Bardzo chaotyczne. Pomieszanie pomników z nagrobkami i żadnej informacji o zmarłym.
Ale dlaczego ja nie widzę tych grobów na http://www.openstreetmap.org/?
Brak ikonki, czy dane nieznane?
Bardzo chaotyczne. Pomieszanie pomników z nagrobkami i żadnej informacji o zmarłym.
Ale dlaczego ja nie widzę tych grobów na http://www.openstreetmap.org/?
Brak ikonki, czy dane nieznane?
Brak ikonki, ale myślę, że przy obecnym zoom i tak nie miałoby to sensu byłaby jedna wielka plama
Chciałem złożyć reklamację
Wiki mi każe wpisywać wszystkie daty w formacie YYYY-MM-DD, a tymczasem na grobach zapisy są przeważnie w formacie DD.MM.YYYY. Nie chce mi się gimnastykować umysłu na tyle, by robić konwersję w locie. Poza tym przy zamianie tego w głowie łatwo o pomyłkę.
Jakieś pomysły, co można zrobić, by dało sie wprowadzać w formacie “cmentarnym”? Da się taką magię zrobić w szablonie, by konwertował datę na właściwy format?
Kolejna rzecz: dużo grobów to niestety, grobowce, w których jest pochowanych kilka osób. Mimo, że szablon w JOSM dużo ułatwia, to jednak należałoby bardzo poprawić wprowadzanie wielu pozycji do jednego grobu, bo od tych średników rozdzielających oszaleć można, nie wspominając już o możliwości pomyłki, gdy np. w grobie leży 6 osób, a niektóre z nich nie mają daty urodzenia na nagrobku.
Aha, szablon do JOSMa jest tutaj: https://raw.github.com/kendzi/TombPreset/master/tomb_presets.xml
W wyszukiwarce grobów brakuje mi Nazwy cmentarza i Miejscowości.
Teraz kiedy dodajemy groby do landuse=cemetery, aż się prosi aby dodać boundary=cemetery
Wtedy w OSM mielibyśmy mapkę z grobami w ramach obszaru Cmentarz parafialny, oraz Miejscowość.
A może, często stosowane:
tomb=tombstone
person:count=2
person:name:1=Jan Kowalski
person:death:1=2010-11-03
person:image1=
person:wikipedia:1=pl:Jan Kowalski - tego to nie jestem pewien, może być konflikt z “pl” dołączonego do nazwy parametru. Może po prostu go pominąć i:
If w “person:name:1” występuje zwrot i "lang=pl, to “person:wikipedia:1=pl:person:name:1” else “person:wikipedia:1=person:name:1”
itd
person:name:2=Anna Kowalska
person:death:2=1980-05-06
person:wikipedia:2=pl:Anna Kowalska
itd
Taki był mój pierwszy pomysł, lecz wydaje mi się, że jest to złe podejście. Ponieważ liczba tagów na obiekt jest nieco ograniczona w większości aplikacji oraz w bazie indeksowanie mocno się utrudni.
Proponuję dodać jeszcze person:count=X i zrobić jakiś walidator, który sprawdzi czy liczba się zgadza.
Tak na szybko wyjaśnię jeszcze kolory na mapce, aby było łatwiej usuwać błędy.
http://groby.osmapa.pl/?zoom=17&lat=6459268.67568&lon=2221459.09644&layers=BTT
Zielony - kolor oznacza, że jest tag wikipedia
Niebieski - oznacza, że jest tag person:wikipedia
Czarny - inne niepasujące wcześniej.
Z tego co widzę, nikt nie rozważał w ogóle sprawy urn i “murów” w których one są gromadzone.
Jest prosba panowie: nie sledze tematu w szczególach, ale jak skoro doscislone zostana ostatnei pytania to jest prosba- zróbcie angielski mirror specyfikacji - przekazemy to kolegom z Niemiec. Akurat w tym temacie jestesmy dalej od nich.
Myślę, że jeszcze musimy to dopracować. Ale po akcji na pewno podsumujemy wszystko i przetłumaczymy stronę.
Do Zbigniewa,
Czy już sprawdziłeś którą wersję parametrów mamy dalej stosować?
Na razie się wstrzymałem w dopisywaniu grobów.
Co do urn i murów, to chyba nie będziemy aż tak szczegółowi aby opisywać w co jest ubrany denat.
Jest to w końcu baza danych punktów “na powierzchni ziemi”.
Jeśli chodzi o materiał nagrobka to można dopisać material=stone/terrazzo
Raczej chodzi mi o fakt iż o ile w przypadku mogiły możemy mówić iż jest x osobowa. To taka mur z urnami najczęściej w poziomie ma kilka skrywek na urny.
Marimil mi podsunął pewien pomysł.
Z przyczyn technicznych zapewne nie da się rozwiązać problemu łatwego dodawania wieloosobowych grobów za pomocą szablonu, ale chyba z takim problemem poradziłaby sobie wtyczka do JOSM.
Mogło by to wyglądać w ten sposób, że zmarłych dodawałoby się jak w arkuszu kalkulacyjnym, a wtyczka magicznie by pozamieniałaby te dane na odpowiednie tagi.
Tylko kto napisze nam taką wtyczkę? Kendzi jest naszym specem od Javy/JOSMa, ale nie chcę go męczyć…
Sasiedzi zza miedzy wspomnieli ze tutaj: http://www.openstreetmap.org/?lat=50.735648&lon=7.090934&zoom=18&layers=M maja okolo 800 razy groby znanych osób otagowane jako: cemetery=grave + name=* , no i wspominaja ze nie ma tego nigdzie udokumentowanego na wiki…
Na cmentarzu Père Lachaise zmapowano grób Jima Morrisona i innych jako: historic=wayside_cross
Mauzolea sa tam zmapowane jako historic=monument + name=*
Warto tez z pewnoscia popatrzec na Arlington National Cemetery - http://osm.org/go/ZZcaRuS7 co tam wymyslono.
Chyba opisujemy miejsce pochówku osoby a nie gdzie leży rodzina X.
Myślę, że identycznie jak z kwaterą.
tomb=columbarium
person:name=Jan Kowalski
addr:sector=Sala płd
addr:row=5 - rząd poziomy
addr:place=5 górny
Rafal Jachowicz napisal juz dwa b. kompleksowe pluginy…
A jeśli dasz specyfikacje to za miedza zapytam lub na wschodzie Europy…
Mam problem z podanie linku do grafiki z “common”.
Czy jest jakieś inne wyjście poza podawanie całego, długiego URL, dla linku do zdjęć zmarłych?
person_image=?
Samo [[image:zdjecie.jpg]] nie wystarcza?
Może jest jakiś szablon dla grafiki z Common?
Po małej debacie na IRC-u padła została wypracowana pewna koncepcja tagowania grobów w oparciu o relacje. Podstawowym jej założeniem jest to, że grób należy do człowieka, a nie odwrotnie.
I tak:
Tworzymy node/way grobu i tagujemy następująco:
- historic = tomb
- tomb = tombstone (lub inne)
- religion = *
- image = *
- wikipedia = *
Następnie tworzymy relację typu person i tagujemy ją:
- type = person
- name = imię i nazwisko
- birth = YYYY-MM-DD
- death = YYYY-MM-DD
- wikipedia = *
- image = *
- itp. itd
Do tej relacji dodajemy wcześniej utworzony grób z rolą tomb.
Dla kolejnej osoby złożonej w grobie tworzymy kolejną relację typu person tagując ją analogicznie i dodając do niej ten sam grób, z rolą tomb.
Inaczej mówiąc tworzymy relację dla osoby, a grób dodajemy jako jej członka. Ma to tę zaletę, że można do takiej relacji dodać również wszelkiego rodzaju rzeczy związane z daną osobą typu pomniki, tablice pamiątkowe czy domy.
Zalety:
Wady:
Dla lepszego pokazania o co w tym chodzi: www.openstreetmap.org.pl/kendzi/TombPreset/exampleOfPerson.osm.bz2 - można otworzyć sobie ten plik w JOSM i zobaczyć przykład.
Kendzi wstępnie zadeklarował, że gdy koncepcja oparta na relacjach uzyska poparcie, napisze wtyczkę, która pozwoli wygodnie dodawać/edytować takie groby (łącznie z konwersją dat, o której wspominałem kilka postów wcześniej).
Proszę o uwagi.
*
Edit: Tagowanie za pomocą szablonu zostało opisane kilka postów niżej: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=279564#p279564*