Psucie sieci dróg rowerowych we Wrocławiu

Chciałbym, by tak częsty bywalec tego forum i znawca OSM, jako rowers2, wyjaśnił tutaj, dlaczego od dwóch tygodni systematycznie dokonuje wątpliwych, błędnych oraz zmyślonych modyfukacji w sieci dróg rowerowych we Wrocławiu, przedstawiając to jako rzekome mapowanie area:highway.

Wypowiem się tylko o tych odcinkach, które zna, bo sam zmapowałem na podstawie pobytu w terenie lub z których wiele razy korzystałem.
Szczęśliwie na ogół robiłem zdjęcia, więc wiem, że mi się nie przewidziało.

1. I tak taki przejazd pod wiaduktem na Racławickiej https://www.openstreetmap.org/way/277505397
Rowers2 zrobił tam separowaną cycleway i footway i jeszcze dorobił do tego area:highway. Tylko że odcinek pod wiaduktem nie jest separowany. Jest tam odpowiednie oznakowanie.
Ma jednak z jednej strony kostkę czerwoną. I to zostało zmapowane - kolor kostki.
Do poprawy był tu odcinek przed wiaduktem (do strony) miasta. Wystarczyło tam być, by to stwierdzić.

Jakość jego mapowania widać też na pobliskim odcinku: https://www.openstreetmap.org/way/445317552
Brakuje tam połączenia dróg.

Rowers2 nie mógł też na tej ulicy z tego powodu, gdyż zmapował fragment terenu budowy sprzed półtora roku (widać go na ortofotomapie), biorąc go za skrzyżowanie - https://www.openstreetmap.org/way/410954084
Nie ma tam czegoś takiego, to było tylko na potrzeby tej budowy.

2. Przy ul. Śleżnej powstała nowa droga rowerowa, momentami jest jednak nieseparowana. Nie mam jej na żadnej ortofotomapie.
Przejechałem, zrobiłem zdjęcia, zmapowałem zgodnie z przyjętymi zasadami.

Zniszczone.

Np. odcinek przy Cmentarzu Żydowskim jest nieseparowany. Oczywiście został przerobiony na dwie nitki.
Ta - https://www.openstreetmap.org/way/426300911 - nie istnieje w terenie.

Od głównego wejścia z nowego komisariatu policji narysowałem dojście do chodnika
Zostało tyle: https://www.openstreetmap.org/way/410954084. Połączenie z chodnikiem rowers2 skasował. Jeśli to było niechcący, to jest to objaw niechlujstwa (to połączenie widać dobrze na Ortofotomapie Wrocławia).

Co gorsza, to druga taka dewastacja tej drogi
Pierwsza była pod koniec grudnia, była jeszcze gorsza, bo usuwała w ogóle informację o drodze dla pieszych. Naprawiłem ją wówczas i opatrzyłem dosadnym komentarzem.

3. Przerabianie dróg z segregated=yes na dwie linie, jak tu - https://www.openstreetmap.org/way/298061789
Ja sobie nie przypominam, by został osiągnięty konsensus i zmieniono globalnie w OSM zasadę nie mapowania osobno dróg, które nie mają fizycznej bariery.
Zwłaszcza, że to prowadzi do utraty informacji o możliwych kontakcie z pieszymi.
Jak się taguje takie drogi jest na polskim wiki. Taguje się z segregated=yes.

4. I dzisiejsza “perełka” https://www.openstreetmap.org/way/462772962
Nowo zbudowana (przez rowersa) ddr. A faktycznie jest tam ogrodzona płotem ddr w budowie. Czeka na wylanie asfaltu. I pewnie jeszcze poczeka ze względu na pogodę.
Dodatkowo jest w nieco innej lokalizacji, o czym by wiedział, gdyby choć raz tam był, gdyż przygotowania do jej budowy było widać od 2 miesięcy.

**
Podsumowanie**

Wyjątkowo perfidne jest usuwanie danych zebranych w terenie na rzecz informacji z nieaktualnej ortofotomapy i własnych wyobrażeń. To nie jest OSM.

Już wcześniej zastanawiał mnie brak jego edycji wskazujących na osobisty ogląd terenu, a w końcu jesteśmy (podobno) z tego samego miasta.
Teraz nie mam już wątpliwości.

rowers2 to jest armchair mapper. Wyłącznie.

Absurdalne jest dla mnie mapowanie dróg rowerowych przez taką osobę.

Nie liczę, że to poprawi. Jeszcze mu się to nie zdarzyło, a podobne jego poprawki na podstawie widzimisię czy starych zdjęć zdarzały mu się wcześniej.
Nie odpowiada też na żadne pytania czy zgłaszane błędy w jego edycjach, jako przykłady dotyczące innego rodzaju problematycznych edycji rowersa2, którymi też ma zamiar się zająć:
https://www.openstreetmap.org/changeset/44894112
https://www.openstreetmap.org/changeset/44895505 )
Domiss też mu zresztą dokładnie wskazywał błędy - i z takim samym rezultatem.

Ignorowanie innych to jego stara praktyka. Dlatego też piszę na forum.

Tu bym miał wątpliwości. Od ponad roku znak C-13|C-16 (z pionowym podziałem) nie oznacza “drogi dla rowerów i pieszych z podziałem na część dla rowerów i część dla pieszych”, tylko “drogę dla rowerów i drogę dla pieszych, biegnące obok siebie”. Jedną z konsekwencji tej zmiany jest zakaz poruszania się pieszych po części dla rowerów.