Przebieg granicy polsko-białoruskiej - drugi Liberland?

Przebieg rzeki Bug na granicy pomiędzy Polską, a Białorusią ma tendencję do zmieniania się - Bug menadruje tworząc i odcinając zakola rzeki. Kilka lat temu znany był Liberland - próba założenia nowego państwa w jednym z odciętych zakoli Dunaju (Chorwacja/Serbia).
Mamy też takie miejsce w Polsce (albo na Białorusi): 51.782, 23.628

Kiedyś główny nurt rzeki opływał zaznaczone miejsce od północy. Teraz opływa to miejsce od południa.

Zacząłem szukać przepisów i znalazłem takie info:

  1. Na stronie ambasady Białorusi w PL wypisane są obowiązujące umowy międzynarodowe PL-BY, a wśród nich “Umowa między Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej o radziecko-polskiej granicy państwowej”.
  2. Ta umowa mówi, że granica przebiega środkiem głównego nurtu rzeki (Art. 3 pkt 2 i art. 4 pkt 1) - czyli inaczej niż w OSM i polskich danych urzędowych z Geoportalu

Screenshot at 12-22-07

I krótki przegląd źródeł - jak przebiega granica:

stary przebieg głównego nurtu nowy przebieg głównego nurtu
OSM Яндекс (Yandex)
Google Maps Bing
Państwowy rejestr granic Geoportal:Dane archiwalne/Mapy tematyczne/Mapa Administracyjna
Ewidencja gruntów i budynków -||- /Mapa Krajobrazowa
BDOT10k -||- /Mapa Hydrograficzna

No i moje pytanie - jest w ogóle sens próbować to zmienić na OSM? Jak się do tego zabrać? Czy ktoś zna źródła białoruskie?

1 Like

Rozmawiałem o tym w kontekście innej granicy i osoba ta twierdziła iż na podstawie nurtu wspólna komisja wyznacza granicę, ustawia słupki graniczne (jak nurt jest w rzece to ustawia się je odpowiednio na brzegach)

I jesli nurt przesuwa się o 10cm lub 10m to nie zmienia to granicy.

Nie wiem czy ta osoba miała racje, nie wiem czy odnosi się do tej granicy.

Ja bym rozważył napisanie do PRG (pisałem już do nich co do ewidentnych bubli - nie sprawdzałem czy je poprawili).

A na brzegach rzek granicznych w ogóle stawia się słupki? Niestety teraz nie można chyba zgodnie z prawem sprawdzić tego samemu w terenie (do granicy z Białorusią nie można się zbliżać na ileśtam metrów jeśli dobrze pamiętam).

Napiszę jakąś wiadomość do PRG, chociaż jeśli musiała by się zebrać komisja demarkacyjna, to wątpię żeby była taka możliwość w najbliższym czasie. O datach działań komisji demarkacyjnych w przeszłości nie umiem niestety znaleźć informacji.

tak, w sposób taki że wyznaczają granicę w rzece (podobno, nie weryfikowałem tego ale osoba wyglądała na kompetentną)

na pewno, to temat którego lepiej teraz nie ruszać jak jest cichy i spokojny (jeśli chodzi o kontakt z Białorusią i ich urzędami). Ostatnie co nam potrzeba to Białoruś chcąca granice zmieniać (mimo wszystkich memów a artykule 5)

A patrzyłeś na Twierdzę Brzeską? Tu to dopiero kawałek powinien do Polski trafić.

A, to jest stary przekręt. Jeszcze z II wojny zostało.

komandarm polecił saperom skierować wody Bugu do kanału pod Terespolskimi umocnieniami a przybyłym Niemcom oświadczył, że to jest główny nurt Bugu, który miał być granicą zgodnie z Paktem Ribentropp-Mołotow. Taki przebieg zyskała również granica wyznaczona w 1945 r

Są gdzieś zdjęcia lotnicze tych tam co wtedy tymczasowo postawili.

Czytałem… Ale obecnie główny nurt jednak wrócił do właściwego koryta :slight_smile:

Tam to jednak trochę inna sytuacja, rzeka przepływa przez środek Twierdzy, są też mosty nad Bugiem.
Zapytałem jeszcze kilku innych osób co myślą o tej sprawie i mniej-wiecej takie odpowiedzi dostałem:
Regulacja granicy Polski z Białorusią opiera się tylko na tej umowie z 1961 pomiędzy Polską a ZSRR. Białoruś uznaje się za stronę tej umowy, ale ze względu na… ograniczone zaufanie do obecnych władz Białorusi nie zanosi się żeby wyjaśniać tą kwestię w najbliższym czasie.
Wydaje się że z polskiej perspektywy przebieg granicy jest ok- pokrywa się z PRG, który jest podobno aktualizowany również w przebiegu granic państwa. Natomiast z perspektywy białoruskiej przebieg różni się od danych urzędowych. Nikt nie przyznaje się do tego kawałka ziemi po aktualnie polskiej stronie rzeki.
Chyba to za mało żeby zmieniać granicę na OSM?

Hmm, można zmienić też granicę Białorusi bez zmiany granicy Polski i utworzyć bezpaństwową dziurę.

Ale ja bym raczej nie ruszał tego.

1 Like

Słupki w większości widać na lepszych orto. Są zawsze dwa - po naszej i ich stronie. Granica powinna przebiegać w równej odległości od nich, ale to często nie ma to miejsca właśnie ze względu na zmianę przebiegu rzeki. Niektóre słupki znikają podmyte.
Granica w PRG a więc i u nas przebiegająca wzdłuż rzeki ma mało wspólnego z rzeczywistością - powinna iść środkiem, a robi zygzaki i potrafi wejść na ląd.

Otrzymałem odpowiedź od Straży Granicznej - miejsce o które pytam nie znajduje się w Polsce.

Pisałem do Straży Granicznej, bo według ustawy to SG aktualizuje dane w PRG w zakresie przebiegu granicy państwowej.

Interesujące. Jedziemy państwo zakładać?

Ale to wygląda jakby w PRG sprawdzili (ciekawe czy tam dalej wiszą te ewidentne buble wymienione na Pl:Państwowy Rejestr Granic - OpenStreetMap Wiki ). Czy w pytaniu pisałeś że Białoruś się do terenu nie przyznaje?

Ja bym pozostawił tą sprawę jak jest, nikt się nie przyznaje to chodźcie zrobimy tam jakiś większy wyjazd i się osiedlimy. Tak jak @Mateusz_Konieczny mówi - zrobimy nowe państwo :stuck_out_tongue:.

Nie, uznałem że polskich służb nie powinien interesować stan białoruskich rejestrów publicznych. Dziwi mnie też informacja że ten teren należy do Białorusi - wydaje mi się, że polska Straż Graniczna nie ma nic do mówienia w temacie granic Republiki Białorusi.

Przykład numer 2 (w lesie koło przejścia granicznego Połowce) wygląda na poprawiony (link).

Czuję się teraz w obowiązku uprzedzić, że takie przekraczanie granicy państwowej nie-schegen to do 500zł mandatu :smiley:

Ale mandat może być chyba nałożony tylko na terenie kraju. Jeśli nigdy z tamtej wyspy nie wyjdziemy to nigdy go nie dostaniemy. No chyba że wypowiedzą nam wojnę i siłą nam ją odbiorą i nas ukarzą.

pewnie optymistycznie zakładają że nie ma terenów bezpaństwowych i jak nie jest w Polsce to w tym rejonie będzie to Białoruś

o, faktycznie

zdejmuję z OSM Wiki, ale śluza w Rudawce chyba dalej ma bubel (albo granica w OSM jest błędna a rzeczywista granica jest wybitnie kuriozalna)