Pogorszenie jakości map polski - coś wiecie?

Od wielu lat używam OSMand i ostatnio zaskoczyło mnie pogorszenie jakości mapy Polski. Może to takie moje wrażenie, bo używam mapy raz na kilka tygodni ale mam wrażenie że wcześniej widziałem o wiele więcej szczegółów w mojej okolicy. Na mojej mapie zniknęły mniejsze drogi szutrowe/leśne - kiedyś je widziałem ! Nie mam sieci energetycznej ! Nawet budynki w mojej wsi zniknęły !?
Mam wrażenie jakby OSM przełączył się na o wiele mniej dokładną mapę.
Czy ja mam jakieś złudzenie ?
Coś takiego ktoś też zauważył ?

Ja nie odniosłem podobnego odczucia (używam OSM map od ok. 2 lat). Nie zauważyłem znikających detali :slightly_smiling_face:.

U mnie również nie widzę braków. OSMAND ma mnóstwo możliwości konfiguracji i może włączyłeś jakiś profil dający mniej detali.

3 Likes

Jedyne co zauważyłem to dziwne skalowanie carto w josm.

Od jakiegoś czasu, chyba może już od kilku lat, w zależności od zooma OsmAnd trochę inaczej, oszczędniej pokazuje dane mapy jak budynki, adresy itd.
Moja rada — częściej aktualizować OsmAnd.

aktualizuje. mam wersje płatną. niestety mam wrażenie że szczegóły znikają :frowning:
na stronie OSM.org tez mapa ma mniej szczegółów niż kiedyś .
co sie dzieje ! ? :frowning:

To w końcu mowa o OpenStreetMapie czy o OsmAndzie? Jedno z drugim tylko częściowo związane… W stylu domyslnym openstreetmap.org nic istotnego na pewno się nie zmieniło, jeśli już to są głosy, że rzeczy się tam za wolno zmieniają :sweat_smile:

1 Like

Podaj obszar, zakres czasu kiedy nastąpiła zmiana oraz czego ta zmiana dotyczyła.
Historia obiektów w OSM jest widoczna, będzie można dojść czy ktoś czegoś nie skasował.

3 Likes

dotyczy obu: OSM i OSMAND - w obu wyświetla mi się mapa z mniejszą ilością szczegółów niż kiedyś. Nie widzę na przykład lini energetycznych które kiedyś widziałem wokół mojego domu.

Czy jesteś w stanie podać o jaką linie energetyczną chodzi co jest w terenie, nie ma jej na mapie a kiedyś była?

(niepotrzebna dokładna lokalizacja domu, ale info o którą chodzi trzeba by cokolwiek ustalić)

Jeżeli chodzi o linie energetyczne, to widzę je zarówno w OSM Carto jak i w OSMAND, więc wyświetlanie danych pod tym względem się nie zmieniło.

Jeżeli czegoś u Ciebie brakuje, to nie wykluczone, że ktoś te dane usunął z bazy OSM. Znając dokładniejszą lokalizację problemu, który zauważyłeś, można będzie pogrzebać w danych i sprawdzić o co chodzi.

zobaczcie ten obszar Budziszewice Wielkoposka
nie ma ani lini energetycznych ani drogi szutrowej w lesie - kiedyś była zaznaczona
Poniżej wklejam scrennshot i dorysowałem elementy które mi zniknęły - na zielono fragment lini energretycznej, na czerwono drogi.

…jedyne co mi przychodzi do głowy teraz … jestem kilka kilometrów od poligonu Biedrusko - może z uwagi na wojnę w Ukrainie te tereny zaczęli pokazywać w pogorszonej jakości ?

Przeszukałem ten region na 2 sposoby:

  1. Używając adiff overpassa, co 6 miesięcy przed 2022, co 3 miesiące po 2022.
  2. Sprawdzając historię Way: 220219665 | OpenStreetMap, do którego była przyłączona czerwona droga, jak i poszczególnych node:
    image

I nie znalazłem żadnego śladu czerwonej drogi ani zielonej linii energetycznej.

Może pomyliło Ci się z innym rejonem mapy?
Albo może myślisz o innym stylu mapy, np. CyclOSM:

1 Like

pamiętasz kiedy była?

nie kasowaliśmy dróg czy innych obiektów z tej przyczyny