Pytania początkujących

O, ciekawe narzędzie NorthCraba. Czy jeżeli dobrze rozumiem z tych filmików tu już relacja musi być, nie stworzę połączenia od zera?

Przygotowuję się psychicznie do dodania autobusu, ale jeny platformy i relacje w relacji, nie ma letko (choć pewnie przez to będzie fajne).

Tak, musi być i musi zawierać przynajmniej 1 odcinek drogi. Można to szybko stworzyć w np. iD.

2 Likes

Dość przypadkowo trafiłem na starą dyskusję o sklejaniu dróg z obszarami. Dowiedziałem się, że osoby sklejające należałoby powiesić lub im nakopać. I niecom się zląkł, bo w ogóle nie byłem świadomy że sklejanie to jakiś problem. Kto wie czy czegoś nie posklejałem, no a nie bardzo chcę zostać powieszony. Dyskusje które znalazłem na ten temat są zażarte, ale wnioski z nich płynące są niespójne. Rozumiem że nie łączymy dróg z obszarami, to w sumie wydaje mi się dość intuicyjne. Ale co z innymi obszarami? Trawnik z płotem, trawnik z budynkiem, residential area z trawnikiem itp.? Albo granicę dzielnicy z lasem czy droga?

Czy ktoś byłby w stanie podać zwięzłe wytyczne?

Najprościej: sklejanie czegokolwiek ma sens tylko wtedy gdy pomiędzy nimi jest widoczna zmiana i jest dosyć mała, np. fizyczną granica/bariera jakaś. Np. drogi w postaci linii nigdy nie są fizyczną granicą z czym kolwiek. Są one rysowane od środka jezdni a do najbliższej granicy fizycznej jest kilka metrów. Drogi w postaci area:highway obszaru można sklecić z trawnikiem obok jeśli krawężnik jest mały, choć i tutaj bym polemizował że lepiej zostawić oddzielnie.

Sklejanie granic urzędowych prawie nigdy nie ma sensu, no chyba że granicą jest rzeka/droga i wtedy można przykleić linię granicy do linii drogi ale ja i tak też bym zostawił rozdzielone. Płot do trawnika można przykleić, ale można też nie. Prawie zawsze, lepszą opcją jest zostawić rozdzielone jeśli są to różnego rodzaju elementy. Jeśli mowa o np. 2 landuse, trawnik vs las to tutaj preferuje sklejenie aby uniknąć mikro przerw pomiędzy nimi co może być dodatkowo uwidocznione na niektórych renderach.

A z tym powieszeniem to żartowali, ale rzeczywiście mapujący którzy notorycznie coś sklejają są nienajlepiej postrzegani. Ale nikt nikomu nie będzie robił krzywdy :P. W najgorszym przypadku zmiany zostaną wycofane.

1 Like

Trawnik z budynkiem ja preferuję zostawiać oddzielone, chyba że mam pewność że trawnik podchodzi pod sam budynek. Często są przy budynkach ścieżki których nie za bardzo widać na zdjęciach orto.

Residential area a trawnik ja zawsze bym zostawił rozdzielone. Są to innej kategorii elementy i nie ma pomiędzy nimi jasnej widocznej granicy. Jeśli kiedyś powstanie nowy budynek to residential się zmieni a trawnik najpewniej pozostanie taki sam więc będzie wtedy po prostu więcej roboty. A zysk z czegoś takiego byłby zerowy.

Granicę dzielnicy z lasem lub drogą: z lasem to ja bym się powstrzymał podobnie jak powyżej. a z drogą to opcjonalnie jeśli droga jest faktyczną granicą dla tej dzielnicy. Jeśli nie jesteś pewien to zawsze bezpieczniej jest zostawić rozdzielone. Gdy y w przyszłości granicą się zmieniła to będzie to mniej pracy a zysk z przyklejenia znowu do drogi jest praktycznie zerowy.

Po prostu trzeba się zastanowić, jaki sens ma sklejenie w takich przypadkach. Czy sklejenie odzwierciedla stan faktyczny? Czy oba te elementy są w jakiś sposób ze sobą powiązane - czy jeśli jeden element się zmieni, to drugi też ulegnie zmianie.

2 Likes

sklejać takie to ma sens tylko jeśli zmiana przebiegu drogi/rzeki spowoduje zmianę granicy (a to niemal nigdzie nie jest prawdą w Polsce)

Ten żart to bardzo kiepski był.

+1

sklejanie ma sens wtedy jeśli przestawianie granic jednego obiektu na pewno przestawiać powinno granice drugiego i nie ma pomiędzy nimi dziury (najlepszy przykład to kamienice przy sobie lub plaża a jezioro)

2 Likes

Jak otagować węzeł betoniarski? Kusi mnie użycie man_made=silo, ale nie wiem, czy tych silosów są tam 2 czy 6, ani do czego one służą.

1 Like

Ten obiekt mógłby mieć własne tagowanie, ̶c̶h̶o̶c̶i̶a̶ż̶ ̶n̶i̶e̶ ̶j̶e̶s̶t̶e̶m̶ ̶p̶e̶w̶i̶e̶n̶ ̶c̶z̶y̶ ̶w̶a̶r̶t̶o̶ ̶w̶ ̶j̶a̶k̶i̶ś̶ ̶s̶z̶c̶z̶e̶g̶ó̶l̶n̶y̶ ̶s̶p̶o̶s̶ó̶b̶ ̶t̶a̶g̶o̶w̶a̶ć̶ ̶t̶e̶g̶o̶ ̶t̶y̶p̶u̶ ̶i̶n̶f̶r̶a̶s̶t̶r̶u̶k̶t̶u̶r̶ę̶ ̶z̶a̶k̶ł̶a̶d̶u̶ ̶p̶r̶o̶d̶u̶k̶c̶y̶j̶n̶e̶g̶o̶. Tego typu struktury występują w betoniarniach (wytwórnia betonu), otaczaniach (wytwórnia mas bitumicznych), podobne w paszarniach (wytwórnia paszy),̶ ̶m̶ł̶y̶n̶a̶c̶h̶,̶ ̶p̶o̶r̶t̶a̶c̶h̶ (zdaje się, że w młynach i portach chyba nie ma mieszalników), gdzie wykorzystywane są do załadunku ciężarówek materiałem sypkim, lub półpłynnym.

̶N̶i̶e̶ ̶j̶e̶s̶t̶e̶m̶ ̶p̶e̶w̶i̶e̶n̶ ̶c̶z̶y̶ ̶w̶ę̶z̶e̶ł̶ ̶b̶e̶t̶o̶n̶i̶a̶r̶s̶k̶i̶ ̶n̶i̶e̶ ̶o̶d̶n̶o̶s̶i̶ ̶s̶i̶ę̶ ̶d̶o̶ ̶c̶a̶ł̶e̶j̶ ̶b̶e̶t̶o̶n̶i̶a̶r̶n̶i̶:̶ ̶s̶p̶r̶z̶ę̶t̶ ̶+̶ ̶z̶a̶p̶a̶s̶y̶ ̶m̶a̶t̶e̶r̶i̶a̶ł̶ó̶w̶ ̶+̶ ̶t̶r̶a̶n̶s̶p̶o̶r̶t̶.̶ Raczej nie.

Wydaje mi się, że ten przeszklony kontener widoczny pod koszem zasypowym to może być kabina operatora mieszalnika.

Na cały obszar:

  • man_made=works
  • landuse=industrial
  • industrial=concrete_plant
  • product=concrete

Dokładne urządzenia chyba najlepiej jako węzły z czymś z klucza industrial=*, tak jak np. industrial=grinding_mill

Wydaje mi się, że, grinding_mill nie ma w tym przypadku zastosowania, gdyż grinding_mill odnosi się do dużej maszyny, której przeznaczeniem jest wielkoskalowe tylko kruszenie, miażdżenie np. przemiał ziarna na mąkę, kruszenie skał na pył.
W tym przypadku mamy do czynienia z maszyną, której przeznaczeniem jest tylko mieszanie różnych, uprzednio przygotowanych (zmielonych, oczyszczonych), dokładnie odmierzonych według zadanej formuły komponentów. W wyniku zmieszania komponentów uzyskuje się mieszankę, którą w zależności od zakładu nazywa się betonem, asfaltem, paszą.

Z tego co pamiętam inne ściśle przemysłowe urządzenia miały główny tag man_made=* np. piec przemysłowy (man_made=kiln), różne typy żurawi przeładunkowych, suwnic (man_made=crane), komin przemysłowy (man_made=chimney), więc ta pionowa konstrukcja mieszająca mogłaby mieć, jako główną wartość tag man_made=*

1 Like

Czy self_service=yes dodane do stacji paliw amenity=fuel oznacza że dystrybutor obsługuje się samemu, czy że można zapłacić bez pracownika?
I czy aktualne użycie tego tagu w Polsce jest zgodne z definicją?
I jeszcze - jak otagować drugą z tych cech stacji?

Strona dyskusji na Wiki:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Tag:amenity%3Dfuel#Unmanned_stations_/_self_service_/_attendant

Dzień dobry
W nakładkach na mapę nie ładują się granice działek z geoportal2
Ładują się jedynie kształty domów.
Czym jest to spowodowane
Z góry dziekuję za od[

geoportal lubi się psuć

Czy dotyczy to edytora iD dostępnego w przeglądarce pod adresem https://www.openstreetmap.org/edit?
Widzę w tej lokalizacji granice działek.

  1. Spróbuj zoomować
  2. Upewnij się, że warstwa włączona
  3. Może w lokalizacji, w której próbujesz nie ma granic działek?

1 Like

Tak, w opcji mam wlaczone, sprawdzalem na kilku poziomach zooma i nic
Czekalem rowniez dluzszy czas z mysla, ze moze musza doladowac ale w koncu nic takiego sie nie dzieje

Mam pytanie, podobne do tego wpisu, ale trochę bardziej skomplikowane:
https://community.openstreetmap.org/t/pytania-poczatkujacych/52707/3839

Pod tym samym adresem mieści się sklep stacjonarny i sklep internetowy, tego samego właściciela i sprzedający te same rzeczy ale ma inną nazwę, inne telefony inną stronę www.
Ktoś na mapie dodał uwagę #3256978 (być może właściciel) o lokalizacji sklepu internetowego.

W związku z tym mam pytanie jak do tego podejść:
A) Nie mapujemy biznesów internetowych (czy może cos się zmieniło w podejściu przez te kilka lat?) i uwagę należy zamknąć bez rozwiązania.
B) Dopisać do sklepu stacjonarnego się za bardzo nie da, bo pola na stronę www i telefon są już wykorzystane przez sklep stacjonarny (ma własną stronę www). Wykorzystać jakieś inne klucze/pola?
C) Zaznaczyć na mapie jako firma (nie sklep) i podać namiary na sklep internetowy.
D) ?

tak

ogólnie, to że gdzieś biznes jest zarejetrowany nie ma znaczenia

Można mapować między innymi:

  • biura (office=company)
  • punkty odbioru udajace sklepy (shop=outpost)
  • punkty odbioru (???)

Jak jest tam biuro widoczne z zewnątrz (osobny pokój w mieszkaniu + brak szyldu to nie ma skutków dla OSM) to office=company jest OK

1 Like

Trochę porządkuję swoją okolicę i mam dylematy dot. typu budynków:

  1. Budynek gospodarczy przy domu rodzinnym w mieście, większy niż szopa.
  2. Wiata śmietnikowa na osiedlu:
    a) murowany domek
    b) dosłowna wiata, czyli konstrukcja z blachy falistej

Jak takie rzeczy oznaczacie?