Portal OSM.org

[Wydzielone z wątku [url]http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=26176[/url]]

Już od dawna mi chodziło po głowie, żeby poprosić o dodanie funkcjonalności UMap do głównej strony i dopiero to zgłosiłem:

[url]https://github.com/openstreetmap/openstreetmap-website/issues/1056[/url]

Nie jest to oczywiście bezpośrednio związane z domyślną mapką, ale na pewno byłoby to przydatne uzupełnienie. Za to stwierdziłem, że trzeba uporządkować sytuację na najwyższych poziomach powiększenia i drobne obiekty (bankomaty, telefony, pachołki) wypchnąć dalej niż to jest obecnie:

[url]https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1745[/url]

Przy okazji doszedłem do wniosku, że hydranty ppoż, które urosły do rangi symbolu czegoś, czego nie powinno się wyświetlać na domyślnej mapce jako zbyt specjalistyczne, akurat spokojnie pasują razem z pachołkami i latarniami na z>=19, bo tam jest naprawdę pusto (znam tylko nieliczne wyjątki, gdzie nawet tam jest tłok), a hydranty mogą być podobnych rozmiarów co pachołki i wtedy także utrudniają przejazd.

EDIT: Wygląda na to, że kolejny (sub)projekt OSM nie ma głębszego planu i dryfuje jak wiatr zawieje, a właściwie może nawet tylko kostnieje… Ech… :confused: Chociaż zasadniczo efekt wydaje mi się dobry (niewiele mi brakuje na stronie głównej), to nie wróży dobrze jeśli idzie o dalszy rozwój.

Znając głupotę użytkowników, trzeba by było naprawdę się postarać, aby nie mylili oni tego z funkcją edycji mapy i na odwrót.

Myślę, że “personalizacja” dużo by wyjaśniała. Oczywiście im więcej użytkowników, tym więcej niekumatych, ale Wikipedii jakoś się udaje nie upaść pod ich naporem, chociaż zaszła dużo dalej niż OSM.

Udaje się nie upaść, bo jest jasny “chain of command” i nie ma toksycznego liberum veto.

A możesz rozwinąć tę myśl? Bo nie do końca rozumiem co chciałeś powiedzieć.

Warto dodać, że Mateusz niedawno wpadł na inny pomysł rozszerzenia funkcjonalności portalu OSM.org, mianowicie dodania dynamicznej warstwy z danymi (zwłaszcza z godzinami otwarcia):

http://ypid.de/~osm/
https://github.com/openstreetmap/openstreetmap-website/issues/1038

Ciekawa była odpowiedź, że ten portal służy mapowiczom - co odczytałem jako “nie interesują nas funkcje skierowane do zwykłych odbiorców”. Wysłałem właśnie majla na listę Talk, żeby to obgadać, bo wydaje mi się, że to trochę absurdalne podejście:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-September/074264.html

Zobaczymy co właściwie OSM jako całość myśli o tzw. końcowych użytkownikach. Moim zdaniem ważne jest, żeby także ich przyciągać, bo to z nich rekrutować się będą nowi mapowicze - ale projekt musi ich najpierw zachęcić do korzystania, czyli dać im różne przydatne w życiu narzędzia.

Nie pierwszy raz pada taka uwaga. Kłóci się ona z moim doświadczeniem. Ten portal jest powszechnie używany przez użytkowników końcowych, o czym świadczą uwagi zostawiane na mapie i duża presja na tagowanie pod styl podstawowy.
Dla maperów to on się nadaje wyłącznie jako proste, podstawowe narzędzie. Dla mapowiczów jedyną sensowaną mapą jest JOSM, bo pokazuje wszystko.
Nawigacje wbudowane teraz w portal też są dla zwykłych użytkowników, bo są okrojone z bardziej zaawansowanych opcji.

Trafiasz w sedno :slight_smile: Ja, gdy chcę sobie daną okolicę obejrzeć, otwieram ją w JOSM :slight_smile:

A osm.org powinna starać się przyciągać ZU - dzięki temu dostajemy feedback, chociażby w formie uwag, co wpływa na jakość danych.

Zasadniczo z dyskusji (w której nawet Steve Coast się odezwał) wynika, że nie ma przeciwwskazań, chodzi po prostu o to, że nie mamy wystarczająco dużo zasobów, więc skupiamy się na tym, co ma bezpośredni wpływ na rozwój danych. To teoretycznie otwiera drzwi przed różnymi fajnymi rzeczami, żeby były zintegrowane z portalem OSM.

Podejrzewam, że w związku z tym pomysł Mateusza ma spore szanse realizacji (dynamiczne warstwy pokazujące dane przydadzą się w uzupełnianiu bazy), natomiast UMap już mniejsze - jeśli ktoś obsługiwałby taki serwis i zgodził się go podłączyć pod OSM.org, to pewnie tak. Dobre byłoby np. http://umap.openstreetmap.fr, bo nie musi być francuski styl w podkładzie (mają też zwykły osm-carto do wyboru), więc spróbuję ich zapytać. Zastanawiam się też jak UMap mogłoby się przydać mapowiczom, czyli także do rozwoju danych, bo to zawsze lepsze niż wyłącznie dla użytkowników końcowych. Macie jakiś pomysł?

Mateusz: a ty planujesz wdrożyć jakiś własny kod, czy to też zewnętrzny serwis? Nie słyszałem o tym http://ypid.de/~osm/.

Na razie jest na to etapie “fajnie by było gdyby coś takiego było”, bez jakichkolwiek konkretów.