Propozycja automatycznej edycji - utworzenie notatek o gimnazjach

Mamy w OSM setki nadal zmapowanych gimnazjów - http://overpass-turbo.eu/s/V3d jak ktoś chce sprawdzić swoją okolicę (chwilę się ładuje bo jest tego sporo).

Proponowałbym utworzyć notatki pytające się co teraz jest w miejscu dawnego gimnazjum.

Coś podobnego do https://www.openstreetmap.org/note/2228489 (utworzone ręcznie).

Notatki nie tworzone byłyby jeśli w pobliżu jest już notatka. Tworzone notatki będą przeglądane i nie będą tworzone na ślepo, tylko dla obiektów o odpowiednich tagach (np. nie powstaną dla historic=memorial o gimnazjum żydowskim, powstaną dla amenity=school czy highway=bus_stop które właściwie na pewno są błędne).

Czemu notatki?

  1. Nawet jak się lokalnie mapującym to łatwo przegapić że coś zniknęło (w Krakowie regularnie robię edycja kasujące sklepy po tym jak ktoś uworzył tą notatkę i dzięki temu zostałem zachęcony do sprawdzenia czy sklep istnieje)

  2. Notatki pokazują w niektórych narzędziach wykrywających potencjalne problemy

  3. jeśli notatka jest sformułowana w postaci pytania to pokazuje się w StreetComplete

Mamy w Polsce 1658 obiektów z gimnazjum w nazwie - http://overpass-turbo.eu/s/V3b

Tak, popsuje to nam statystyki uwag. Ale celem naszej działalności jest poprawa mapy a nie jak najlepsze statystyki uwag.

Sprawa jest na tyle lokalna, małoskalowa i jednorazowa że nie ma co dodawać tego co wykrywania błędów w JOSM/iD/Osmose.

Można czekać aż ludzie utworzą uwagi ręcznie ale to raczej strata czasu.

Uwagi zostałyby utworzone z konta bota - https://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny%20-%20bot%20account/notes

Np. widzę kilka w Krakowie. Koło jednego przejechałem dziesiątki razy i nie zauważyłem problemu. Gdyby była notatka to bym zauważył w StreetComplete.

Jestem przeciwny tworzeniu nowych uwag. Statystyki statystykami, ale uwagi regularnie rozwiązuje mała liczba osób - i właśnie dlatego jest to bezcelowe.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Notes pisze wyraźnie, że jeśli coś można wykryć automatycznie, nie należy tego wstawiać jako uwagę.

Nie znaczy to, że problem gimnazjów nie chodził mi po głowie. Trzeba zrobić z tego zorganizowaną akcję, na przykład przy użyciu MapRoulette.

A co do StreetComplete - skoro jesteś maintainerem, to stwórz zadanie dotyczące gimnazjów :wink: Z tego co wiem, obecnie już można zawęzić zadania do poszczególnych krajów.

  • Czy wiemy, że wszystkie gimnazja już przestały istnieć? To znaczy, czy jest możliwe, że ktoś teraz uczy się w szkole, która formalnie nazywa się gimnazjum? Mogą być prywatne.
    Jeśli odpowiedź na to pytanie jest taka, że gimnazjów już nie ma, to czemu dawać uwagi zamiast usunąć? Chodzi o to, że szkoła zmieniła się np. w podstawówkę i wtedy zostawiamy obiekt i tylko zmieniamy na podstawówkę? Ale czy to możliwe, żeby jedna szkoła przekształciła się w inną (gimnazjum w podstawówkę), czy może po prostu jedna została zlikwidowana, a druga powstała, ale znajdują/znajdowały się w tym samym budynku.

Czy np. mogą istnieć gimnazja prywatne/wieczorowe/zaoczne itp. które jeszcze działają bo np. są tam uczniowie powtarzający rok?

Nie wiem jak z aktualnością tej listy:
https://rspo.men.gov.pl/?rspo_search_criteria%5Bregon%5D=&rspo_search_criteria%5Brspo%5D=&rspo_search_criteria%5Bwojewodztwo%5D=&rspo_search_criteria%5Bpowiat%5D=&rspo_search_criteria%5Bgmina%5D=&rspo_search_criteria%5Bmiejscowosc%5D=&rspo_search_criteria%5Bop_typ%5D=&rspo_search_criteria%5Bop_wojewodztwo%5D=&rspo_search_criteria%5Bop_powiat%5D=&rspo_search_criteria%5Bop_gmina%5D=&rspo_search_criteria%5Borgan%5D=&rspo_search_criteria%5Bor_typ%5D=&rspo_search_criteria%5Bor_wojewodztwo%5D=&rspo_search_criteria%5Bor_powiat%5D=&rspo_search_criteria%5Bor_gmina%5D=&rspo_search_criteria%5Brejestrujacy%5D=&rspo_search_criteria%5Btyp%5D%5B%5D=4&rspo_added%5Bzawod%5D=&rspo_added%5Bspecjalnosc%5D=&rspo_added%5Bspecjalizacja%5D=&rspo_search_criteria%5Bsearch%5D=
Ale są tam oficjalnie jeszcze 103 gimnazja.

  • Napisałeś o “notatkach” [note=*], a chodziło chyba o uwagi?

  • Jeśli chodzi o utworzenie takich uwag, to nie jestem przeciw. Statystyki uwag, tak jak napisałeś nie są ważne, ważniejsza jest aktualność mapy.
    Chociaż z drugiej strony co chcemy osiągnąć - czy chodzi o dotarcie do wszystkich użytkowników przeglądających mapy (więc również tych mniej aktywnych i tych którzy nie wchodzą na forum)? Poza tym informacja o tym co jest w danym miejscu można sprawdzić w Internecie i nie wydaje mi się żeby wizyta w terenie była potrzebna. U mnie w mieście widziałem na budynku szkoły tabliczkę “Gimnazjum nr XY”, ale z tego nie wynika, że działa tam gimnazjum (to można sprawdzić w internecie), a jedynie to, że ktoś pewnie nie zdjął tabliczki.

Za mało obiektów i SC nie będzie potrafiło wyedytować na podstawie odpowiedzi. Czasem jest tam teraz podstawówka, czasem liceum, czasem inny obiekt.

Nie jestem na 100% pewien. Właśnie dzięki linkowi poniżej dowiedziałem się o otworze “gminazjum dla dorosłych”.

Plus, przy okazji warto od razu zmapować coś co jest teraz w danym budynku (zazwyczaj SP lub liceum).

Część wygląda na nieaktualne (np. https://rspo.men.gov.pl/rspo/105870 gdzie na stronie widzę tylko info o SP), część to gimnazja dla dorosłych cokolwiek by to było.

Tak, uwagi.

Gdyby dało się to załatwić za pomocą StreetComplete i MapRoulette, to może rzeczywiście nie robić uwag z automatu.
Bo może jednak się da? Więcej niż jednym zadaniem w przypadku SC? Najpierw pytanie, co jest w miejscu gimnazjum z możliwymi odpowiedziami “SP”, “LO”, “co innego”, w ostatnim przypadku SC robi uwagę z opisem, a dla SP i LO pyta o nazwę?