Przychodnie zdrowia świadczace usługi w ramach NFZ

Cześć!

Co sądzicie o “obowiązkowym” dla obszaru Polski (obowiązkowym w sensie pożądanym i zachęcamy do oznaczania - np. poprzez quest StreetComplete) znakowaniu placówek zdrowia (przychodni itd.) znacznikiem nfz=yes/no? Myślę tu o pożytku dla publiki - kryterium wyboru placówki ze względu na to, czy świadczenie ma w ramach opłacanych składek zdrowotnych czy też musi komercyjnie zapłacić… Dzięki za dyskusje i pozdrawiam!

3 Likes

Pomysł uważam za dobry. Pewnie dałoby się to zaimportować jeżeli jest dobrej jakości zbiór danych.

Mam wątpliwości, co do tagu.
nfz ma małe użycie chwilowo i nie będzie raczej zrozumiały poza Polską.
Może payment:nfz?

1 Like

Generalnie jestem otwarty na każde zaaprobowane przez społeczność OSMP rozwiązanie. Co do prostego nfz=yes/no nawiązuje ono do ksrg=yes/no (ksrg | Keys | OpenStreetMap Taginfo) przy strażach pożarnych, a samo ksrg dla obcokrajowca pewnie też jest niezrozumiałe.
Jako, że są wydawane dla obcokrajowców przyjeżdżających do Polski EKUZy to chyba faktycznie, by NFZ był bardziej zinternalizowany rozumieniowo.

network=NFZ
network:NFZ=yes
?

Pierwsze nie, może być wiele ubezpieczalni, w ramach których można się leczyć w danej placówce. Prędzej drugie, ale też trudno mówić, aby szpital czy przychodnia była jakoś zrzeszona w NFZ, po prostu ma z nim kontrakt. Chyba najbliżej mi w tej chwili do nfz=*, ale temat mnie ogólnie nie grzeje.

payment:nfz rozumiem ideę ale chyba trochę naciągany ten payment.

najbardziej na tą chwilę pasuje nfz=yes lub network:nfz=yes (bez wielkich liter)

1 Like

Myślałem też o obłudze w aplikacjach

  1. Filtrowanie po dowolnym kluczu payment:xyz=yes
  2. Pokazywanie w szczegółach danego miejsca możliwość płatności nfz. Oczywiście lepiej byłoby wyświetlić ikonę typu :credit_card: :dollar: albo logo danego pośrednika płatności np. , ale tekst nfz też może być przydatny.

Te fukcjonalności nie wymagają wiedzy czym jest nfz, tag nfz=yes już tak.

1 Like

Fakt!
To może zamiast nerwork np. contractor:nfz=yes ?

2 Likes

ref:csioz też niezbyt zrozumiały poza Polską, nie przejmowałbym się.

1 Like

Myślę, że prefiks ref: sporo mówi. Aplikacja może postanowić wszystkie refy wyświetlać. W miarę wiadomo, o co chodzi - nawet jeżeli nie o csioz

Jeżeli nie nfz=*, to przy okazji można by zmienić obecne używane dla OSP ksrg=*

Tak właściwie, to czemu jeszcze nie ma systemu na tagi charakterystyczne dla krajów? Wtedy by się robiło pl:nfz czy pl:ksrg i wszystko jasne. Chyba niemożliwe, żebym pierwszy to wymyślił?

2 Likes

Takie proste to nie jest. Każda placówka z kontraktem NFZ ma oznaczenie NFZ, ale to wcale nie oznacza, że z tego skorzystasz. Niektóre mają tak nikłe kontrakty, że ten napis pełni funkcję reklamy/wabika, a prawie wszyscy pacjenci sami płacą.

3 Likes

Uważam że to może być zgubne kiedy jakaś organizacja stanie się międzynarodowa. Tak długo jak nie ma konfliktów z innymi tagami to nie komplikowałbym :stuck_out_tongue:.

1 Like