Propozycja: trasy europejskie jako highway=trunk/motorway

Jaka reguła? Co złego w tym, by zaimplementować w domyślnym stylu regułę, która wyciąga przy niższych zoomach drogi o niższej kategorii na mapę, które są ponadkrajowymi szlakami komunikacyjnymi?

Nie jest tak źle, nie reszta świata ma się dopasowywać, tylko wyświetlanie ma się dopasowywać do całego świata. Wydaje się wykonalne w przewidywalnej przyszłości, a oszczędzi nam kupę roboty wykonywanej dwakroć - w te i we w te.

Ok, zgłosisz ten pomysł do deweloperów?

Możesz sam to zrobić:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto

Najlepiej uzasadnisz potrzebę tej zmiany.

Właśnie chodzi o to, że nie bo w nią nie wierzę. A jeśli ma pomóc to szkoda aby prowadził ją ktoś kto zawiedzie oczekiwania.

A ja nie jestem przekonany do tego by wprowadzać taką zmianę, jak proponujesz, wiec też nie jestem dobrym adresatem prośby. Poza tym, wydaje mi się, że społeczność będzie miała więcej ze mnie pożytku, jak zajmę się rozwojem JOSM-a.

@dammat: Na razie najprostsze, co możesz zrobić, to próbować przekonać Mateusza - przynajmniej do części tych idei. Ja na pewno będę się starał poeksperymentować z siatką głównych dróg na niskich poziomach (tam raczej maperzy nie będą zaskoczeni takim czy innym wyświetlaniem, bo na tych poziomach może być już tylko lepiej) i zobaczymy co z tego wyniknie. Jeśli tam się to rozwiązanie sprawdzi, to być może na poziomie krajów też się to okaże atrakcyjne - zwłaszcza tych mniej rozwiniętych.

Nie widzę prostego rozwiązania w tej chwili (a przynajmniej takiego, które społeczność jest w stanie zaakceptować), a każde inne wymaga cierpliwości i nie daje żadnych gwarancji sukcesu, ale od własnych testów i wizualizacji na pewno można zacząć. Ja chętnie cię w tym wspomogę, jeśli chcesz to mogę pomóc postawić środowisko testowe do stylu. Tu są generalne instrukcje (może kiedyś z tego wyjdzie skrypt instalacyjny, ale i tak mnie się już bardzo przydały):

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/657#issuecomment-56711313

Tak czy owak dzięki za próby załatwienia tego problemu.

Wniosek na ten moment jest taki, że źle wykorzystujemy tagi służące do oznaczania dróg, niezgodnie z założeniami projektantów, stąd pociachana sieć dróg. Skoro sprzeciw jest tak wielki, wydaje mi się, że najrozsądniejsze będzie poprosić o dodatkowy tag, dla dróg ekspresowych:

highway=expressway

Jego rendering powinien być identyczny jak motorway, ewentualnie kolor może się delikatnie różnić.

Propozycja definicji: Występująca w niektórych krajach droga o najwyższych parametrach z ograniczonym dostępem do przyległych nieruchomości, o minimalnie dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, niewiele ustępująca autostradom, jednak objęta osobną klasyfikacją.

Zastosowanie między innymi w Polsce, Austrii, Hiszpanii.

Następnie highway=trunk, które należy tłumaczyć jako “droga główna” użyjemy do najważniejszych dróg krajowych, czyli europejskich.

Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne dla dotychczasowych przeciwników?

Mi osobiście bardziej odpowiada propozycja generowania mniejszych zoomów z uwzględnieniem int_ref. Nie czuję potrzeby tworzenia nowego tagu.

Gdyby chodziło o zmianę renderingu, nie byłoby tego tematu. Zmieniając jeden rendering, pozostałe X pozostanie z pociętą siatką dróg. Kompletnie nie o to chodzi. Chciałbym zająć się staraniami o nowy tag, ale tylko wtedy gdy będę miał pewność, że mam popracie polskiej społeczności.

Przyznam, że wzorowałem się na pewnym wzorcu istniejącym już w Polsce.Oto przykład jak to robi społeczność Google:

https://support.google.com/mapmaker/answer/1098056?hl=pl

Autostrady > motorway
Drogi ekspresowe > expressway (tego nam brakuje)
Drogi krajowe > trunk
Drogi regionalne > primary
Główne arterie > secondary
Mniejsze arterie > tertiray
Drogi lokalne > residental/unclassified
Ślepe uliczki > service

http://emapi.pl/ która akurat jest na świeczniku, również posiada dwustopniową klasyfikację dróg krajowych.

Akurat na liście Tagging odbywa się nieco podobna dyskusja o “znikających” drogach:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2015-July/025794.html

I guess you are trying to combine two different criterion into one:

  1. According to “Traffic code” there are Motorways (Highways), Trunks (Expressways), Regular roads, Living streets, Bicycle roads, etc
  2. According to National classification there are European, National, Regional, etc

Criterion are different and serve for different goals and cannot be replaced by each other. When you browse the map you want to see web of the roads according to National classification. When you calculate the route, you do not care about National classification. You are searching for more fastest/safest/shortest road. In this case Traffic Code road classification is more suitable.

I guess every OSM mapper hates current road classification. For example, Regional road can be either an Expressway (100/120 km/h), or Highway (140 km/h), Regular road (90/50 km/h). That is the reason of ambiguity. You just do not know which tag to apply to make map browsable and convenient to use in navigator…

True, but the combination of maxspeed=* and lanes=* is for navigation purposes more important than classification.

If you have two roads with same speed limit and number of lanes (for example 90km/h * 1 line), road with higher class should be preferred. Roads with higher class often have priority over the roads with lower class. I mean Give way signs or Stop signs; green light of the traffic signals for road with higher class works longer (well… not shorter).

So road class is important too. Especially in the cities where roads often have same speed limits and number of lanes.

BTW, Ja mowię trochę po polsku :slight_smile: Ale nie mogę szybko pisać, poneważ robię dużo błędów :).

Looks like National classification should be also used in navigation. In the small town/village all roads have 1 lane and 50km/h speed limit and there are no Motorways/Expressways there. The only way to calculate fast route is to use road with higher national class.

Once you take objective and strict tagging: maxspeed, lanes, width, stop/give way signs, traffic lights, crossings, surface, smoothness and calculate from that data estimated travel time, one will never get same value for different routes.
Why adjust (break) that (calculated over objective values) travel time by adding some subjective bonus taken from subjetive road class/priority?

Of course. You can choose between fastest route and shortest distance. Also avoiding city centres.
By the way: please keep in mind the old good tag:http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:abutters
which is also used for weighting of route calculation.

There are already a tag for expressways - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:motorroad

So OSM has tags how to map Highways and Expressways… Then what you need is create mapping for trunk, primary, secondary and tertiary.

According to this article Klasy i kategorie dróg publicznych w Polsce you have two classifications:

  • Klasy dróg publicznych

  • Kategorie dróg publicznych

If you want to have nice map, then you should use “Kategorie dróg publicznych” classification and mapping can be following:

  • motorway = autostrada - klasy A

  • trunk = drogi krajowe – klasy S, GP, a wyjątkowo G,

  • primary = drogi wojewódzkie – klasy G, Z, a wyjątkowo GP,

  • secondary = drogi powiatowe – klasy G, Z, a wyjątkowo L,

  • tertiary = drogi gminne – klasy L, D, a wyjątkowo Z.

Then if you want somehow express that this road is faster, use speedlimit, motorroad, *lanes *tags.