Przenoszę kontynuację wątku o dalmierzach i pomiarach wysokości.
Temat zaczęto tu
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=636675#p636675
Przeglądam właśnie dalmierze laserowe z lunetką u Chińczyków na aliexpress
Takie tanie dalmierze za ok 600 zł z zakresem pomiarowym około 1 km podają dokładność 1 m.
Kluczem do zrozumienia na ile jeszcze prostsze dalmierze czyli ręczne, mierzą za pomocą funkcji trygonometrycznych lub tylko uproszczonej funkcji Pitagoras, jest porównanie dokładności pomiarów odległości laserem, która wynosi kilka milimetrów i przemnożenia tak dokładnych pomiarów przez pomiar kąta.
Z powodów marketingowych ukrywa się dokładność inklinometru do pomiaru kąta, bo z zasad fizyki wynika że obecna dokładność jest o dwa rzędy gorsza od pomiaru odległości, a wiadomo, że wtedy wynik mnożenia z proporcji trójkąta spada do dokładności pomiaru kąta więc dokładność dalmierza (pomiaru odległości) nie ma tu znaczenia.
…podają dokładność kąta 1 stopień.
Jeśli temu wierzyć to tangens kąta w zakresie 30-45 stopi daje błąd dla 1 stopnia 3,5-4,2%
Oznacza to błąd pomiaru wysokości wieży o wysokości 30 m, to ponad 1 m, a jeśli do tego doliczyć błędy celowania w punkt pod skosem, błąd celowania w mur na wysokości oczu, zawyżenie klasy dokładności urządzenia to błąd może być bliski 2 m.
Widziałem specyfikację scalaczka o dokładności 0,04 stopnia ale to teoria, bo zależy od wielu rzeczy jak np.od napięcia referencyjnego.Warto zatem dokładniej przyjrzeć się temu parametrowi, bo tanie kątomierze podają 1 lub 2 miejsca po przecinku więc zapewne ściemniają.
Liczę, że uda się znaleźć niedrogie urządzenie o dokładności kąta 0,2-0,5 stopnia.