Przejazdy kolejowe - żółta naklejka PLK - konsultacje

Cześć

Przed każdą automatyczną czy zautomatyzowaną edycją trzeba przeprowadzić konsultacje ze społecznością, co ninejszym czynię :slight_smile:

Jak wiecie (albo i nie) Walne Zebranie nałożyło na nas (Zarząd) zadanie polegające na pozyskaniu danych o przejazdach kolejowych, które UTK zebrał w ramach swojej akcji “żółta naklejka” (https://www.bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/). O dane wystąpiliśmy jakoś niedługo po walnym i otrzymaliśmy je kilka tygodni temu… niestety korona trochę nam pokrzyżowała plany i zabrałem się za to dopiero teraz. Łącznie dostaliśmy współrzędne i identyfikatory ponad 13 tysięcy przejazdów kolejowych. Cała akcja ma dwa główne cele - pierwszy to weryfikacja danych OSM i ewentualne dodanie brakujących przejazdów, drugi to uzupełnienie danych o identyfikatory z żółtych naklejek, które być może później Yanosik zacznie prezentować na swoich nawigacjach, a Abakus dopisze dla służb odpowiednią wyszukiwarkę i dołoży funkcje do swojego softu.

Aktualnie jesteśmy na tym etapie że kod sprawdził i wyszło, że na 13 tysięcy przejazdów brakuje nam około 1100 sztuk. Po wstępnym przejrzeniu część z nich to przejazdy na liniach nieużywanych (railway=disused), część to kwestia brakujących dróg gruntowych, ale i trafiają się czasami braki.

Do podjęcia jest decyzja co robimy z tymi przejazdami na liniach nieczynnych - ja bym je jednak dodał tylko otagował jako disused: (czy jakoś tak… propozycje?) skoro UTK uznaje to za przejazdy, nadaje identyfikatory, przykleja naklejki, tory są i krzyżują się z drogami to chyba również warto by to mieć.

Jak tę decyzję podejmiemy to chyba zrobimy z tego zadanie na MapRoulette, po czym po uzupełnieniu braków puścimy bota.

Jak wiecie dane w OSM znacznie sie różnią od tego co przekazał UTK więc nie ma sensu/możliwości zaimportować ich wprost - dlatego napisałem bota, który dla każdego z przejazdów z UTK po współrzędnych znajduje wszystkie przejazdy i przejścia (tak, takie też mają) w promieniu około 50m i dodaje im odpowiednie tagi… I teraz druga decyzja - co to są odpowiednie tagi… dane, które dostaliśmy wyglądają tak:

Nr identyfikacyjny;Współrz. geogr. dł.;Współrz. geogr. szer.;Ekspozytura ID;Zakład (IZ)
001 018 478;20,7650315;52,1572144;EKSPOZYTURA PKP PLK WARSZAWA;IZ WARSZAWA

Pytanie co z tego importujemy i jak to otagować? Jakieś propozycje? Widziałem namespace crossing:, ale w sumie to nie bardzo dane o samym przejściu, więc może dodać to jako UTK:?

Liczę na jakieś propozycje (w tym również propozycje pomocy przy uzupełnieniu braków)
Pozdrawiam

Część disused co jakiś czas jest remontowana (np. w Dolnośląskim). Czyli numery mogą się przydać kiedyś.

Wchodzimy na bardzo grząski teren. Znam przypadki, gdzie szyny ukradziono/zdemontowano wiele lat temu, a mimo to przejazd nadal oficjalnie funkcjonuje. Jest znak STOP, są omawiane naklejki, można dostać mandat, strach pomyśleć o konsekwencjach ewentualnego wypadku. Kto wprowadzi tag disused= powinien liczyć się z ewentualnymi skutkami. Ciekawe, czy nielegalnie zlikwidowane i zaasfaltowane przejazdy są w tej bazie? Gdzie można obejrzeć dane? Co z ,nielegalnymi’’ przejściami? Czy tylko to co jest w bazie jest ,legalne’'?

Sporadycznie wprowadzałem je ręcznie, np:

https://www.openstreetmap.org/node/1516356377

i to powinno wystarczyć. W przypadku automatycznego importu musi być tag source=, żeby było wiadome, od kogo pochodzą dane.

Dane możesz obejrzeć tutaj - pamiętaj tylko że to ponowne udostępnienie informacji publicznej do konkretnego celu więc jeśli będziesz chciał ich użyć do czegoś innego niż import do OSM to musisz sam o nie wystąpić :slight_smile:

https://drive.google.com/open?id=1RA6jUGECDPa5BC-i3sCfCBu_zG2C7q-u

Co do tagowania to widzę że po prostu numerek ładowałeś w ref=* i nic więcej… ja też się zastanawiam czy reszta danych może być komuś do czegoś potrzebna… ale po to właśnie są konsultacje.

A jak już je wprowadzę w OSM, to mogę je odczytać z OSM i użyć winnym celu :smiley:

Pytanie, czy numer wpisywać jednym ciągiem:
https://www.openstreetmap.org/node/552996366

czy ze spacjami. Wersja ze spacjami jest bardziej czytelna, pierwsza część to nr linii kolejowej, reszta kilometraż.

Czy dane dostaliśmy jednorazowo, czy możemy liczyć na ich aktualizację? Pewnie buduje się jakieś nowe przejazdy…

Które dane miałyby trafić do UTK:*? Ekspozytura i Zakład chyba pasowałyby do tagu operator lub podobnego.

Najlepsze by było disused:, ale ewentualnie można disused=yes + railway=*crossing.

highway=stop

Skoro poszczególne części numeru mają konkretne znaczenie, to raczej ze spacjami. Przy okazji proponuję uzupełnić tagi railway:position i railway:position:exact.

W przejazdach czy w zestawach zmian?

+1

Jest to niezbędne do bezpiecznego przejazdu (nie zniszczymy podwozia).
Kilkakrotnie miałem problem z przejechaniem takiego przejazdu na wprost a nie po skosie.
Tory na nasypie przejazdu były zbyt wysoko dla niskiego zawieszenia samochodów.

Zauważyłem, że w danych o przejazdach na geoportal.gov.pl dostępnych jest trochę więcej przydatnych informacji: kategoria przejazdu, a także numery telefonów do zgłaszania awarii (te, które są na żółtych naklejkach) i dodatkowo rodzaj przejazdu (stacyjny/szlakowy).

Jest jakaś możliwość uzyskania tych danych do użytku w OSM?

W jaki sposób chcecie ustalić, czy linia kolejowa jest ,nieczynna’'?

Jedno i drugie.

O kategorię przejazdu możemy potencjalnie wystąpić teraz do PKP PLK czy DSDiK. Informacja stacyjny/szlakowy jest dla “przeciętnego” użytkownika średnio potrzebna - nie zmienia ona nic w sposobie zachowania na przejeździe.
Numery telefonów do zgłaszania - tu możemy przechowywać nazwę Zakładu Linii Kolejowych a numery “zapewnią” wtedy aplikacje mobilne lub zrezygnować z przechowywania informacji o przynależności do zakładu.

W sensie prawnym? Takim źródłem wiedzy jest “Regulamin sieci” PKP PLK na dany rok.

Przykładowo: https://www.plk-sa.pl/dla-klientow-i-kontrahentow/warunki-udostepniania-infrastruktury-i-regulaminy/regulamin-sieci/regulamin-sieci-20202021/
W załączniku 2.1 znajdziesz również prędkości maksymalne - jeśli prędkość wynosi “0” - linia jest nieczynna. Pamiętajmy jednak że istnieje również pojęcie “linia zlikwidowana” - oznacza ono wyłącznie skreślenie z wykazu linii kolejowych PKP PLK, oraz przekazanie całego majątku (teren, tory, urządzenia, budynki) do PKP Nieruchomości. Tory wciąż fizycznie mogą znajdować się w terenie.

Przykład z Dolnego Śląska pokazuje że linia kolejowa która była przez wiele lat nieczynna może zostać przekazana innemu zarządcy i poddana rewitalizacji. Dlatego nie usuwałbym żadnych przejazdów z tego zbioru.

Zrobiłem KML-a z przejazdami w promieniu 15km od domu, i generalnie nie widzę większych problemów z automatycznym importem. Dwa przejazdy nie istnieją, jeden zlikwidowany kilka tygodni temu, na drugim wisi uwaga. Ale to normalne, trwają remonty.

Co zrobić, jak są dwa lub więcej torowisk? Czy numer będzie wpisywany do wszystkich, czy jednego?

Powyższy wykaz zawiera nieścisłości. Np: dla linii 103 pokazuje prędkość “0” na odcinku, gdzie jeżdżą turystyczne drezyny. To samo dla pociągów wyjeżdżających z fabryki chemicznej. Na linii 126 pokazuje “20”, a nic tam nie przejechało od lat.

Zastanawiam się jaki jest cel oznaczania, że przejazd jest “disused”? Czy chodzi o ułatwienie kierowcom ignorowania znaku STOP?

Też bym powiedział, że ze spacjami skoro kolejarze sami taki format komunikują.

Numer telefonu kontaktowego w razie awarii uważam za bardzo cenną informację - cała akcja PLK ma na celu jak mniemam podniesienie bezpieczeństwa poprzez zwiększenie wrażliwości kierowców na uszkodzenia infrastruktury przejazdów i możliwości bezpośredniego zgłaszania ich do PLK.

A nie możemy numerów kontaktowych wpisać od razu jako np. contact:phone ?

Mnie to by się jeszcze marzyło jakby potem poszła informacja zwrotna do PLK, że import już kompletny i jak bym na takim plakacie zobaczył jeszcze adnotację „Powyższe dane dostępne są również w danych projektu map Openstreetmap.org

Do wszystkich, tak jak pozostałe tagi.

Przydałby się jakiś przykład lokalizacji, w której przejazd przechodzi przez przynajmniej dwa tory należące do różnych linii kolejowych. Czy wtedy mamy dwa różne numery, np. po obu stronach przejazdu?

railway=level_crossing nie implikuje highway=stop.

Użycie disused implikuje, że nie zderzymy się z drezyną czy lokomotywą, niezależnie od tego czy znak STOP jest czy nie. Parafrazując klasyka, nie pochwalamy ignorujących znak STOP, ale ich rozumiemy…

Wczoraj przejeżdżałem przez taki nieczynny przejazd kolejowy. Nie ma go w omawianej bazie, nie ma szyn z obu stron, ale fizycznie nadal istnieje i znak STOP ciągle stoi.

Może dane o nieczynnych przejazdach też powinny pójść w ramach informacji zwrotnej?

Wczoraj natrafiłem na przejazd: https://www.openstreetmap.org/node/1893897963 który jest w bazie PKP PLK,
ale nie jest w żaden sposób oznakowany w terenie. Brak krzyża św. Andrzeja. Zgaduję, że nie znaleziono miejsca, aby umieścić naklejkę. Kilka lat temu wisiały tam ogłoszenia na temat planowanej likwidacji przejazdów kolejowych. Ale nie do końca rozumiem co PKP PLK rozumie przez ,likwidację’'. Czasem chodzi o fizyczną, czasem o logiczną (brak znaków i pierwszeństwa pojazdów szynowych?). Wypadałoby to skonsultować z kimś kto rozumie zawiłości przepisów kolejowych.

Takie przejazdy uznaję za byłe przejazdy i nie oznaczam railway=level_crossing. No chyba ze tory są używane, takie przypadki bywają na polnych drogach.
Jeśli jest krzyż św. Andrzeja, to przejazd jest. No chyba że nie ma torów… :slight_smile:

Zdarza się, że na samym przejeździe szyny są, natomiast nie ma z obydwu stron :slight_smile:

Ok Panie i Panowie - koniec akademickich dyskusji czas się wziąć do roboty…
https://maproulette.org/challenge/13214