Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Czołem. Sprawdzałem niedawno na mapie OSM w obszarze, w którym się poruszam, obiekty dodane / edytowane jakiś czas temu przeze mnie. Zerkając na pewien obiekt religijny (a konkretnie to kaplicę) zauważyłem, że w tagach do religion=christian dodany został tag denomination=orthodox. Prawidłowo, bo to obiekt prawosławny. Ale że dodając dodatkowe tagi często posługuję się Wiki OSM to postanowiłem z ciekawości sprawdzić jakiego rodzaju tagi w kategorii denomination występują w połączeniu z religion-christian.

Polski wpis o denomination jest skromny i odsyła do angielskiego wpisu na Wikipedii. W anglojęzycznym wpisie w OSM Wiki denomination dla orthodox jest sugestia żeby uszczegóławiać i dodawać do obiektów wpis odnoszący się do konkretnego kościoła prawosławnego, któremu obiekty podlegają. Dla obiektów w Polsce byłby to Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny - ma on swój wpis w Wikpedii [link]. Ten wpis w Wikipedii ma również swoją wersję angielską: Polish Orthodox Church. Chciałem ten wpis podlinkować do tabeli denomination:orthodox na OSM Wiki i utworzyć tag / klucz denomination=polish_orthodox, na wzór tego, jaki mają inne autokefaliczne kościoły prawosławne (np. wymieniony w tabeli rumuński).

Niestety, nie jestem w stanie tego zrobić, bo strona Wiki OSM z denominacjami jest zbudowana na zasadzie zaciągania treści z Wikipedii i generowania z tego tabeli, a dodatkowo historia edycji tego dokumentu pokazuje, że ostatnie zmiany były w 2022 roku. Czy ktoś z obecnych tutaj Mapowiczów OpenStreetMap jest na tyle biegły w edycji Wiki OSM, że mógłby poprawić ten wpis i dodać do tabeli tag / klucz denomination=polish_orthodox z odnośnikiem do artykułu w Wikipedii?

I czy nie warto byłoby wtedy pozmieniać tag orthodox na polish_orthodox dla obiektów w OSM?

nie jest to z Wikipedii.

a nie czasem do OSM Wiki? Która strona odsyła do angielskiego wpisu na Wikipedii ?

OSM Wiki i Wikipedia to nie jest to samo

Nie. Przekierowuje do Wikipedii. Linki do stron masz w moim wpisie. Polecam samemu sprawdzić. Wiem, czym jest Wikipedia i czym jest OSM Wiki - konta mam tu i tu (na Wikipedii zresztą dłużej, niż w OSM).

Co do listy na OSM Wiki w wersji angielskiej: lista nie jest zaciągana z wikipedii i jest edytowalna w https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Template:Denominations&action=edit&section=T-2

nie wiem czy taka nowa wartość to dobry pomysł

Ja to bym wolał mieć wszystkie kościoły prawosławne jako orthodox i ewentualnie dopiero niżej rozróżniać na poszczególne związki wyznaniowe. Ale faktem jest, że polski kościół autokefaliczny w statusie nie różni się jakoś od rumuńskiego, który ma swoją wartość.

1 Like

Skoro jest już tyle innych kościołów “narodowych”, to nie widzę powodu żeby nie dodawać polskiego. Zastanawia mnie tylko weryfikowalność - jak mogę sprawdzić jaki tag jest właściwy dla danej świątyni?
Tak samo nie wiem jak można przygotować listę obiektów do ew. automatycznej edycji.

Z punktów które teraz oznaczone są tagiem denomination=polish_orthodox wydaje mi się, że te w Rumunii i Belgii są błędami.


OSM Wiki nie korzysta z Wikipedii tylko z szablonów/danych z taginfo. Mogę pomóc przy tworzeniu tam nowej strony, pewnie warto by też przejrzeć i ew. zaktualizować szablony w aplikacjach typu ID/JOSM/StreetComplete

Czasem jest wprosta napisane na tablicy przy kościele, w pozostałych przypadkach można zapytać się wiernych/popa/mieszkańców okolicznych.

Tym się właśnie kierowałem, tworząc ten post. Kościoły autokefaliczne w prawosławiu mają swoją autonomię i są przeważnie kościołami narodowymi. Nie podlegają np. patriarchatowi moskiewskiemu [link]. Na stronie internetowej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego można znaleźć informacje na temat diecezji, a na stronach diecezji o dekanatach i parafiach - ORTHODOX | DIECEZJE

A jak z cmentarzami? Dla nich powinno zostać samo orthodox?

Akurat w Brukseli jest takie skupisko Polaków z Siemiatycz i okolic, że nie zdziwiłoby mnie, gdyby mieli też swój kościół.

1 Like

Gorąco odradzam pytanie o “popa”, bo może się obrazić…


Źródło:Prawosławny minisłowniczek | eKAI

4 Likes

A to ciekawe, Pop (kapłan) – Wikipedia, wolna encyklopedia ma nieco więcej informacji.

(tj. wygląda na to że chodzi o odcięcie się od Rosji i rusyfikacji - " Współcześnie przez samych wyznawców kościołów wschodnich jest ono odbierane jako pejoratywne[2][4][7], choć ani Słownik języka polskiego PWN, ani Wielki słownik języka polskiego nie kwalifikują go jako nacechowanego ujemnie[8][9].")

2 Likes

W Polsce chyba nie kojarzę żeby jakaś cerkiew nie podlegała pod Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny ale (jeśli nie wizja lokalna) to można też posiłkować się np. profilem Facebook’owym


Źródło: profil Parafii Prawosławnej w Poznaniu

1 Like

Znalazłoby się parę parafii jakichś staroobrzędowców, jeśli nie liczyć cerkwi greckokatolickich.

Ale argument dotyczący nieweryfikowalności nie jest tak czy inaczej trafny. Równie dobrze można by pytać, jak mieć pewność, czy kościół jest rzymskokatolicki, a nie na przykład polskokatolicki albo mariawicki.

2 Likes

Rozmawiałem z osobą uczoną w Piśmie (tak na poważnie - ze znajomym, który kończył studia teologiczne) i sugerował, że w przypadku cmentarzy prawosławnych można zostawić samo orthodox. Tego bym w ogóle nie ruszał jeśli chodzi o miejsca pochówku.

2 Likes