Oznaczenie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju jako Szybki Tramwaj

Dzień dobry

Jakiś czas temu patrząc na OpenRailwayMap przyjrzałem się oznaczeniu tras szybkiego tramwaju (light rail) w Dusseldorfie i Kolonii (w Kolonii widzę, że większość tras tramwajowych, nawet tych połączonych z ruchem samochodowym ma oznaczenie “light rail” co nie wiem czy do końca jest słuszne, ale mniejsza). Patrząc na te oba miasta uznałem, że trasy KST w Krakowie również należałoby w podobny sposób oznaczyć. Oznaczyłem wtedy jako light rail aktualnie istniejące korytarze KST, to jest:

Etap IA Kurdwanów – ul. Wielicka
Etap IB Rondo Grzegórzeckie – Krowodrza Górka
Etap IIA Rondo Grzegórzeckie – Mały Płaszów
Etap IIB ul. Wielicka – ul. Lipska

Pod moją zmianą rozpoczęła się mała dyskusja, jeden z użytkowników zmienił oznaczenie odcinków z powrotem do zwykłych tramwajowych.
W celu uniknięcia jakichś wojen edycyjnych postanowiłem napisać ten post i przenieść dyskusję na forum przed zrobieniem samodzielnie czegokolwiek w tej kwestii

Aktualne trasy KST są oddzielone od reszty ruchu drogowego, z którym kolidują się jedynie na skrzyżowaniach jednopoziomowych. W tunelu tramwajowym między Rondem Mogilskim a Grzegórzeckim oraz w rejonie rozjazdów między przystankami Politechnika a Dworzec Towarowy zastosowana jest własna sygnalizacja (dwustawna blokada liniowa). Mają priorytet na skrzyżowaniach, choć niestety praktycznie jedynym minusem jest to, że nie wszędzie jest on pełny (chociażby Rondo Grzegórzeckie, na którym pociągi tramwajowe tracą czasem po parę minut zatrzymując się nawet trzy razy: przed rondem, po środku i za nim - na przystanku). Mimo wszystko uważam że odcinki należałoby otagować odpowiednią dla nich kategorią, teraz tylko kwestia - na dzień dzisiejszy którą?

Osobiście uważam, że wymienionymi trasami (z wyjątkiem przejazdu przez Rondo Grzegórzeckie) porusza się wygodnie i stosunkowo szybciej niż klasycznymi odcinkami tramwajowymi i należałoby oznaczyć je jako Szybki Tramwaj (light rail). Choć sama prędkość komunikacyjna waha się w okolicach minimalnej prędkości jaką powinien spełniać szybki tramwaj, czyli 24km/h, to jednak na plus wchodzi tutaj częstotliwość, która dla linii 50 wynosi w dni powszednie co 5 minut w szczycie, co 7 minut poza szczytem i co 15-20 minut w godzinach późnowieczornych/nocnych do 23:13, kiedy to z pętli Krowodrza Górka odjeżdża ostatni kurs. Taka ilość kursów sprawia, że w połączeniu z innymi liniami tramwaj na niektórych odcinkach jedzie nawet co minutę.

Poniżej parę dokumentów i artykułów w których można przeczytać trochę o KST:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krakowski_Szybki_Tramwaj
https://inzynieria.com/uploaded/magazines/pdf/gt020s014.pdf
https://www.bip.krakow.pl/_inc/rada/posiedzenia/show_pdfdoc.php?id=68100
https://tmir.sitk.org.pl/wp-content/uploads/2018/08/gazeta06_2013_druk.pdf
http://web.archive.org/web/20140219201835/http://zikit.krakow.pl/komunikacja-artykuly/1465-z-przodu-szybki-z-tylu-szybki-stad-jest-szybki
http://holmes.iigw.pl/~rszczepa/dyplomy/2686_Witold_Twardowski.pdf

Wydaje mi się, że tagowanie jako tramwaj jest poprawne.
Po tych trasach poruszają się też tramwaje innych linii, nie ma oddzielnego systemu sygnalizacji (poza tunelem), perony nie są wyniesione, tabor jest taki sam jak na reszcie sieci, są skrzyżowania i przejścia dla pieszych bez sygnalizacji. W internecie, ani w terenie też oznaczeń dodatkowych nie ma (nawet linie nie mają odmiennych oznaczeń od reszty sieci).

Linia kursująca w całości po trasie ma inne oznaczenie - 50. Oprócz tej linii jest na sieci jeszcze tylko jedna o oznaczeniu na 5 - 52, która jest linią o zwiększonej częstotliwości niż pozostałe, stąd oznaczenie. Jedyne przejście dla pieszych bez sygnalizacji jest przy wjeździe na estakadę, a takie skrzyżowanie jedynie z pojazdami komunikacji miejskiej. Perony nie muszą być wyniesione, a tabor nie musi być inny

to nie jest pytanie czy zaznaczyć jako szybki tramwaj, to pytanie czy zaznaczyć jako railway=light_rail (przetłumaczone w iD jako “szybki tramwaj”)

Trochę to pedantyczne, ale chodzi o to że może trzeba poprawić tłumaczenie.

Z tego co wiem to Krakowski Szybki Tramwaj jest zwykłym tramwajem, nazwa to nieudany projekt/propaganda/marketing/plany.

Co do zaznaczenia jako railway=light_rail

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway%3Dlight_rail#Recommendations

Oba odpadają i nie są spełnione. Jeździ się na wzrok, nie są istotnie szybsze.

W jednym bloku sygnałowym może być kilka tramwajów. Dokładniej to nie ma co nawet mówić o blokach sygnałowych. Tramwaje NIE są oddzielone od siebie sygnalizacją, motorniczy jedzie na tyle wolno by zatrzymać się jak zobaczy tramwaj przed sobą.

Tunel jest wyjątkiem - lub miał być, bo było coś tam wadliwie zrobione (napisałem pismo do miasta by się dowiedzieć o aktualny stan i trochę ich pogonić by wreszcie to ogarnęli, nie wiem czy Wikipedia jest tu aktualna czy nie).

Krakowski “szybki” tramwaj nie ma nawet realnego priorytetu nad samochodami na skrzyżowaniach, regularnie przepuszcza samochody zanim pojedzie.

Ma miejsca gdzie piesi nie mają nawet sygnalizacji. Bo jest na tyle wolny że można po prostu popatrzeć czy coś jedzie a tramwaj zwolni i się zatrzyma jak ktoś jest na przejściu. Na przykład patrz https://www.openstreetmap.org/node/280872325 https://www.openstreetmap.org/node/6697482913

“szybki” tramwaj porusza się z prędkością zwykłego tramwaju (nieco szybciej może od innych tramwajów w Krakowie które są powolne jak na tramwaje)

Jedynie “own right of way” pasuje i to nie wszędzie. Może tunel od biedy by się kwalifikował.

Jako light_rail było zaznaczone nawet https://www.openstreetmap.org/way/797400889/history które ma skrzyżowania, również takie gdzie musi na samochody czekać.

Na angielskiej Wikipedii KST jest również określone jako “light rail”, ale jeśli sprawa ma się w taki sposób to rację przyznam. Zostawiłbym więc temat i wrócił do niego, jeśli faktycznie zaszłyby jakieś większe zmiany na trasach oznaczanych jako KST.
Propos tunelu działa tam sygnalizacja blokowa. Ostatnio zwiększono prędkość do 50km/h na odcinku od Ronda Mogilskiego do Dworca Głównego i do 40 od Dworca Głównego do Politechniki, co wiem że zawrotną prędkością nie jest (tunel projektowany do 60km/h).

Natomiast w takim razie nurtuje mnie wciąż czemu w takiej Kolonii zwykłe torowisko tramwajowe w asfalcie, łączone z ruchem samochodowym jest oznaczone jako “light rail”?