Pikietaż

cześć
Proponuję uwidocznić na mapie pikietaż dróg wojewódzkich, krajowych i autostrad. Z mapy OSM korzystają różne służby m.in. 112. Forma graficzna byłaby najłatwiejsza w szybkiej obsłudze, wtedy operator mógłby szybciej oznaczyć zdarzenie i przekazać informację do właściwych służb. Jest jakaś możliwość zrobienia tego masowo?

Jest to już od dawna praktykowane na dedykowanych platformach, z których korzystają służby, np. http://mapa.abakus.net.pl/mapa/

Na głównej mapie OSM wg mnie nie ma sensu tego renderować - osoby, które korzystają z pikietażu używają już właśnie takich platform, a dla reszty użytkowników (czyli większości) pikietaż nie jest przydatny.

Przyłączam się do głosu @pio2_122 – do takich celów są już teraz dobrze funkcjonujące dedykowane strony.
Poza tym, żeby cokolwiek wrzucić na warstwę główną OSM trzeba mieć świadomość że renderowanie nie ogranicza się wtedy do obszaru Polski jedynie, tylko do całego globu – trzeba by wtedy przekonać decydujących o renderingu do zwiększenia wyświetlanych obiektów a – ostatnimi czasy (tu może się pewnie więcej wypowiedzieć @kocio) jest raczej tendencja do usuwania a nie dodawania obiektów na warstwie głównej.

Jeżeli ktoś chce korzystać z pikietażu to zalecam ostrożność i wcześniejsze sprawdzenie tej warstwy.
W pewnym momencie jak interesowałam się tym zbiorem to było tam sporo błędów, nie wiem jak jest teraz…

wyprowadzę was z błędu niestety na 112 nie mamy dostępu do zewnętrznych stron takich jak http://mapa.abakus.net.pl/mapa/. Nasi informatycy importują raz na kwartał OSM do intranetu (na komputerach służbowych nie możemy mieć wyjścia na zewnątrz). Pikietaż w formie rastrowej bardzo by pomógł w szybkim działaniu.

To nie za często… OSM się bardzo dynamicznie zmienia, a przynajmniej w niektórych regionach.

Prośba powinna być skierowana raczej do waszych informatyków :wink:

Zadzwoń do mnie proszę - numer znajdziesz tutaj:

http://openstreetmap.org.pl/stowarzyszenie/wladze/

Jestem (między innymi) twórcą, (między innymi) mapy publikowanej przez Abakus. Postaram się pomóc.

Tak się właśnie - moim zdaniem niestety - dzieje. Większa część zespołu szuka tylko jak coś uwyraźnić i uporządkować, a nie jak wzbogacić mapę - dla ilustracji: różne typy barier zostały wyrzucone jako mało używane, stwierdzili też, że mur musi się różnić od płotu, ale za to krawężniki są zbędne nawet na z19. Jedyne, co ostatnio zostało dodane, to rurociągi. Oczywiście można zaproponować pikietaż, ale ten styl jest generalnie w stagnacji i szanse są niewielkie.

@Kocio
Serwer o którym rozmawialiśmy już na Ciebie czeka… Muszę tylko znaleźć chwilę żeby w końcu zrobić migrację… tam będziesz wzbogacał do oporu :wink:

Uff, a powoli już nie bardzo w to wierzyłem… Ciekaw jestem co i jak, np. kto to funduje i kto chce używać?

Pikietaż OSMowy wyświetla Geportal (Dane Topograficzne->Sieć Drogowa->Pikietaż).

Cześć,
a czy pikietaż dostępny jest za pomocą WMS-a? A może da się pobrać warstwę do wczytania do jakiegoś programu GIS-owego?

GUGiK udostępnia WMS-a z siecią drogową OSM; jest tam też warstwa z pikietażem: https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/ext/OSM/SiecDrogowaOSM