Prośba o oznaczanie liczby kondygnacji w budynku

Tworząc budynki, szczególnie zaś wieżowce, nalezy wpisać w opis budynku ile kondygnacji posiada. Jest to dość istotne do ukazywania mapy w 3D (rzut pod skosem).

Bo okazuje się, że wiele osób nie zaznacza ilości kondygnacji i patrząc na gotową mapę wieżowiec ukazany jest jako parterowy domek :stuck_out_tongue:
No i wygląda to paskudnie.

Dla niewtajemniczonych - 8 piętrowy wieżowiec w międzynarodowej konotacji ma 9 kondygnacji, gdyż w jęz. angielskim nie ma czegoś takiego jak parter :wink:

Masz więc okazję poznać pracę grupową. :slight_smile:
Właśnie to jest piękne w tworzeniu bazy danych na OSM, że “nie szukamy źdźbła w czyimś oku” tylko dodajemy kolejne detale.
Jeden zrobi punkt w miejscu budynku, następny doda adres, inny obrys a kolejny relację budynku pod 3D.
Tak więc nie pouczaj ani nie oczekuj od innych aby robili, tylko wybierz sobie miejsce i rób co potrafisz.
Powodzenia.

Nie pouczam, tylko prosze osoby dodające by zwróciły na to uwagę.
Robię Łódź, więc nie licz, że sam w pojedynke pozmieniam oznaczenia ilości kondygnacji dla całego miasta.

Z resztą złośliwcze - masz jak byk napisane w tytule “Prośba”…

Tak w temacie - na https://github.com/Bulwersator/addtag jest plik mrules dla Maperitive i generator - używam tego stylu by znaleźć obiekty z łatwymi do dodania tagami, w tym ten tutaj wspomniany.

Dzięki temu jak gdzieś jadę to wiem że mogę zapamiętać coś o konkretnym budynku - a po powrocie do domu dodać do OSM.

Akurat budynki to jedne z takich rzeczy które można spokojnie rysować z podkładów bez wychodzenia z domu.
Więc trudno wymagać, żeby nowo rysowane (zwykle hurtowo) budynki miały takie informacje które wymagają zebrania danych w terenie. Ktoś kiedyś przejdzie , spisze piętra ( może nawet zmierzy wysokość) to będzie.
Wg mnie lepiej mieć później ale wiarygodne dane niż jakieś tam szacowane na oko z długości cienia itp.

Mam sporo (tysiące) geotagowanych zdjęć z Warszawy z różnych okolic, najwięcej z Muranowa, ale nie mam czasu ani samozaparcia, żeby poprawiać budynki. Mogę je natomiast ewentualnie gdzieś wrzucić, gdyby ktoś inny był chętny.

Wrzuc gdzies. Zrobi sie link na polskiej Wiki…

No to jeszcze by się przydał jakiś plik z indeksem tych zdjęć i współrzednymi. Np w postaci gpx’a

Właściwym miejscem jest https://commons.wikimedia.org/

Wikipedia i OSM Wiki, oba linkują do tego zbioru zdjęć.

Trzeba by napisać sobie jakiegoś bota co je wszystkie wrzuci ze współrzędnymi:
https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Guide_to_batch_uploading
Ale wązniejsze od udostepnienia jest pytanie jak to potem wykorzystać np w josm ? Tak czy inaczej musi być geotagowany indeks do zdjęć.

Jeśli zdjęcie posiada dane geo w exif, to (przynajmniej przy ręcznym wrzuceniu jednego) zdjęcie po wrzuceniu ma od razu prawidłową lokalizację. Przykład:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Geotagged_photo_for_OSM.JPG
który ma dodatkowo pokazywać, do czego naprawdę warto używać zdjęć (ograniczenia na drogach, nawierzchnia itp.).
Jest tam też link “View this and other nearby images on: OpenStreetMap” ale (aktualnie?) nie działa prawidłowo. Być może to byłby najlepszy “indeks” takich zdjęć (choć i tak nie wyobrażam sobie pobierania jakiejś większej ilości takich zdjęć) - ale nie mam pojęcia bo (dzisiaj?) nie działa.

Przy okazji: geotagowane zdjęcia można robić każdym sprzętem robiącym zdjęcia cyfrowe. Trzeba “tylko” ustawić w aparacie (fotograficznym) dokładny czas taki jak w logach GPS (czyli odbiornik GPS musi pokazywać czas - to nie powinien być problem) a później użyć któregoś z programów do skorelowania zdjęć ze ścieżką GPS (trzeba oczywiście logować tracka w trakcie robienia zdjęć). Ja używam gpscorrelate (program dla linuxa), ale jest mnóstwo innych programów, które to robią (np. GPSPrune również to potrafi - ten program jest w javie). Jeśli zegarek aparatu nie jest ustawiony dokładnie, to można ustawić przesunięcie czasu zdjęcia względem czasu loga, ale to zabiera więcej czasu, niż ustawienie zegarka w aparacie.

Na marginesie dodam, że również JOSM potrafi dopisać dane geo do exif-ów zdjęć na podstawie śladu .gpx.
Synchronizacja czasu również jest bajecznie prosta - wystarczy zrobić jedno zdjęcie z widocznym wskazaniem czasu na odbiorniku GPS.