pri urejanju pohodniških poti na Poreznu in Blegošu sem pri administrativnih meji občin/regije naletel na oznako “Geographical region of Italy”. Ta oznaka je prisotna tudi ob ostalih občinah, kjer je med obema svetovnima vojnama potekala rapalska meja. Pred pol leta sem že izbrisal unclassified nepovezane linije dejanske nekdanje mejne črte med Planino in Postojno, ki so jo uvažali italijansko zveneči uporabniki.
Ali kot skupnost menite, da bi morali oznako prestaviti na državno mejo, saj v mednarodni stroki zajema moderni teritorij Italije in ne zgodovinskih (apetitov).
Menim, da je prav, da je vnešena tudi Rapalska meja, nenazadnje je OSM predvsem “open data map”, je pa potrebno temu ustrezno postavit oznake z letnicami.
Verjamem, da je sprava med narodi možna le z čisto zgodovino predstavljena z dejstvi, ki temeljijo na dokazih (papirji in drugo). Predstaviti moramo tako kot je (oz. je bilo). Sem t.i. “furešt”, oz. za druge izseljenec; je pa moja žena zamejka, tržaška slovenka in mi je situacija dobro poznana. V Italiji se v šolah ne učijo o fašističnih zločinih. Mnogokrat prikazujejo še zemljevide z Rapalsko mejo. Zdej ob “vrnitvi” Narodnega doma je bilo zelo burno. Ne bi se spuščal v to tu.
Zanimivo, da vračanje dvojezičnega imena Trieste/Trst v le Italiansko so izvajali predvsem tujci iz drugih držav. Kot kaže bo potrebno prej table zamenjati v dvojezične, da bomo lahko tudi OSM popravili.
Da, precej verjetno je, da OpenHistoricalMap črpa podatke tudi iz OSM, ali pa da so to počeli v preteklosti. Zasledil sem pa že precej nestrinjanj z vnašanjem starih, sploh ne več obstoječih (niti kot razvalin) stvari v OSM, kar je bil verjetno tudi vzgib, da se take raje dodaja v OpenHistoricalMap
Hja, kakršnokoli prerekanje nima nekega velikega smisla.
Raznorazne regije so in bodo obstajale. Če jih nekdo vriše v OSM in jih vzdržuje in neguje mu tega veselja nima smisla jemati.
Večina teh nima uradno točno določenih mej in na robovih lahko marsikoga zmoti kak detajl (npr “sosed na drugi strani ceste je balkanec, jaz pa ne”).
Slovensko in jugoslovansko šolstvo dotični Italijanski geografski regiji ni posvečalo pozornosti, zato se nam razumljivo zdi nenavadna, morda celo izmišljotina ki ne bi sodila v OSM. Predstavljam pa si, da je to v italijanskih osnovnih šolah pomembno poglavje.
Problemi lahko nastanejo ko kdo ne loči takšnih mej od upravnih mej in jih meša oz. z eno upravičuje spremembe (meja ali imen) drugih entitet.