Dostaliśmy na maila zarządu Stowarzyszenia prośbę o poprawę przebiegu DK w województwie podlaskim:
Dzień dobry,
W związku z pojawiającymi się omyłkami na Państwa ogólnodostępnych mapach, które dotyczą przebiegów dróg krajowych (DK) województwa podlaskiego, przez co mogą wprowadzać użytkowników dróg w błąd; GDDKiA Oddział w Białymstoku reprezentujący zarządcę dróg krajowych zwraca się o właściwą i pilną korektę kształtu sieci DK w oparciu o załączone materiały.
Z wyrazami szacunku,
Janusz Franciszkiewicz
Zastępca Naczelnika Wydziału
Pion Zastępcy Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami
Wydział Dróg i Sieci Drogowej
dla pewności można by sprawdzić czy w wskazanym regionie to się pokrywa z mapkami co nam dali, a jak nie to poprosić by nam je na otwartej licencji/jako dane urzędowe przekazali
ogólnie to może być okazja by jakieś dane uzyskać
może gdaka ma dane o ograniczeniach wysokości/prędkości na dużych drogach?
Dobrze, że przesłali takie coś. Czasem te przebiegi nie są oczywiste (zwłaszcza przy etapowo budowanych drogach), więc brawo dla nich za zaangażowanie. Czekam na takie same mejle od reszty województw.
Problem w tym, że jestem pewien co dokładnie mają na myśli. Mieliśmy kilka błędów w “cyferce”, ale nie wiem czy nie chodziło o kategorie dróg.
Jak na razie poprawiłem przebieg DK63 w Łomży (choć zostawiłem primary na starym przebiegu, moim zdaniem powinno być dopóki nie zostanie otwarta reszta obwodnicy w ciągu S61) i dociągnąłem DK8 do ronda w Raczkach z DW655 (oczywiście secondary zostawiłem). Podwójnych przebiegów DK i syfu w Kisielnicy (przy węźle Kolno) nie ruszam, bo sam nie jestem przekonany co tam powinno być. Niestety boję się, że im nie chodzi tyle o numery co o “kolorek” na mapie…
Może też chodzić im o zmiany użytkownika kubahahaha, który zmienił kategorię dróg, które kończą się na granicy z Rosją lub Białorusią (przykładowy zestaw zmian: Changeset: 140063593 | OpenStreetMap).
Do ograniczeń prędkości bym zbyt wielkiej uwagi nie przywiązywał. Parametr ten bardzo łatwo zmienić i jest to w naszym kraju powszechnie wykorzystywane.
No cóż, okazało się, że wystarczy przeczytać wiadomość i już wiadomo o co im chodzi. “Fragmenty map z błędami” są wrzucone jako osobny załącznik, więc po prostu to w pliku “Additional maps” (Raczki, Zambrów, Kisielnica, Łomża, Szczuczyn) i widzę że wszystkie są już poprawione wg standardów osm.
No może poza Łomżą, bo tam już wpadł szalona_entropia i dodał numer drogi wojewódzkiej, gdzie na mapie numeru nie ma.
Więc chyba sprawa załatwiona. Byc może warto by napisać do GDDKIA czy mogą wysłać takie coś dla całej Polski? Z numerami jest wiecznie problem, a to pomogło nieco usprawnić system.