Poprawianie obszarów - pomysł na plugin JOSM.

Od kiedy jest Bing coraz czesciej sa sytuacje ze poprawiac trzeba manualnie granice. Ktos precyzyjnie nyrysowal np. las a jeziero obok to sieczka rysowana pare lat temu ze zdjec Yahoo niksiej rozdzielczosci.

Jesli mamy sytuacje typu:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:MarekProblematicLanduseAreas.jpg
Bardzo czesto chcemy meic cos takiego:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:MarekProblematicLanduseAreasSolution.jpg

Czy ktos z Was podja by sie napisana takiej funkji jako plugIn pod JOSM?

Musialo by to dzialac tak, ze klikamy w 2 poligony które chcemy zmienic, zaznaczajac który jest “wazniejszy”.
Ten “mniej wazny” musial by sie dopasowac.

Taką funkcjonalność spodziewałbym się zobaczyć we wtyczce UtilsPlugin2, niestety nie ma :frowning:
Myślę, że można napisać do autora/ów tej wtyczki - biorąc pod uwagę dotychczasowe funkcje nie powinno być problemem napisanie kolejnej :wink:
http://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Plugin/UtilsPlugin2
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/utilsplugin2

Tylko nie zawsze pożądane jest, żeby te powierzchnie się stykały. Powinna być możliwość skonfigurowania, jaki margines ma zostać między nimi.

Swietny Pomysl. Latwiej by bylo wtedy miec np margines od drogi.

Kolejny super pomysl, dzieki Zbigu, napisze. Btw. Suncobalt tez sie zainteresowal.

A czy istniejąca już wtyczka Contour Merge nie robi w dużym stopniu tego o czym mówisz, Marku? Odstępu/marginesu między obszarami zrobić za jej pomocą się nie da, ale podstawowy wymóg chyba spełnia i jest stosunkowo łatwa w użyciu. Zdecydowanie lepsze to niż ręczne przyklejanie każdego osobnego node’a :slight_smile: Sam z niej korzystałem przy rysowaniu lasów i innych landuse’ów, dopóki, po którejś aktualizacji JOSM-a, edytor nie zaczął sypać błędami. To było przed atakiem pierwszego bota, może teraz jest znowu dobrze.

Hej ppece,
to robi rzeczywiscie dobry poczatek i pewnie dobrze dziala. Czego mi brak, to dopasowanie do siebie obszarów które obydwa sa narysowane na oko i gdzie dobrze usrednic przebieg obu tych linii.
Napisalem na forum niemieckojezycznym wiec autor z pewnoscia sie odezwie. No i gdyby ten odstep byl uwzgledniany tak, zeby np jako granice wziac narysowana juz polna droge wzdluz lasu…

counout merge to robi, jeden landuse robiłem stosunkowo dokładnie, natomiast drugi “bele-jak”, ten drugi zostawał przyciągnięty do pierwszego i było super odwzorowanie.
Jest to jednak dość ciężka robota, bo trzeba najpierw obszary dzielić, no a potem sklejać ponownie.
Ale działa

Jakie dzielenie? Trzeba jedynie zaznaczyć po dwa node’y na obwodach obszarów, aby określić odcinek, który ma być dopasowany i ten, do którego się go przyciąga. Niczego nie trzeba dzielić w znaczeniu tworzenia nowych niedomkniętych tymczasowo obiektów. Na pewno już ta metoda nie jest ciężka, bo cała operacja to dosłownie 4 kliknięcia i parę sekund roboty :wink:

Usrednianie jest dosyc trudna technicznie operacja i automatem raczej sie nie zrobi tego sensownie, mozna co najwyzej jedna linie przykleic do drugiej (ew. z jakims odstepem).

Co do calego watku mam taka uwage, ze relacje multipolygon stosujemy m.in. po to, zeby nie powtarzac tej samej sekwencji wezlow w dwoch obrysach. Zamiast tego rysujemy kazdy kawalek granicy obszaru jako droge bez tagow, potem odpowiednie odcinki dodajemy do multipolygonow z tagami lasu / jeziora. W Hiszpanii i Francji dosyc szeroko stosuje sie takie multipolygony, chociaz JOSM nie ulatwia za bardzo sprawy…

To prawda. Przeprowadzamy z jednam kolega wlasnie testy. Pomyslem jest przypisanie kategorii waznosci do obszarów i dosc trudne to sie robi. Jak beda jakies sensowne wyniki, damy znac.

Owszem, mozna. Jest to meczace, zwlaszcza dla poczatkujacych. Mysle ze to sie na stale nie przyjmie. Powodem jaki ko temu widze jest micromapping który jest coraz szerzej stosowany. Jesli mamy maly staw, obok lake, plac zabaw, niewielki las itd. to technika jak najbardziej sluszna i pomocna kiedy rysujemy ogromne powierzchnie - np. rzeki, staje sie w takim obszarze zastosowan utrudniajaca prace.

To juz tylko kwestia edytora, na pewno w koncu powstanie edytor gdzie takie technikalia beda w ogole nie widoczne dla uzytkownika (mowa o takich edytorach juz jest od dawna, podobno Potlatch 2 ma sensowna obsluge multipolygonow, nie widzialem osobiscie). Do tego dochodzi jeszcze aktualna dyskusja o API 0.7 w ktorej obszary maja byc reprezentowane lepiej.