Pomoce naukowe dla importujących...

Hej,

W nawiązaniu do niedawnej dyskusji na IRC na temat odwzorowań kartograficznych i układów współrzędnych, oraz praktycznych różnic pomiędzy nimi, zebrałem najbardziej podstawowe informacje o tym. Pokrótce opisane są też układy współrzędnych stosowane w Polsce. Będę wdzięczny za uwagi do tekstu i ewentualne pytania co do samej tematyki.

http://www.merkato.polineo.pl/index.php/2012/12/11/odwzorowanie-i-uklad-wspolrzednych-z-czym-to-sie-je/

A tu: www.youtube.com/watch?v=tt6tykvGNJM znajdziecie podcasta z krótką instrukcją jak zmienić układ współrzędnych pliku Shapefile (dokonać transformacji układu).

Tu również będę wdzięczny za uwagi i konstruktywną krytykę :wink:

Witam.
Bardzo dobry tekst. Taka pigułka, która może niektórym wyjaśnić jak z pomiaru odbiornikiem GPS powstaje płaska mapa :slight_smile:
Parę moich uwag/opinii.

  1. Moim zdaniem odwzorowanie Merkatora nie nadaje się na opracowania wielko i średnioskalowe a raczej do prezentacji całego globu (np. do pokazania stref czasowych lub lotu satelity nad ziemią nadaje się idealnie), a tu najbardziej popularne mapy dla ludzkości są prowadzone w tym odwzorowaniu.
    Dla przykładu: znana większości mapa http://osm.org/go/nU3 - od razu widać, że Grenlandia jest większa od europy (gdy naprawdę jest pięć razy mniejsza)
    a o Antarktydzie lepiej nie mówić. Dla lepszego zobrazowania tematu http://www.youtube.com/watch?v=3Ic5ZIf74Ls Najlepszą mapą była by taka: http://www.ctmap.com/ctm_image/gores.png - a teraz zamiast 12 stref zrobić ich 120 i otrzymalibyśmy coś zbliżonego do układu 2000.
  2. Obowiązujący układ 2000 od 01.01.2010 :slight_smile: Tu już nie matematyka tylko polskie prawo. Ośrodki dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej to przeżytki z głębokiego PRL-u - dlatego takie problemy z wykorzystywaniem map do innych celów niż wydanych przez ośrodek (np. Jak podbije mapę do projektu gazociągu, to nie możesz jej użyć do projektu kabla zasilającego - a treść mapy taka sama). Zbaczam z tematu. Np. w powiecie pruszkowskich nadal obowiązuje układ lokalny Warszawa 75.
  3. Układ WGS84 - To jest już system
  • Jest raczej podstawą do prac kartograficznych. To na podstawie tego systemu wprowadza się dane na mapy - niezależnie od odwzorowania.

X,Y,Z to są współrzędne punktu w przestrzeni. Dopiero odwzorowanie kartograficzne z nich zrobi współrzędne płaskie (X,Y).
Pozdrawiam.

Dzięki za uwagi…

Ad. 1 - postaram się jeszcze szerzej opisać odwzorowanie Merkatora, oraz jego modyfikacje “googlowe” - oraz wszystkie korzyści płynące z wyboru takiego a nie innego odwzorowania.

Ad.2 - posprzątam :wink: Faktycznie informacje prawne lepiej może zawrzeć na samym końcu jako odnosnik do rozporządzenia opisującego układ odniesień przestrzennych.

Ad.3 - użyłem skrótu myślowego i to mnie zgubiło :smiley: :stuck_out_tongue:

Chciałem raczej mówić w tym momencie o wizualizacji kartograficznej - o prezentacji treści. Prace kartograficzne, w sensie nanoszenia danych faktycznie realizuje się przy pomocy WGS84 (odbiorniki GPS-RTK, i inne podobne rozwiązania).

co do X,Y,Z, zmęczenie dało znać, ale widać że ktoś to do końca przeczytał ze zrozumieniem :smiley: Dzięki.

Dziś wieczorem powinna być już poprawiona wersja…