zauważyłem że sporo granic powiatów i miast nie jest wrysowane w OSM i w związku z tym pytam czy można użyć tych danych z linka czy nie ?
ew. jeżeli nie to może by zapytać odpowiedniego urzędu już jako OSM Polska czy wyraża na to zgodę.
W chwili obecnej proszenie GUGiK o cokolwiek jest bez sensu. Możliwa odpowiedź jest jedna i brzmi NIEDASIE.
Ale na horyzoncie jest projekt TERYT 2, który ma być integracją obecnego TERYTu z PRG. I może wtedy będzie normalnie…
A ktoś już próbował przez obecny TERYT? Poza danymi „tekstowymi" dostępnymi do ściągnięcia GUS podobno ma udostępniać zainteresowanym „obrysy obwodów spisowych", czy jakoś tak (które też są częścią TERYT), a te powinny się częściowo pokrywać z granicami administracyjnymi.
Ja kiedyś jakiegoś maila do GUSu w tej sprawie wysłałem, poprosili o szczegółowe wskazanie jakim obszarem jestem zainteresowany, a na kolejnego maila nie odpisali. Potem dałem sobie spokój.
Ale może stowarzyszenie mogło by więcej? Może biorąc dane z TERYT dało by się ograniczenia GUGiK obejść?
pbabik: Wydaje mi sie (ale nie znam sie), ze granice administracyjne obowiazuja inne zasady niz reszte “zasobu geodezyjno kartograficznego”. Wnioskuje to stad, ze kiedy zadzonilem do wydzialu GiK w UM Gdansk przed Wikimania '10, to danych mapowych nie mogli nam udostepnic, z wiadomyc powodow, natomiast shape’y podzialu administracyjnego tak. Byc moze jest szansa zeby uzyskac je od poszczegolnych lokalnych wladz.
Jajcuś: skoro sa “udostepniane zainteresowanym”, to mozliwe ze nie obowiazuja ich te same warunki co reszty TERYTu. Jesli ktos bedzie kontaktowal sie z GUS w tej sprawie to dobrze od razu zapytac o warunki wykorzystania.
“(…) z doświadczeń Fundacji ePaństwo wynika, że za informacje o współrzędnych geograficznych Polski (informacje o tym, jak przebiegają granice powiatów i województw) Główny Geodeta Kraju winszuje sobie 15000 zł”
A może te dane (lub ich część) posiada też jakiś urząd Unii Europejskiej? Struktury Unii wydają się trochę bardziej otwarte… Granice naszego kraju chyba też za darmo dostępne są tylko z zagranicznych źródeł, czy nie?
Zacząłem wyrysowywać granice administracyjne dzielnic Gliwic – na podstawie uchwał rady miasta – źródło bezpieczne, bo granice są podane opisowo, a załączoną mapkę stosuję tylko pomocniczo.
A po co w ogóle tyle zachodu? Dlatego, że teraz np. taki Nominatim pokazywał bzdury dla niektórych adresów – np. dla adresu z Wójtowej Wsi pisał, że to Sikornik… Już jest o wiele lepiej
Nie wiem, czy 10 to dobry pomysł, ponieważ dzielnice mogą być traktowane jak miejscowości. Już kiedyś była rozmowa na ten temat lecz nie jestem pewien wniosków.
Tak jest tylko w Warszawie, gdzie dzielnice mają ustawową autonomię. W innych miasta dzielnice powstają na podstawie aktów lokalnych. Czasem to się nazywa dzielnica, a innym razem rada osiedla.
Niby jak i dlaczego? W OSM mieliśmy całą masę dzielnic wprowadzonych jako miejscowości, jakimś starym importem i dużo z tego udało się poprawić moim skryptem sprawdzającym miejscowości w TERYT. Nie miało to nic wspólnego z admin_level.
Same miejscowości już teraz, według aktualnych ustaleń, mogą mieć admin_level=8 (miasto na prawie powiatu), admin_level=6 (gmina miejska) lub admin_level=10 (miasto w gminie miejsko-wiejskiej). Te ostatnie raczej wydzielonych dzielnic już nie będą miały, bo są zbyt małe.
Też jestem ciekawy tych wniosków.
Dzielnice też ustawową? Wiem, że Warszawa dzieli się na gminy (admin_level=8) i potem dzielnice. Więc i tam by mi wychodziło admin_level=10 dla dzielnic.
Większości tych dzielnic odpowiada obiekt typu „integralna część miejscowości” w bazie TERYT, ale nie wszystkim i nie każda „integralna część miejscowości” z TERYT jest autonomiczną dzielnicą gliwic (osiedlem na podstawie uchwały).
Osiedlami nazywamy zwykle mniejsze twory, chociaż czasami pokrywają się z tymi „dzielnicami” – np. osiedle Kopernika. Ale już w Łabędach (też „osiedle” według uchwały) mamy: osiedle Literatów, osiedle Kosmonautów i pewnie jeszcze parę. Tym już nie ma sensu granic administracyjnych dawać.
Aktualnie nie ma gmin w Warszawie, sa wlasnie tylko dzielnice. Ja osobiscie nie widze problemu z dopisaniem dzielnic do admin_level=10 zarowno warszawskich jak i innych, i rowno z solectwami.
Taki przysiółek administracyjnie jest integralną częścią wsi, więc nie widzę potrzeby dla osobnej relacji ‘boundary=administrative’. Wystaczy dodatkowy węzeł ‘place=cośtam’.
Poprawiłem wiki, dałem admin_level=10 dla wszystkich jednostek pomoniczych gminy – łapią się w to sołectwa, dzielnice i osiedla.
Czy jest jakieś miejsce, gdzie jednocześnie występują i dzielnice i osiedla (w sensie jednostek pomocniczych gminy) i jedne zawierają drugie? Wtedy trzeba by wprowadzić kolejne poziomy.
Tak. W dostrzegalny sposób funkcjonuje to w Warszawie, podzielonej na dzielnice, w ramach których mogą istnieć osiedla i kolonie. Ponadto ustawa o samorządzie gminnym w art. 35 przewiduje, że w ramach jednostki pomocniczej gminy (czyli sołectwa, dzielnicy, osiedla itp.) mogą być powoływane jednostki niższego rzędu.
Chyba naturalne byłoby tagowanie jednostek niższego rzędu niż te z admin_level=10 jako admin_level=11, jeśli admin_level=12 ma zostać dla działek ewidencyjnych… Oprócz tego można potraktować dzielnice Warszawy szczególnie i przenieść je na admin_level=9 – wydaje mi się to uzasadnione.
BTW: admin_level=9 wydaje się również naturalnym miejscem dla delegatur, wyodrębnionych przez GUS do celów statystycznych w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Delegatury odpowiadają dzielnicom, funkcjonującym w tych miastach do lat 90., i grupują wiele obecnych dzielnic/osiedli, jak np. w Łodzi: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lodz_osiedla_administracyjne.svg
To raczej wina danych ewidencyjnych - nie było działki, miała błędną geometrię, nie było przypisanego prawidłowego identyfikatora TERYT itp. - w tym przypadku granice gminy były robione agregacją z działek i stąd te dziury. W każdym razie podmienione granicą z PRG. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Mam taki mały problem. Czy jeśli miejscowość zyskuje prawa miejskie to granice miasta są takie same jak w przypadku miejscowości (nie jestem tego do końca pewien i nie wiem jak to sprawdzić)? Jeśli nie to w jaki sposób otagować miasto o takiej samej nazwie a jak pozostałą część wsi która nie została włączona do wsi. Ewentualnie jak to można by było sprawdzić?