Osmapa. Pytanko o warstwe "komunalna"

Akcja w Wieluniu spowodowała powstanie pytań o mape na której widać elementy istotne z punktu widzenia “komunalnego”
a więc:

  • Kontenery na śmieci z rozróżnieniem na plastik, szkło makulaturę (inne kolory)
  • Latarnie uliczne
  • Studzienki burzowe

no i pewnie parę innych elementów

Przykład taggingu:

waterway=waste_disposal - studzienka burzowa.

highway=street_lamp - latarnia uliczna do której można dodać również
height=value
recycling_type=container czyli kontener na śmieci z opisem np.:
recycling:plastic=yes kontener na plastik
recycling:glass=yes kontener na butelki.

To raczej nie jest dobry pomysł.

  1. ten tag został zastąpiony przez amenity=waste_disposal
  2. oznacza(ł) miejsce gdzie jachty, łodzie, kampery mogły pozbyć się ścieków. Czyli wpust do kanalizacji sanitarnej. Studzienka burzowa to element kanalizacji deszczowej i nie służy do wpuszczania do niej ścieków sanitarnych.

w sumie racja. Przyznam, że naszukałem się studzienek burzowych i nie znalazłem a wiem, że tagują to w RFN.

Prawidłowy schemat to:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:manhole

Kontenery na śmieci są materiałami nietrwałymi, które mogą zmienić miejsce ich udostępniania. Więc o ile (moim zdaniem) sensowne jest oznaczanie, że w terenie wybudowany jest obiekt na pojemniki na śmieci, o tyle już oznakowywanie miejsc kontenerów spowoduje niezły bałagan.

I mówię tu o przykładach z życia wziętych, gdzie jakaś grupa wandali pali pojemnik na makulaturę i przez kilka lat nie zostaje on zastąpiony żadnym innym (vide os. Radogoszcz-Wschód Łódź.

Ale najistotniejsze byłoby chyba najpierw zwrócenie się do instytucji typu MPO czy byłyby zainteresowane takimi materiałami? problem w tym, że teraz w dobie przetargów na wywóz śmieci zarządcami kontenerów na śmieci może być w jednym mieście kilku (aczy nawet kilkunastu). Oznaczać czy kontener nalezy do firmy X czy Y?

Latarnie uliczne niestety również często poddawane są zmianom (zmiana typu żarówek na inne powoduje zagęszczenie lub rozrzedzenie ilości latarni ulicznych w ciągu. Choć tutaj jest dużo lepiej niż z pojemnikami na śmieci.

Co do studzienek burzowych jest najlepiej, gdyż nie podlegają one takim zmianom. Problem tylko czy instytucja, która je rozmieszcza będzie chętna by udostępnić dokumentację. Bo raczej ręczne spisywanie ich w miastach kilkumilionowych to Syzyfowa praca.

Kontenery lub miejsca na osiedlach ogrodzone, zamykane i zawierające kontenery
jak i latarnie są elementami masowo wprowadzanymi do OSM w wielu krajach także w Polsce.

Co do studzienek to instytucja sama by zbierała te informacje do OSM. Pytanie wyszło od jednej instytucji właśnie…
W wielomilionowych miastach to syzyfowa praca. To prawda.

Część (oświetlenie, ławki, kosze na śmieci) jest na warstwie “Humanitarian” - patrz http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.06376&mlon=19.91543#map=20/50.06376/19.91543&layers=H

Tak, wiem. No ale potrzebne są te inne elementy również…