić własną wizualizację. Styl MapOSMatic już śmiało można uznać za utwór, a tutaj ma zastosowanie prawo autorskie które nakłada obowiązek oznaczenia nazwiskiem/pseudonimem autora niezależnie od licencji.