Punkt odbioru i nadawania paczek (nie paczkomat)

  1. Jak tagować punkt odbioru paczek? Chodzi mi o pomieszczenie wielkości małego sklepu, gdzie można nadać i odebrać przesyłki.

  2. Drugi problem, to jak tagować miejsca, gdzie jest sobie jakiś sklep(nie koniecznie związany z paczkami), w którym można nadać i odebrać paczki od różnych firm?

W przypadku punktu 1 dla DPD, to wymyśilem coś takiego bazując na wiki

    name=DPD Pickup
    office=courier
    brand=DPD Pickup
    brand:wikidata=Q541030
    operator=DPD
    parcel_mail_in=yes
    parcel_pickup=yes
    ref=XXX
    website=XXX

Ten, co ja chce dodac, to jest DPD Pickup Oddział Miejski, ale są także Same DPD Pickup

  1. amenity=post_office. Jest do tego odpowiedni szablon, o ile to to samo:
    amenity=post_office
    brand=DPD
    brand:wikidata=Q541030
    name=DPD
    
  2. post_office=post_partner
    Key:post_office - OpenStreetMap Wiki

Zerknij sobie pod te kilka linkow

To co Ty proponujesz, nie jest raczej poprawne, bo to tyczy sie obiektow, gdzie glowna usluga jest transport i dostarczanie listow, a nie paczek.
Tylko sie zastanawiam, jak w takim razie ogarnac tych kurierow Poczty Polskiej. Pocztex24 sie chyba to nazywa

Tagowanie punktów kurierskich / users: Poland / OpenStreetMap Forum - troche stary link, biorac pod uwage, ze kwestie kurierow i paczkomatow, w ostatnich latach dosc mocno sie zmienia

Proposed features/Office=courier - OpenStreetMap Wiki - firmy kurierskie

https://taginfo.openstreetmap.org/tags/office=courier

Jak podstawową funkcją obiektu jest nadawanie i odbiór przesyłek to amenity=post_office wydaje mi się OK. Teraz ogólnie poczta z listów na paczki się przestawia.

Ok, w przypadku Poczty Polskiej ten post_office moze i bylby ok, ale w sytuacji, gdzie firma zajmuje sie tylko paczkami, danie post_office jest raczej kiepskim rozwiazaniem. Tak jak to ktos napisal, do takiego budynku nie pojde, zeby kupic znaczek, czy wyslac list.

PS. Poza tym, dobrze by bylo wypracowac na osm jakies tagi/ikony na obiekty, ktore zajmuja sie kilkoma roznymi dzialalnosciami. To nie tak jak w PRL, gdzie spozywczak, to byl spozywczak, a miesny to miesny. Teraz wiekszosc firm wykonuje w jednym budynku wiele roznych dzialanosci.

Opis amenity=post_office na równi wymienia listy i paczki. Jeśli chcesz kupić znaczki albo wysłać list, musisz wyszukać konkretnie placówkę firmy Poczta Polska.

Wydaje mi się, że było kilka propozycji nowego tagowania takich miejsc w ostatnim czasie.

Nie uczestniczyłem w dyskusjach na ich temat, ale moim zdaniem żadna nie rozwiązywała najważniejszych problemów (np. jak oznaczyć od których przewoźników mogę odebrać paczki w tym kiosku, który głównie jest kioskiem).
Widzę, że zatwierdzona jest ta propozycja - ona chyba trochę dotyczy twojego pytania.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/shop_as_post-partner

Są miejsca post_office, w których nie kupisz znaczka, ani nie wyślesz listu.

Można to wręcz uogólnić do zagadnienia relacji jeden do wielu. Jak oznaczyć obiekt, który jest związany z kilkoma markami (jak na przykład część salonów samochodowych)? Jak opisać miejsce, gdzie są jednocześnie usługi szewskie, ksero, dorabianie kluczy, wyrabianie wizytówek i tabliczek adresowych? Sklep spożywczy, który sprzedaje też kupony Lotto?

Wydaje mi się, że to jeszcze trudniejsza sytuacja. Częstą praktyką jest dodawanie w takich sytuacjach części tagu amenity=wartość do POI, np. shop=convenience & wartość=yes.
Jeśli w kiosku Ruchu mogę odebrać przesyłkę od Pocztexu i DPD, to ciężko to rozwiązać bez dodawania nazwy firm do kluczy (coś w rodzaju *:nazwa=*) - firmy działają w tej samej branży.