[Partner] Megataxi

Witam,
Kilkanascie dni temu przyszedl na emaila zarzadu list od firmy Megataxi:

Ze swojej strony odpisalem, ze mogliby wesprzec OSM w ten sposob ze mogliby
dodawac konkretne adresy budynkow zrodla i celu kazdego kursu taksowki, bo
zbieranie gpx-ow na tym etapie rozwoju OSM w duzych miastach nie jest chyba
juz tak wazne.

Jesli ktos ma jeszcze jakies swoje pomysly, to dodawajcie je do tego watku,
pozdrawiam

Zbieranie sladów jest wazne o tyle, ze pozwoli stworzyc profile czasowe dla danych ulic: Nawigacja bedzie mogla wtedy o wiele precyzyjniej liczyc czas potrzebny do dostania sie w dane miejsce w zaleznosci od pory dnia. By móc robic wiecej, taksówkarz musial by miec edytor pozwalajacy na wprowadzanie atrybutów na mape.
Moze dalo by sie to zrobic wykorzystujac istniejace wolne oprogramowanie.

Co do zbierania adresów to może nie być takie łatwe.
Lokalizacje będą wskazywać nie budynek, ale miejsce na ulicy, gdzie można łatwo zostawić taksówkę.

@marek
owszem, to samo przyszlo mi do glowy :slight_smile: ale w toku dyskusji na ircu padl kontr-argument, ze takie czasowe profile ulic beda nieadekwatne poniewaz taxowki poruszaja sie buspasami i w ten sposob modele korkow w miescie beda falszywe.

@wajak
wkleje kolejny fragment odpowiedzi p. Baczkowskiego:

Wychodzi wiec ze jedyna osoba ktora moglaby cokolwiek wprowadzac i przypisac adres do wlasciwego miejsca (a wrecz konkretnego node’a) na mapie bylby operator… ktorego nie ma w taksowce i ktory nie widzi lokalizacji wejsc i budynkow…
Zaczynam wiec rowniez watpic czy jest jakis sposob na sensowna i automatyczna kontrybucje danych z taksowek do OSM… bo i tak wymagaloby to ingerencji, ‘postprocessingu’ dodatkowej osoby.

W ostatecznosci zostanie tylko satysfakcja ze jest kolejna firma ktora wykorzystuje w swoim biznesie OSM :slight_smile:

  1. Co prawda taksówki poruszaja sie specjalnymi pasam, jednakze nie wszedzie one sa, zas profile zebrane dla calej reszty tez beda miec wartosc.

  2. Dlaczego nie ma zdac egzaminu pokazywanie przez taksówkarzy gdzie co jest na mapie? czy sa jakies argumenty merytoryczne? Technika polegajaca na zbieraniu numerów domów w miejscu gdzie jest podjazd do niego da przynajmniej orientacje dotyczaca ogólnej numeracji w danej okolicy i tworzenia zakresów numerów tam, gdzie nie ma innej numeracji.

Oczywiscie ze bedzie potrzebny “postprocessing” ale to przeciez zasadnicza idea OSM w ogóle!

Może masz rację, ale raczej wyobrażałbym, że takie dane punktów nie trafiałyby wprost do OSM, ale dopiero byłyby przez kogoś weryfikowane. Operator “przesuwałbym” takie punkty z podjazdów/ulic we właściwe miejsce na podstawie np. zdjęć Bing.

Tak naprawde, to nikt z nas nie wie, jak to zadziala, ale z brzucha czujemy ze pomysl jest obiecujacy. Mysle ze mozna by to zrobic w ten sposób, zeby taksówkarz kliknal bezposrednio przed wejsciem w przycisk: “cel osiagniety” a potem np podjechal 126,35 metra w miejsce gdzie wolno mu sie zatrzymac. Pomysl, by operator weryfikowal takie dane jest swietny, powinien byc jednak przetestowany w praktyce: jednym slowem - edytor zaznacza w specjalny sposób klase informacji uzyskanych via software z esyscoder. Mysle ze warto to wypróbowac, bo jesli to zadziala to polska firma uzyska patent który bedzie mogla sprzedawac na calym swiecie. A o to nam tez w OSM Polska chodzi.

Nie sądzę, żeby ktokolwiek chciał dodawać roboty taksówkarzom, czy operatorowi. IMHO jedyny realistyczny sposób zdobycia informacji, to rejestrowanie tego co automatycznie do systemu wejdzie. Adres operator pewnie i tak musi gdzieś wklepać, ślady się będą po prostu rejestrować. Te dane należy po prostu zebrać, odpowiednio wiążąc ze sobą (adres wezwania z konkretnym pojazdem), a potem zrobić jakieś wizualizacje, które będą mogły robić za podkład w edytorach OSM.

Nie ma co liczyć na uzyskanie danych, które można wprost do OSM wprowadzić, ale i bez tego można zyskać ciekawe narzędzie.

Witam,

Nazywam się Marcin Jaskólski i jestem osobą odpowiedzialną za terminal systemu MegaTAXI w firmie ESYSCODER. Jestem również jego autorem. Chciałbym uściślić kilka rzeczy.

Technicznie nie ma możliwości zmuszenia taksówkarzy do wykonywania jakichkolwiek działań poza ich głównym nurtem pracy (a i to czasami bywa trudne by wykonywali swoje obowiązki). Problem w tym że taksówkarze nie są na tyle rzetelni i sumienni by polegać na nich. Właściciel korporacji nie może zmusić taksówkarza do oznaczania punktów lub edycji mapy ponieważ taksówkarz NIE JEST PRACOWNIKIEM KORPORACJI (pracuje w ramach własnej działalności gospodarczej). Powiedzenie taksówkarzom że mają wpisywać adresy lub edytować mapę jest równoznaczne z wywołaniem zamieszek podobnych do tych z Londynu, tylko w mniejszej skali. A i tak z tego nic nie wyjdzie.

Jedyną formą interakcji taksówkarza z systemem mogłoby być zgłaszanie faktu przybycia do celu. Wtedy punkt w którym stoi byłby traktowany jako odpowiadający adresowi zlecenia.

W naszym systemie potrzebujemy geodekodowania, które pozwoli nam odwzorować adres na punkt GPS. Nie musi to być geodekodowanie dokładne, bo interesuje nas de facto miejsce w które ma podjechać taksówka. Niemniej jednak takie podejście kłóci się nieco z ideą mapy. Nie mamy własnych sił i środków na to, by zbudować bazę adresów, stąd nasze zapytanie do Was.

Istnieje pewien sposób na budowanie automatyczne bazy, ale nie mam pojęcia, jak prawnie to by wyglądało. Każdy terminal jest tak naprawdę telefonem z systemem Android. W Androidzie można skorzystać z usługi geodekodowania Googla (telefon sam może zdobyć adres punktu w którym się znajduje - to rozwiązanie już przez pewien czas wykorzystywaliśmy w terminalu do wizualizacji adresów). Technicznie można wysyłać ten adres razem z punktem GPS. Kwestia jest tylko jedna - czy takie rozwiązanie nie łamie praw Google (moim zdaniem nie, bo wykorzystujemy tu narzędzie które Google udostępnia powszechnie użytkownikom. Ale pewności nie mam.).

Jeśli chodzi o ślady, to ich rejestracja w trakcie pracy korporacji byłaby cenna również z uwagi na możliwość badania traffic’u. I tutaj nam to nie przeszkadza że wchodzą w ruch pasy dla busów, bo właściwie nas interesuje ruch dla taksówek. Jeśli byłaby możliwość trasowania w OSM z wykorzystaniem informacji traffic to wycinamy wszelką konkurencję komercyjną jeśli chodzi o mapy, a OSM integrujemy z systemem i bardzo się z tego faktu cieszymy.

Nam (ESYSCODER) bardzo zależy na integracji OSM z naszym systemem. OSM jest bardzo fajne tylko brakuje w nim potrzebnych nam danych. Jeśli udałoby się wypracować sposób na akwizycję tych danych w trakcie pracy systemu to już jest to dla nas przepustka do wykorzystania OSM.

Moim zdaniem Google odpada. Gdybyśmy mogli korzystac z danych Googla to już dawno zrobilibyśmy skrypt do zaimportowania adresów. Ale jak już mamy adres np. na kolejnych skrzyrzowaniach to można to interpolowac, albo nawet ze zdjęc lotniczych (jesli są) naprawic.
Po pierwsze jakie miasta wchodzą w grę??
Wiemy, że mapa nie jest idealna i dużo jej do tego brakuje, szczegolnie na wsiach lub w małych miastach.

Co do śladów to faktycznie, byłaby to cenna informacja również dla nas. Niestety, na razie nie mamy nic takiego co mogło by analizowac taki ruch.

Ja uważam, że to co jest w pierwszej kolejności do wprowadzenia to dodawanie brakujących adresów od razu do OSM na podstawie pozycji taksówki. Prędzej czy później społeczność sama poprzesuwa te adresy w miejscu faktycznej lokalizacji adresu.

Zgadzam się, przy czym skrypt wrzucający powinien sprawdzać, czy dany adres już jest wprowadzony i w przypadku gdy tak, nie duplikować go, no i oczywiście brać pod uwagę tylko te wezwania których celem jest adres budynku, a nie coś opisanego inaczej (np. przystanek przy skrzyżowaniu itp.).