Propozycja automatycznej edycji - usuwanie tagów typu wikipedia:en

Kiedyś przy linkowaniu do każdej wersji językowej Wikipedii używano osobnego tagu.

Gdy linkowano do polskiej wikipedii był to tak wikipedia:pl, angielskiej wikipedia:en itd

W tym momencie używany jest tag wikipedia, dla wszystkich języków (wikipedia=pl:nazwa hasła w polskiej wersji, wikipedia:english article), zarówno w przypadku mapujących (1 000 000+ użyć dla tagu wikipedia, 10 000+ dla wikipedia:en), jak i od edytorów do konsumentów danych ( https://taginfo.openstreetmap.org/keys/wikipedia#projects vs https://taginfo.openstreetmap.org/keys/wikipedia:en#projects czy https://taginfo.openstreetmap.org/keys/wikipedia:pl#projects )

Kilka miesięcy temu dodałem brakujące tagi wikipedia/wikidata ( https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=59665 ).

Proponowałbym by teraz usunąć te tagi w starej wersji (wikipedia:en, wikipedia:pl, wikipedia:de, wikipedia:każdy_inny_kod_języka), dodając wikidata/wikipedia tam gdzie ich nadal brakuje.

Mamy tego w Polsce sporo (z 5000 samych tagów wikipedia:en) więc proponowałbym to poprawić automatycznie. Mam w tym momencie napisany kod i wykonuję z jego użyciem ręczne edycje (weryfikowana jest ich poprawność).

Edycja wykonywana byłaby tam gdzie wszystkie tagi wikipedia (starego i nowego typu) oraz tag wikidata wskazują na to samo hasło (konflikty zostaną do przejrzenia ręcznego na https://matkoniecz.github.io/OSM-wikipedia-tag-validator-reports/Polska.html ).

Edycja automatyczna wykonywana byłaby na terenie Polski.

Zachęcam do komentowania - zarówno jeśli ktoś uważa to za dobry jak i zły pomysł. Jeśli są z tym problemy to warto by o nich wiedzieć, niezależnie czy będzie poprawiane to ręcznie czy automatycznie. A jeśli to dobry pomysł to też czekam na komentarze bo bez zgody innych edytujących nie będę wykonywał automatycznych edycji.

PS Właśnie odkryłem że połowa użyć tagu wikipedia:en jest na polskich miejscowościach :slight_smile: A trzecia co do popularności wartość to “wikipedia:en=Wrocław’s_dwarfs”.

Jestem za ujednolicaniem i używaniem do tego sensownej automatyzacji, więc łapka w górę. :slight_smile:

Przy takim ostrożnym podejściu nie mam zastrzeżeń do tej edycji.

zdecydowanie za. utrzymywanie tagów wikipedia a szczególnie wipedia:xx nie ma już zadnego sensu. Tag Wikidata wskaże od razu komplet informacji we wszystkich językach.

Tag wikipedia bym nadal trzymał ze zwględu na to że wikidata to alfanumeryczna sieczka nieczytelna dla człowieka. Edytory mogą pokazywać nazwy haseł na podstawie Wikidata ale wymaga to (1) dodania takiej funkcjonalności (2) zapytań, za każdym razem, przez Wikidata API.

Jak ktoś chce się pozbyć tagu wikipedia to najlepsza metoda to napisanie odpowiedniego kodu dla iD, JOSMa, Vespucciego (coś jeszcze istnieje?).

Choć nawet wtedy obciążenia i opóźnienia wywołane przez (2) mogą dyskwalifikować ten pomysł.

Jest trochę trudniej. Żeby zrezygnować z tagu wikipedia, trzeba przerobić wszystkie aplikacje, które go w tej chwili używają, a nie tylko edytory.