Przebieg dróg krajowych - uwagi od GDDKiA Białystok

Dostaliśmy na maila zarządu Stowarzyszenia prośbę o poprawę przebiegu DK w województwie podlaskim:

Dzień dobry,

W związku z pojawiającymi się omyłkami na Państwa ogólnodostępnych mapach, które dotyczą przebiegów dróg krajowych (DK) województwa podlaskiego, przez co mogą wprowadzać użytkowników dróg w błąd; GDDKiA Oddział w Białymstoku reprezentujący zarządcę dróg krajowych zwraca się o właściwą i pilną korektę kształtu sieci DK w oparciu o załączone materiały.

Z wyrazami szacunku,

Janusz Franciszkiewicz
Zastępca Naczelnika Wydziału
Pion Zastępcy Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami
Wydział Dróg i Sieci Drogowej

Załączniki wrzuciłem na Google Drive: gddkia_podlaskie_uwagi - Google Drive

Rozumiem że odpisujemy im że nie kopiujemy na ślepo klasyfikacji urzędniczej? (zakładam że chodzi im o kolorek na mapie)

Patrz Drogi - OpenStreetMap Wiki

Np. na tym zdjęciu są dwie drogi wojewódzkie:


Ta po prawej to droga wojewódzka 219 długości 55 metrów prowadząca do zlikwidowanej stacji kolejowej.

Może im też dac znać o Pl:Key:highway:category:pl - OpenStreetMap Wiki ?

(w sumie mógłbym to napisać :slight_smile: )

A co do krajówek: kilka lat temu droga krajowa 90 wyglądała tak: File:Korzeniewo12.JPG - OpenStreetMap Wiki


A to też droga krajowa: File:Mikołow - DK81.JPG - OpenStreetMap Wiki

1 Like

dla pewności można by sprawdzić czy w wskazanym regionie to się pokrywa z mapkami co nam dali, a jak nie to poprosić by nam je na otwartej licencji/jako dane urzędowe przekazali

ogólnie to może być okazja by jakieś dane uzyskać

może gdaka ma dane o ograniczeniach wysokości/prędkości na dużych drogach?

Dobrze, że przesłali takie coś. Czasem te przebiegi nie są oczywiste (zwłaszcza przy etapowo budowanych drogach), więc brawo dla nich za zaangażowanie. Czekam na takie same mejle od reszty województw.
Problem w tym, że jestem pewien co dokładnie mają na myśli. Mieliśmy kilka błędów w “cyferce”, ale nie wiem czy nie chodziło o kategorie dróg.

5 Likes

Jak na razie poprawiłem przebieg DK63 w Łomży (choć zostawiłem primary na starym przebiegu, moim zdaniem powinno być dopóki nie zostanie otwarta reszta obwodnicy w ciągu S61) i dociągnąłem DK8 do ronda w Raczkach z DW655 (oczywiście secondary zostawiłem). Podwójnych przebiegów DK i syfu w Kisielnicy (przy węźle Kolno) nie ruszam, bo sam nie jestem przekonany co tam powinno być. Niestety boję się, że im nie chodzi tyle o numery co o “kolorek” na mapie…

1 Like

Może też chodzić im o zmiany użytkownika kubahahaha, który zmienił kategorię dróg, które kończą się na granicy z Rosją lub Białorusią (przykładowy zestaw zmian: Changeset: 140063593 | OpenStreetMap).

4 Likes

Do ograniczeń prędkości bym zbyt wielkiej uwagi nie przywiązywał. Parametr ten bardzo łatwo zmienić i jest to w naszym kraju powszechnie wykorzystywane.

Gdyby mieli aktualne dane tym bardziej byłoby to przydatne.

1 Like

No cóż, okazało się, że wystarczy przeczytać wiadomość i już wiadomo o co im chodzi. “Fragmenty map z błędami” są wrzucone jako osobny załącznik, więc po prostu to w pliku “Additional maps” (Raczki, Zambrów, Kisielnica, Łomża, Szczuczyn) i widzę że wszystkie są już poprawione wg standardów osm.
No może poza Łomżą, bo tam już wpadł szalona_entropia i dodał numer drogi wojewódzkiej, gdzie na mapie numeru nie ma.
Więc chyba sprawa załatwiona. Byc może warto by napisać do GDDKIA czy mogą wysłać takie coś dla całej Polski? Z numerami jest wiecznie problem, a to pomogło nieco usprawnić system.

6 Likes