portal Archeologia Krajobrazu Online (webGIS)

Droga Społeczności OSM

nazywam się Kasper Hanus i jestem doktorantem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wraz z kilkoma kolegami zajmujemy się tzw. archeologią krajobrazu. A więc patrzymy na przeszłość nie przez pryzmat przedmiotów z muzeum czy architektury, ale z punktu widzenia interakcji między człowiekiem i krajobrazem. W naszej pracy wykorzystujemy szeroki zasób źródeł pozyskanych przy użyciu metod teledetekcyjnych: zobrazowania satelitarne, zdjęcia ukośne z samolotu, ortofotomapy i NMT z UAV i tak dalej. Badania prowadzimy w kraju i za granicą, np. w Chinach, Nepalu, Laosie, Wielkiej Brytanii czy USA.
Jako, że wierzymy w otwartą naukę, chcemy dzielić się z wszystkimi zainteresowanymi zebranymi przez nas danymi. Do tej pory robiliśmy to w sposób bardzo łopatologiczny → http://archeo.amu.edu.pl/orkady.htm . Jak widzicie spakowaliśmy od rara pliki źródłowe i projekty w QGIS i Agisofcie. Jednak chcielibyśmy w sposób bardziej finezyjny przedstawiać nasze dane poprzez webGIS (jak np. robią to koledzy z Uniwersytetu Arkansas: http://corona.cast.uark.edu/)). Dysponujemy dużym katalogiem zgeoreferencjonowanych rastrów i shp, możemy uzyskać od UAM miejsce na serwerze, jednak niestety nie mamy umiejętności pracy z webGIS.

Skąd też moje pytanie i prośba, czy bylibyście zainteresowani uczestniczyć w tym projekcie i pomóc nam ze stworzeniem portalu webGIS na którym wszyscy pasjonaci historii i archeologii mogliby pracować na naszych danych?

Pozdrawiam serdecznie!

ps. Jeżeli chcielibyście abym doprecyzował niektóre z wątków bardzo chętnie to uczynię.

Ja mam tylko drobną uwagę techniczną: jeśli kompresujecie już dane to nie pakujcie ich do kontenerów w formacie RAR, gdyż RAR to komercyjny format kompresji i np. system bez odpowiednich narzędzi tego nie otworzy i nie odpakuje. Co innego format ZIP, który jest standardowo dostępny, także w systemie Windows. Jeśli już musi być mocny kompresor to polecam format 7-Zip.

Dziękuję, będziemy to mieli na uwadze!

Niemniej wracając do głównego wątku czy ktoś byłby zainteresowany współpracą w tej kwestii?

Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę termin webGIS.

Trochę informacji jest np. tu:
http://www.arcanagis.pl/prosto-o-web-gis/

Myślę że to dobry temat na konferencję i współpracę z innymi uczelniami z Grupy Wyszechradzkiej.
Implementacja to trochę roboty więc nic dziwnego, że feedback społeczności jest nikły.
Myślę że trzeba by omówić jakie korzyści płynęły by z takiej implementacji dla Was jako naukowców oraz dla społeczności OSM.
Jakie klasy danych mogły by znaleźć się przykładowo w bazach OSM? Przyznaję że nie wiem dokładnie, co sobie wyobrazić pod hasłem archeologia krajobrazu. Być może gdybyś mógł Kasper napisać nieco o tej tematyce to zainteresowanie będzie większe. Dobrze by było gdybys na Konferencji SOTM w 2018 wygłosił na ten temat prelekcję. Nowe tematy zawsze mają trudny start ale jak najbardziej się z Tobą zgadzam: nauka powinna być otwarta więc OSM jest dobrym miejscem!

Cieszy mnie podejście związane z otwartymi zasobami edukacyjnymi i udostępnianiem źródeł jednak w Twoim (@kasper_hanus) rozwiązaniu widzę dość dużą lukę. Udostępnienie geoportalu w internecie wiąże się ze znacznymi zasobami sprzętowymi jakie musisz przeznaczyć do jego obsłużenia - ktoś będzie musiał za to zapłacić (w dmyśle UAM) i nie wydaje mi się, żeby było to uzasadnione ekonomicznie i technicznie.

Warto zerknąć w stronę strukturyzowanych repozytoriów otwartych zasobów np. CKAN (https://ckan.org/) - dzięki niemu udostępnisz dane w sposób systemowy, zyskasz porządek w archiwach i uzupełnisz go o komplet informacji towarzyszących np. metadanych zbiorów. Jest to dużo prostsze rozwiązanie, a dzięki interfejsom programistycznym repozytorium będziesz mógł zbudować cały ekosystem związany z Twoimi zasobami.

Istnieje również możliwość wykorzystania serwisów takich jak Mapbox. Można tam utworzyć nowy styl mapy, np. z mozaiką ortofotomap - wtedy można wykorzystać taki styl w własnej aplikacji mapowej.

A ze swojej strony gorąco namawiam do skorzystania z http://opendronemap.org/ - zapewne AgiSoft PhotoScan daje duże możliwości oraz wygodę GUI. Lecz wykorzystanie rozwiązań opartych o open-source pozwala na dużo większą swobodę pracy w środowisku akademickim.
W przypadku przetwarzania danych UAV można na przykład postawić w ramach Instytutu instancję WebODM https://github.com/OpenDroneMap/WebODM - naprawdę warto zobaczyć co potrafi na demo.

A oto efekt przetworzenia zdjęć z archiwum Barwick w OpenDroneMap - obliczenia trwały 25 minut na dość wiekowym laptopie! :wink: